Slovensko má tretiu linku na výrobu alternatívneho paliva z komunálneho odpadu | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Slovensko má tretiu linku na výrobu alternatívneho paliva z komunálneho odpadu

Na skládku by po spustení linky na výrobu alternatívneho paliva malo ísť o tretinu menej komunálnych odpadov.

Slovensko má tretiu linku na výrobu alternatívneho paliva z komunálneho odpadu

TRNAVA – Linku na výrobu tuhého alternatívneho paliva z komunálneho a živnostenského odpadu spustili dnes do prevádzky v Trnave. Zariadenie dokáže v jednozmennej prevádzke spracovať ročne 40-tisíc ton odpadov a vyprodukovať 12-tisíc ton alternatívneho paliva pre cementárne.

Zariadenie je umiestnené v areáli spoločnosti .A.S.A. Trnava, ktorá zabezpečuje zber odpadov a ich ukladanie na skládke pre Trnavu a okolie.

Hlavným prínosom linky, ktorá je zatiaľ len tretia na Slovensku, je zníženie množstva odpadov ukladaných na skládku.

Skúšobná prevádzka podľa riaditeľa A.S.A Trnava Ľudovíta Púčeka ukázala, že linka dokáže zhodnotiť 34 percent z privezených sídliskových alebo živnostenských odpadov. ,,Každá tona, ktorá sa nedostane na skládku, je v prospech tohto mesta, pretože predlžuje jej životnosť,“ povedal primátor Trnavy Vladimír Butko. Životnosť trnavskej skládky odpadov bola podľa neho projektovaná na približne 28 rokov, polovicu má už za sebou.

Na Slovensku prevádzkujú podobné zariadenia na výrobu alternatívneho paliva z komunálneho odpadu dve spoločnosti. ecorec Slovensko otvoril zrekonštruovanú prevádzku s linkou v Pezinku v apríli tohto roku. ecorec je dcérskou spoločnosťou koncernu Holcim, ktorý je hlavným odberateľom tohto alternatívneho paliva na spaľovanie pre výrobu cementu. Druhú existujúcu linku prevádzkuje spoločnosť Brantner Altgas v Dubnici nad Váhom.


Čítajte: V ecorec pripravujú alternatívne palivo z odpadu

Čítajte: Dušan Magula: Dobré výsledky potrebujú kapitál


Ak by sa aj vďaka novej linke podarilo znížiť množstvo skládkovaného odpadu o tretinu, znamenalo by to aj predĺženie životnosti o tretinu. Na projekt v hodnote 3,2 milióna eur získala Trnava nenávratný finančný príspevok tri milióny eur z Európskej únie, samospráva ho spolufinancovala piatimi percentami. Nová linka poskytla zamestnanie piatim ľuďom.

Vstupným materiálom do linky budú bežné komunálne a živnostenské odpady, predovšetkým textilné látky, vlákna, papier, lepenka, drevo a plasty. Výstupom je palivo pre priemyselné spaľovne, ktoré bude odoberať cementáreň v Rohožníku. Z komerčného hľadiska nebudú tržby za palivo podľa Púčeka príliš zaujímavé, dôležitejším prínosom bude šetrenie priestoru.


Diskusia (1)

  1. Miloš19.10.2012 (21:25)
    Autor článku sa mýli, na Slovensku je od decembra 2011 v prevádzke linka na výrobu alternatívneho paliva z komunálneho odpadu v Dolnom Hričove pri Žiline, ktorú obstarala s prispením eurofondov odpadárska spoločnosť T+T, a.s. Táto jediná spomedzi spomínaných zhodnocuje zmesový komunálny odpad, s kapacitou zariadenia 40 000 ton odpadov ročne.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Petra Csefalvayová: Záujem o odpadový polystyrén je veľký, zmapovali sme potenciál recyklácie

Petra Csefalvayová: Záujem o odpadový polystyrén je veľký, zmapovali sme potenciál recyklácie

Dopyt po odpadovom polystyréne stále rastie, kontaktujú nás zahraničné aj slovenské firmy, hovorí predstaviteľka INCIEN.

Pozvánka: APEL 2022 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Pozvánka: APEL 2022 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Spoločnosť EKOS PLUS pozýva na 6. ročník konferencie, ktorá sa uskutoční na začiatku decembra v Bratislave.

Ekomodulácia nie je len formalita. Za ťažko recyklovateľný obal môže výrobca zaplatiť aj niekoľkonásobne viac

Ekomodulácia nie je len formalita. Za ťažko recyklovateľný obal môže výrobca zaplatiť aj niekoľkonásobne viac

Recyklačné poplatky budú po novom reflektovať mieru recyklovateľnosti jednotlivých druhov obalov, vysvetľuje v rozhovore Ján Makovník, konateľ konzultačnej spoločnosti RecycleMe.