NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Predpovedajú odpady ďalšiu recesiu?

Portál Waste & Recycling News priniesol zaujímavú správu o prekvapujúcich súvislostiach medzi prepravou odpadov a ekonomickým rastom.

Predpovedajú odpady ďalšiu recesiu?

Foto: Fotolia

  • Publicistika |  14.08.2012 |  Ing. Marek Hrabčák, Geosofting, s.r.o.

Ekonóm Michael McDonough, ktorý je bývalým ekonómom Deutsche Bank a v súčasnosti pracuje pre Bloomberg, zostrojil na základe údajov Asociácie amerických železníc (AAR) graf zmien prepravy odpadu a šrotu. Porovnáva aktuálnu prepravu, ako ju vykazuje AAR, oproti údajom z predchádzajúceho týždňa.

Výsledkom analýzy je graf , ktorý znázorňuje priebeh medziročnej percentuálnou zmeny prepravy odpadu a šrotu od roku 1994 a priebeh medziročnej percentuálnej zmeny amerického HDP. Tento graf zostrojil McDonough ešte v roku 2010, spätne zo známych údajov, kedy použil veľkú skupinu dát už od roku 1994.

Na základe toho zistil, že medzi železničnou prepravou odpadu a šrotu a aktuálnym HDP existuje veľmi silná korelácia (R = 0,824).

Z tohto vzťahu tiež vyplýva, že v treťom kvartáli tohto roku došlo opäť k náhlemu a prudkému zníženiu železničnej prepravy odpadov/šrotu v USA. Je to pokles, ktorý vyzerá veľmi podobne ako počas krízy v roku 2008-09. Ak platia tieto historické trendy, tak sa pozeráme na opätovne zabrzdenú HDP, ktorá by mohla zase zaviesť ekonomiku do recesie.

„Ak je to pravda, potom to bude mať veľmi významný vplyv na podnikanie, ekonomiku a samozrejme na novembrové prezidentské voľby“, komentuje McDonoughove zistenia John Campanelli na portáli Waste & Recycling News.

Dodáva zároveň, že komentátor denníka Washington Post Chris Cillizza nazval tento graf "fascinujúcim".


Mohlo by vás zaujímať

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.

Koniec mikroplastov v EÚ je potvrdený (PRÁVNY POHĽAD)

Koniec mikroplastov v EÚ je potvrdený (PRÁVNY POHĽAD)

Martina Ovečková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland analyzuje súdny prípad, týkajúci sa zákazu uvádzania výrobkov z oxo-degradovateľných plastov na trh EÚ.

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Triediaca linka je iba súčasťou systému, ktorý musí fungovať ekonomicky

Výsledný materiál z úpravy zmesového odpadu musí byť kvalitný, aby sa predal, vraví expert.