NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

PET fľaše vytláčajú vratné sklo už aj v pivách

Podľa nedávnej správy z nemeckého časopisu RECYCLING magazin, pokračuje trend odklonu predaja piva vo vratných sklenených fľašiach na úkor narastajúceho podielu PET. Podľa štúdie poradenskej firmy CIS Consulting už tieto PET fľaše dosahujú 9,2 % podiel z celkového predaja piva vo fľašiach. Oproti roku 2009 to predstavuje nárast až o 13,1 %.

PET fľaše vytláčajú vratné sklo už aj v pivách

Dreamstime.com

  • Publicistika |  04.04.2013 |  Ing. Marek Hrabčák | Geosofting Prešov

Zatiaľ čo v roku 2009 tvorili vratné sklenené fľaše 89,2 % pri predaji 55,1 milióna hektolitrov piva, v roku 2012 už bol podiel týchto vratných sklenených obalov pri pive len 86,6 % pri predaji 52,8 miliónov hektolitrov. Druhým najobľúbenejším obalom pre pivo sa stávajú PET fľaše. Ich trhový podiel stúpol pri predaji 5,6 milióna hektolitrov na 8,9 %.

Odborníci z CIS Consulting sa domnievajú, že tento nárast je spôsobený predovšetkým nízkou nákladovosťou systému predovšetkým pri diskontnom predaji. Tento segment obalov doteraz dominoval len pri predaji vôd a nealko nápojov. Predaj pivo bol doteraz tradične naviazaný na vratné sklenené obaly.

Podľa štúdie sa však zákaznícke preferencie menia, zrejme aj v súvislosti s celkovou ekonomickou situáciou. Spotrebitelia tak dávajú prednosť lacnejším baleniam na úkor tradície či ekológie.

Podobné trendy zaznamenali aj v susednom Česku – v krajine s najväčšou spotrebou piva na obyvateľa. Podľa správy ČTK z 30.1.2013 aj v Česku klesá spotreba piva v klasických „hospodách“ na úkor baleného piva a to predovšetkým v PET obaloch. Zmeny v tomto správaní zákazníkov spôsobuje podľa agentúry najmä ekonomická kríza.

Podľa Českého zväzu pivovarov a sladovní je badať jasný trend zvyšovania domácej spotreby baleného piva na úkor točeného piva v klasických reštauráciách. Balené pivo je totiž vždy lacnejšie, ako čapované pivo v podniku.


Diskusia (1)

  1. Pivar07.04.2013 (21:52)
    Tak ked uz aj cesi piju pivo z plastu...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Pomáhajú príklady dobrej praxe, obaly sa stále menia, hovorí expertka OZV NATUR-PACK (rozhovor)

Vzdelávame verejnosť aj výrobcov, svojim klientom bonusovo poskytujeme aj poradňu, vysvetľuje Ľubica Vargová.

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Program odpadového hospodárstva SR a jeho (ne)záväznosť (PRÁVNY POHĽAD)

Ako je to s plnením podmienok pre cezhraničný pohyb odpadu? Tému rieši článok Sylvie Berovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.