NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Komoditný program sektora opotrebovaných pneumatík opravuje omyly chybami

Vyšší stupeň živelnosti alebo starým praktikám Recyklačného fondu nová šanca.

Komoditný program sektora opotrebovaných pneumatík opravuje omyly chybami

  • Publicistika |  10.07.2012 |  Ing. Ľubomír Augustín, Tanzer Consulting Slovakia, s.r.o.

Ilustračné foto: redakcia   

Recyklačný fond začal zverejňovať Komoditné programy na roky 2012-2015. Žiaľ, programy už tradične nepatria medzi studnice múdrosti, ktoré by si čitateľ zakladal do odbornej knižnice a vracal sa k nim ako k pevným hodnotovým základom odpadového hospodárstva.

Neoplývajú siahodlhými analýzami, podporujúcimi argument potreby ďalšej finančnej podpory zberu, zhodnotenia a spracovania vybraných komodít. Sú iba zrkadlom účelovosti existencie zbytočnej organizácie, potvrdením svetonázoru o potrebe budovania rozvinutej recyklačnej spoločnosti za každú cenu.

Smutné je, že komoditné programy sa poväčšine ani netvária, že chcú byť odrazom objektívnej reality. Zdá sa, že vznikajú hlavne preto, aby Správna rada Recyklačného fondu opäť mohla podľa zákona účelovo rozdeľovať prostriedky výrobcov a dovozcov podľa vlastného videnia sveta, bez akejkoľvek zodpovednosti.

Krátky program

Dnes sa zastavíme pri Komoditnom programe sektora opotrebovaných pneumatík.

Program nepatrí k najrozsiahlejším, ale i tak sa autorom podarilo na piatich (!) stranách, vrátane obalu, pomerne presne popísať schizofréniu, ktorá vládne v tomto sektore.

Komoditný program je rozdelený do štyroch častí: Základné východiská a dokumenty, Analýza súčasného stavu zberu a spracovania komodity, Priority, ciele a úlohy sektora na roky 2012-2015, Kritériá pre posudzovanie a výber projektov.

Úvodná časť sa formálne hlási k Programu odpadového hospodárstva SR na roky 2011-2015 a k európskym smerniciam o nakladaní s odpadom danej komodity. Tieto deklarácie je potrebné brať s rezervou, pretože ciele v POH SR na roky 2006-2010 pre prúd opotrebovaných pneumatík splnené neboli. Z neznámych príčin komoditný program zavádza pojmový aparát pre opotrebovanú pneumatiku, jej materiálové zhodnocovanie, energetické využitie a jej držiteľa.

Živelnosť škodí?

Analytická časť programu je rozvinutá v trinástich vetách, pričom hneď prvá tne priamo „do krvi“.

Autori v nej sebakriticky priznávajú: „Súčasný stav v zbere a zvoze opotrebovaných pneumatík na Slovensku je charakterizovaný nižším stupňom živelnosti a vyššou úrovňou environmentálneho povedomia.“

Laik žasne, odborník odpadáva... Je na škodu veci, že duchovní tvorcovia programu nevysvetlili v pojmovom aparáte, aký je rozdiel medzi nižším a vyšším stupňom živelnosti. Členom správnej rady RF je táto terminológia pravdepodobne jasná, keďže stav v sektore opotrebovaných pneumatík nesie ich rukopis už od roku 2002.

Druhá veta stroho konštatuje: „Zhodnocovacie závody organizujú aj s pomocou Recyklačného fondu zber a zvoz“. Viac svetla do tejto problematiky by nezaškodilo. Autori programu, Peter Vozár a Marian Kvasnica, neuvádzajú meno zhodnocovacieho závodu, ktorý bol do roku 2008 zberom a zvozom opotrebovaných pneumatík dominantne a takmer výhradne dotovaný (ide o V.O.D.S.). Časť o zbere a zvoze je zakončená informáciou o dosiahnutí 55% úrovne zberu opotrebovaných pneumatík z množstva uvedených na trh SR v roku 2010.

Dotácie zberu

Dostávame sa do časti analýzy venovanej spracovaniu. Špecialisti fondu v nej vyjadrujú prognózu o tom, že v cieľovom roku 2015 sa uvažuje s výskytom opotrebovaných pneumatík na úrovni 30 tisíc ton. Vzápätí však „s úľavou“ konštatujú, že už v súčasnosti je vybudovaný celoslovenský systém zberu, zvozu a materiálového spracovania opotrebovaných pneumatík s ročnou kapacitou spracovania – ajhľa! – až 48 tisíc ton. Všetko sa zdá byť jasné – 200 mil. Sk uvoľnených zo sektora pneumatík za predchádzajúce roky vytvorilo udržateľný, moderný zber. Slovensko má vybudované nielen kapacity, ale aj rezervy pre ďalších 18 tisíc ton. Zdá sa, že s touto komoditou sme takpovediac za vodou...

Miernu skepsu však cítiť v závere tejto mikroanalýzy, v ktorej je zmienka o spracovaní iba 16 tisíc ton opotrebovaných pneumatík na gumenú alebo textilnú drvinu rôznej veľkosti v roku 2011, ako aj konštatovanie autorov, že: „výroba druhotných surovín vznikajúcich spracovaním opotrebovaných pneumatík je energeticky náročná a využitie druhotných surovín zapracovaním do nových výrobkov je nedostatočné, výrobky nie sú konkurencieschopné“.

Táto skutočnosť je dosť nepríjemná, keďže už 22. januára 2008 na tlačovej konferencii zástupcovia fondu informovali, že z pohľadu Recyklačného fondu bolo vybudovanie celoslovenského systému nakladania s opotrebovanými pneumatikami v rokoch 2005-2007 vo firme V.O.D.S. a.s. zásadným obratom v tejto oblasti. Na toto „jediné možné riešenie“ prispel RF súkromnej firme V.O.D.S. v tom čase sumou 81 miliónov Sk (vyše 2,6 mil. €). Svoje „úspechy“ zástupca Fondu na zmienenej tlačovke podčiarkol vyhlásením o tom, že už v roku 2006 sa splnila smerná časť POH SR na roky 2006-2010 v komodite pneumatiky.

Ako dotovať predotované

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ubudlo zmesového odpadu, pribudlo bioodpadu. Aké odpady vlani produkovala Bratislava

Ubudlo zmesového odpadu, pribudlo bioodpadu. Aké odpady vlani produkovala Bratislava

Najväčší pokles zaznamenal odpad z čistenia ulíc, ukazuje aktuálna štatistika.

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.