NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Oliver Šujan: Odpadový trh má stále potenciál

V rubrike profilových rozhovorov sme už viackrát oslovili manažérov významných spoločností v oblasti nakladania s odpadom na Slovensku. K takýmto spoločnostiam patrí i skupina Marius Pedersen. S generálnym riaditeľom spoločnosti Oliverom Šujanom sme sa zhovárali najmä o trendoch na trhu s odpadmi.

Oliver Šujan: Odpadový trh má stále potenciál

redakcia

Kto tvorí v súčasnosti skupinu Marius Pedersen?

Materskou spoločnosťou celej skupiny je spoločnosť Marius Pedersen A/S, ktorá sídli v dánskom meste Ferritslev na ostrove Funen, neďaleko Odense. Od roku 2001 je jej 65-percentným vlastníkom francúzsky koncern Veolia Environmental Services, zvyšok patrí fondu Entreprenor Marius Pedersens Fond.

Marius Pedersen je na európskom trhu s odpadmi pomerne neznáma firma.

Áno, okrem Dánska má svoje divízie iba v Česku a na Slovensku.

Jej väčšinový vlastník patrí do skupiny Veolia Environnement S.A., ktorá je matkou všetkých divízií. Na Slovensku má však okrem odpadového trhu - cez spomínanú Veolia Environmental Services - významné postavenie i v ďalších službách. Vo vodárenstve prostredníctvom Veolia Water a v energetike cez spoločnosť Dalkia. Napriek tomu sa v ostatnom čase hovorilo o ambícii Veolia odpredať svoj "odpadový" podiel. Aký je stav v súčasnosti?

Veolia deklarovala predaj svojho podielu v spoločnom podniku s Marius Pedersen Fund, v závere minulého roku ponuku stiahla.

Napriek tomu viacero veľkých hráčov na trhu s odpadmi v Európe zvažuje, alebo zvažovalo podobné kroky. Čím si to vysvetľujete?

Je to výsledok pohybov na trhoch a pokračujúcej hospodárskej recesie v Európe.

Namieste je otázka, či tie pohyby nie sú signálom toho, že odpadový trh prestáva byť pre veľkých investorov zaujímavý. Myslíte, že odpadom chýba viac ekonomických regulácií, ktoré by odpadový trh - na úkor iných trhov - opäť "nakopli"?

Zmena vlastníckych štruktúr v európskych korporáciách skôr naznačuje realokáciu súkromného kapitálu. Odpadový trh v strednej a východnej Európe má však stále zaujímavý potenciál. Myslím, že regulácie všeobecne trh viac brzdia ako nakopnú. Pre rozvoj biznisu je nevyhnutné stabilné legislatívne prostredie.

Skupina Marius Pedersen na Slovensku patrí medzi spoločnosti, ktoré sú lídrom na trhu nakladania s odpadmi. Považujete sa za jedničku?

Netrúfam si tvrdiť, že sme najväčší na trhu. Z pohľadu obratu a počtu zamestnancov sme v prvej trojke. Nijako zvlášť to však nesledujeme, lebo z toho nevyplýva žiadna komparatívna výhoda na trhu.

Čo to znamená v číslach?

Máme asi 720 zamestnancov a ročný konsolidovaný obrat približne 41 miliónov eur. Nakladáme s približne 170 tisíc tonami komunálneho odpadu.

Ktorý segment podnikania je vo Vašej spoločnosti najväčší?

Z hľadiska počtu zákazníkov ide väčšinou o municipality, ktoré tvoria približne šesťdesiat percent klientov. Ak to sledujeme z pozície nakladania s odpadmi, tak približne tridsaťpäť percent obratu tvorí skládkovanie. Najväčšiu časť, päťdesiat percent, tvorí zber a preprava. Zvyšok produkujú druhotné suroviny.

Takže druhotné suroviny zaberajú v podstate zanedbateľnú časť obratu.

Áno, ale to sa týka čistého obratu. Pri druhotných surovinách je to však najmä o výkupe a predaji, kde v čistom obrate uvažujeme s obchodnou maržou. Hovoríme ročne o 60 tisíc tonách druhotných surovín.

Zaoberáte sa iba tradičnými druhotnými surovinami, teda papierom, plastmi a sklom?

Pôvodne sme odoberali len tieto, ale v rámci našich komplexných služieb pre zákazníka už spracovávame aj drevo, či kovy. Inertný odpad ide svojou cestou.

Skládkovanie je podstatnou časťou obratu všetkých "odpadových" firiem, ktoré disponujú skládkami odpadov. Ministerstvo však dlhodobo avizuje záujem zvyšovať poplatky za uloženie odpadu na skládku, s cieľom utlmovať skládkovanie. Ako sa vás dotknú tieto zmeny? Pripravujete sa na ne?

Z krátkodobého hľadiska sa nás to veľmi nedotkne, nakoľko prípadné legislatívne opatrenia máme ošetrené v zmluvách s klientmi. Z dlhodobého hľadiska sa nás to môže dotknúť v regiónoch s našou skládkou, v ktorých sa vybuduje alternatívny a cenovo dostupný spôsob nakladania s odpadmi.

Mali by sme sa poučiť z toho, že v Česku už k nárazovému zvýšeniu poplatkov došlo. Trh sa tam však veľmi nezmenil, i napriek tomu, že Česko má podstatne viac možností na alternatívne zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadov. Nezmenil sa, lebo i tam chýbajú kapacity na koncové alternatívne zhodnotenie odpadu za cenovo výhodnejších podmienok.

Ing. Oliver Šujan (39) vyštudoval v roku 1997 Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave. V spoločnosti Marius Pedersen, a.s. pôsobí od roku 1998. Od roku 1998 do roku 2001 pôsobil ako ekonóm, od roku 2002 ako finančný riaditeľ. Od roku 2012 zastáva pozíciu generálneho riaditeľa. Oliver Šujan je ženatý, má 2 dcéry.

Takže pripravujete sa na výrobu alternatívneho paliva?

Pre nás momentálne neleží otázka tak, či vyrábať RDF (refuse derived fuel = vysoko kalorické palivo ako časť vytriedeného tuhého komunálneho odpadu - pozn. red.) alebo nie. Táto technológia je dobre známa a vyvinutá. Problém na Slovensku spočíva rovnako ako v Česku v nedostatku koncových odberateľov.

Na Slovensku sú to najmä cementárne.

S nimi však spočíva aj geografický problém, nakoľko tri zo štyroch cementární sa nachádzajú na západnom Slovensku, jedna na východnom. K tomu treba pripočítať dve elektrárne. Primiešavanie do hnedého uhlia by mohlo vyriešiť časť problémov s koncovkou. Ďalším potenciálnym odberateľom by mohli byť veľké teplárne.

Tie však zatiaľ nijakú viditeľnú iniciatívu smerom k energetickému zhodnocovaniu odpadov nevyvíjajú. Elektráreň Nováky spustila koncom roku 2011 projekt spoluspaľovania biomasy.

Teplárne sa orientujú podobným smerom.

Stále je tu však možnosť radikálne zvýšiť poplatky za uloženie odpadu na skládku. To by mohlo zásadne zmeniť prístup výrobcov energie.

To však zároveň znamená výrazne zvýšiť výdavky občanov.

Aké riešenie vidíte?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Miroslav Jakuš: Český ISOH neprišiel skokovo, ale prešiel evolúciou. V tom je jeho sila

Miroslav Jakuš: Český ISOH neprišiel skokovo, ale prešiel evolúciou. V tom je jeho sila

Tajomstiev úspechu českého Informačného systému odpadového hospodárstva je hneď niekoľko.

Ako sa Franta Vopršálek z Čučelákovic triediť odpad nenaučil a koľko ho to bude stáť

Ako sa Franta Vopršálek z Čučelákovic triediť odpad nenaučil a koľko ho to bude stáť

Možno ľudia začnú odpad jesť alebo zakopávať na záhrade. To bude to predchádzanie vzniku, komentuje Jan Krišpín z Eveco Brno absenciu ZEVO zariadení.

Samosprávy jednej z OZV vlani vytriedili o 18 % viac odpadu. Čomu za to vďačia?

Samosprávy jednej z OZV vlani vytriedili o 18 % viac odpadu. Čomu za to vďačia?

Ľudia triedia odpad zodpovednejšie a lepšie, stále je však čo zlepšovať, upozorňuje odborníčka.