NATUR-PACK

Odbytový fond zvýši výdavky podnikateľov. Odmietnuť ho možno hromadnou pripomienkou

Ministerstvo pôdohospodárstva chce založiť odbytový fond, do ktorého by mali povinne platiť podnikateľské subjekty v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva. Návrh zvyšuje výdavky podnikateľov. Hromadnú pripomienku verejnosti proti založeniu fondu je možné podporiť tu, najneskôr do 5. marca 2013.

Odbytový fond zvýši výdavky podnikateľov. Odmietnuť ho možno hromadnou pripomienkou
Dreamstime.com

Návrh zákona o odbytovom fonde predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dňa 13.2.2013 do medzirezortného pripomienkového konania.

Zákonom, ktorý má mať účinnosť od 1.7.2013, sa má zriadiť nová inštitúcia – odbytový fond, ktorý bude financovaný z povinných príspevkov podnikateľských subjektov v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva.

Hromadná pripomienka navrhuje odmietnuť návrh zákona ako celok. V prípade, že ministerstvo nevyhovie požiadavke, hromadná pripomienka navrhuje text návrhu zákona upraviť nasledovne:

  • zrušenie povinných príspevkov do fondu,

  • posunutie účinnosti zákona o 10 rokov,

  • zriadenie fondu na dobu určitú v trvaní tri roky,

  • zavedenie merateľných kritérií úspešnosti fondu a ich každoročné vyhodnocovanie.

Pripomienku verejnosti proti založeniu fondu je možné podporiť tu.

Príspevky do fondu sú fakticky novou daňou. Zákon zvýši finančné a administratívne zaťaženie podnikateľov, bude deformovať podnikateľské prostredie a vytvárať priestor pre korupciu a klientelizmus. Zvýšené náklady podnikateľského sektora sa môžu premietnuť do zvýšenej ceny potravín.

(Autor je šéfredaktorom Odpady-portal.sk, je jedným z úvodných signatárov hromadnej pripomienky)


Diskusia(0)