NATUR-PACK

Problém čiernych skládok chce MŽP zapracovať do zákona o odpadoch

V súvislosti s riešením nelegálnych skládok vytvorili mladí vývojári mobilnú aplikáciu s názvom TrashOut, cez ktorú je možné čierne skládky nahlásiť na Obvodné úrady životného prostredia. No tento proces nefunguje tak, ako si ministerstvo pri vzniku aplikácie predstavovalo. Ako prvý o týchto problémoch informoval denník Sme.

Problém čiernych skládok chce MŽP zapracovať do zákona o odpadoch
Dreamstime.com

Ministerstvo životného prostredia komunikuje o riešení dlhodobého problému tzv. čiernych skládok so samosprávou a riešenie zapracuje po dohode všetkých zainteresovaných do nového zákona o odpadoch. Uviedol to hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano.

V súvislosti s riešením nelegálnych skládok vytvorili mladí vývojári mobilnú aplikáciu s názvom TrashOut, cez ktorú je možné čierne skládky nahlásiť na Obvodné úrady životného prostredia. Tento proces však nefunguje tak, ako si ministerstvo pri vzniku aplikácie predstavovalo. Ako prvý o týchto problémoch informoval denník Sme.

Obvodné úrady si podľa Sme stránku nevšímali. "Zákon nepozná oznámenie nelegálnej skládky odpadov e-mailom alebo cez aplikáciu," informoval denník Rudolf Pado z občianskeho združenia Tatry.

Envirorezort je podľa Stana len partnerom tohto projektu, nie jeho tvorcom, prevádzkovateľom ani majiteľom, rovnako ho nikdy finančne ani materiálne nepodporil. "Rezort zverejňuje kontakt na aplikáciu na svojej internetovej stránke, ale nikdy netvrdil, že je to najlepší spôsob na odstránenie nelegálnych skládok," informoval Stano.

Podľa neho však môže slúžiť ako moderný nástroj, ale aj spôsob osvety, aby si ľudia uvedomili náklady spojené s likvidáciou odpadu a zaťaženie životného prostredia, prípadne negatívny dopad na kultúru života.

Negatívne odpovede úradov zaskočili podľa Sme aj samotných tvorcov aplikácie. "Snažíme sa robiť modernú alternatívu k štandardnému spôsobu nahlasovania skládok. Všetky dáta sa zhromažďujú na webe, ktorý je široko propagovaný," povedal pre denník Tomáš Lodňan z projektu TrashOut s tým, že sa snažia komunikovať priamo s mestami, keďže identifikovali, že obvodné úrady často len posúvajú povinnosť vyčistiť skládky na samosprávy.

Rezort životného prostredia vítal a víta možnosť, ako upozorniť na problémy v oblasti nelegálnych skládok odpadov a vyvolať aktivitu verejnosti.

"Treba si uvedomiť, že za nakladanie s odpadom je vo veľkej časti prípadov zodpovedná najmä obec, nelegálne skládky predstavujú stále väčší problém nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí," priblížil pre agentúru SITA Stano.

Mestá a obce sú často jediným riešiteľom spomínanej problematiky, pričom okrem finančných dôsledkov bojujú aj s nízkou mierou informovanosti občanov o dopadoch ich nezodpovedného správania sa, náročnosťou vymáhania a riešením skládok na súkromných pozemkoch.

"Rezort s projektom komunikuje, ale partnerov si tvorcovia nachádzajú predovšetkým v samospráve, ktorej sa charakterom a rozsahom nahlásený odpad týka najviac," dodal.

Očakávať, že dlhoročné problémy sa vyriešia okamžite, podaním viac ako tisíc podnetov súčasne na úrady štátnej správy, je podľa hovorcu envirorezortu nereálne. Najmä ak je prirodzeným partnerom hlavne samospráva, kde je najväčší potenciál tejto aplikácie.

Využiť informácie pre podania v súlade so zákonom môžu tvorcovia aplikácie, ale aj ďalší záujemcovia. "Spochybňovanie aktivity občanov či už pri nahlasovaní alebo odstraňovaní nelegálnych skládok je veľmi zlá a nesprávna cesta," podotkol Maroš Stano s tým, že snaha zlepšiť životné prostredie by mala byť predmetom spolupráce a nie útokov a rivality.

Rezort si rovnako uvedomuje niektoré komunikačné a praktické problémy a postupne ich odstraňuje. "Podnety na základe aplikácie však nie sú nijako zvýhodnené oproti iným podaniam," uzavrel pre agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

Mobilná aplikácia TrashOut, ktorej poslaním je nahlasovanie čiernych nelegálnych skládok na území Slovenska, sa stala víťazom environmentálnej súťaže Zlatý mravec v kategórii Inovatívne riešenie.

Zakladateľ projektu Jozef Vodička si toto ocenenie váži, no berie ho ako dopravnú značku, ktorá im hovorí "idete správnym smerom". "My však nad touto značkou vidíme aj označenie navýšenia povolenej rýchlosti, preto pridáme, aby sme budúci rok prekonali naše inovatívne riešenie, ktoré spraví našu krajinu ešte zelenšou," informoval Vodička.


Diskusia(0)