Cez aplikáciu TrashOut bolo v SR nahlásených 1 250 skládok | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Cez aplikáciu TrashOut bolo v SR nahlásených 1 250 skládok

Aplikáciu TrashOut, cez ktorú je možné nahlasovať nelegálne skládky, si môžu záujemcovia zadarmo stiahnuť z internetu.

Cez aplikáciu TrashOut bolo v SR nahlásených 1 250 skládok

Flickr

  • Aktuality |  19.10.2012 |  SITA, © SITA 2012

Prostredníctvom mobilnej aplikácie TrashOut nahlásili ľudia viac ako 1 500 nelegálnych skládok, z čoho bolo 1 250 na území Slovenska. Ako ďalej informuje enviroportal.sk, členská základňa aplikácie presahuje niekoľko tisíc užívateľov a stále rastie.

TrashOut je aplikácia prístupná v slovenskom, českom, anglickom, francúzskom a španielskom jazyku a používatelia si ju môžu zadarmo stiahnuť z internetu. Snaha o zlepšenie komunikácie medzi mestami a obcami s občanmi viedla k založeniu environmentálneho projektu TrashOut.

"Mobilná aplikácia celý proces nahlasovania nelegálnych skládok zjednodušuje a urýchľuje," píše sa na portáli s dodatkom, že umožňuje prostredníctvom niekoľkých kliknutí ich nahlásenie a lokalizáciu. Tým prispieva k celosvetovému boju proti nelegálnym skládkam odpadu, čo je hlavným cieľom projektu.

Po preskúmaní hlásenia cez TrashOut sa vygeneruje e-mail, ktorý obsahuje všetky potrebné údaje, ako fotky skládky, polohu na základe GPS súradníc, výrez z mapy, veľkosť a typ skládky či hyperlink na internet. E-mail sa následne pošle na ministerstvo životného prostredia, prípadne príslušnému mestu, ktoré prejavilo záujem o spoluprácu.

Momentálne sa na projekte podieľa viacero miest, ako napríklad Liptovský Mikuláš, Senica, Púchov, Martin, Turčianske Teplice, Partizánske alebo Moravský sv. Ján.

Mobilná aplikácia podľa informácií na enviroportal.sk prispieva k vzdelávaniu širokej verejnosti zlepšenou informovanosťou obyvateľov o závažnosti a ekonomickej náročnosti problému skládok nelegálneho odpadu. Zároveň ponúka jednoduchý prístup k informáciám o skládkach.

Mestám umožňuje využitie prispôsobených nástrojov, prostredníctvom ktorých možno vložiť malú štatistiku, ktorá informuje občanov o aktuálnom stave skládok v ich meste. Ide o pomer nahlásených a vyčistených skládok, prostriedky doteraz mestom vynaložené, alebo akýkoľvek iný ukazovateľ po dohode s autormi projektu. Cieľom je informovať občanov a poukazovať na vážnosť tohto problému.

Na zjednodušenie a zrýchlenie komunikácie slúžia e-mailové oznamy. Doteraz občania nahlasovali nelegálne skládky písomne alebo telefonicky, pričom elektronické podanie uľahčuje spôsob nahlásenia občanom. Taktiež pomáha pracovníkom, ktorí okamžite po nahlásení dostanú e-mailovú notifikáciu.

Čas venovaný prijímaniu podnetov sa tak môže využiť na ich riešenie.

Nelegálne skládky predstavujú stále väčší problém nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Mestá a obce sú často jediným riešiteľom spomínanej problematiky, pričom okrem finančných dôsledkov bojujú aj s nízkou mierou informovanosti občanov o dopadoch ich nezodpovedného správania sa, náročnosťou vymáhania a riešením skládok na súkromných pozemkoch.

Nízka je miera zapojenia sa občanov pri informovaní príslušných orgánov o vzniku a umiestnení ilegálnych skládok.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Bioenergia v poľnohospodárstve a odpadovom hospodárstve

Pozvánka na konferenciu: Bioenergia v poľnohospodárstve a odpadovom hospodárstve

Prihlasovanie na konferenciu prebieha prostredníctvom webstránky AHK Slowakei. Účasť na podujatí je bezplatná.

Organizácia Repairably vyhlasuje súťaž o bezplatnú certifikáciu opraviteľnosti

Organizácia Repairably vyhlasuje súťaž o bezplatnú certifikáciu opraviteľnosti

Slovenskí výrobcovia majú možnosť zapojiť sa do súťaže “Certifikáciou k opraviteľným produktom pre všetkých”.

Monitoring odpadového hospodárstva | 12. - 18. 5. 2022

Monitoring odpadového hospodárstva | 12. - 18. 5. 2022

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.