Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

PET fľaše vytláčajú vratné sklo už aj v pivách

Podľa nedávnej správy z nemeckého časopisu RECYCLING magazin, pokračuje trend odklonu predaja piva vo vratných sklenených fľašiach na úkor narastajúceho podielu PET. Podľa štúdie poradenskej firmy CIS Consulting už tieto PET fľaše dosahujú 9,2 % podiel z celkového predaja piva vo fľašiach. Oproti roku 2009 to predstavuje nárast až o 13,1 %.

PET fľaše vytláčajú vratné sklo už aj v pivách

Dreamstime.com

  • Publicistika
  • 04.04.2013
  • Ing. Marek Hrabčák | Geosofting Prešov

Zatiaľ čo v roku 2009 tvorili vratné sklenené fľaše 89,2 % pri predaji 55,1 milióna hektolitrov piva, v roku 2012 už bol podiel týchto vratných sklenených obalov pri pive len 86,6 % pri predaji 52,8 miliónov hektolitrov. Druhým najobľúbenejším obalom pre pivo sa stávajú PET fľaše. Ich trhový podiel stúpol pri predaji 5,6 milióna hektolitrov na 8,9 %.

Odborníci z CIS Consulting sa domnievajú, že tento nárast je spôsobený predovšetkým nízkou nákladovosťou systému predovšetkým pri diskontnom predaji. Tento segment obalov doteraz dominoval len pri predaji vôd a nealko nápojov. Predaj pivo bol doteraz tradične naviazaný na vratné sklenené obaly.

Podľa štúdie sa však zákaznícke preferencie menia, zrejme aj v súvislosti s celkovou ekonomickou situáciou. Spotrebitelia tak dávajú prednosť lacnejším baleniam na úkor tradície či ekológie.

Podobné trendy zaznamenali aj v susednom Česku – v krajine s najväčšou spotrebou piva na obyvateľa. Podľa správy ČTK z 30.1.2013 aj v Česku klesá spotreba piva v klasických „hospodách“ na úkor baleného piva a to predovšetkým v PET obaloch. Zmeny v tomto správaní zákazníkov spôsobuje podľa agentúry najmä ekonomická kríza.

Podľa Českého zväzu pivovarov a sladovní je badať jasný trend zvyšovania domácej spotreby baleného piva na úkor točeného piva v klasických reštauráciách. Balené pivo je totiž vždy lacnejšie, ako čapované pivo v podniku.


Diskusia (0)

  1. Pivar07.04.2013 (21:52)
    Tak ked uz aj cesi piju pivo z plastu...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Knihy nepatria do triedeného zberu. Rešpektujú obyvatelia túto skutočnosť?

Knihy nepatria do triedeného zberu. Rešpektujú obyvatelia túto skutočnosť?

Na túto otázku sme hľadali odpoveď v rámci analýz zberných nádob na odpady, kde organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej len OZV) NATUR-PACK zabezpečuje a financuje systém združeného nakladania s odpadmi z obalov a s odpadmi neobalových výrobkov z triedeného zberu komunálneho odpadu v zazmluvnených obciach.

Odpadová legislatíva sa často mení a OZV nemotivujú obce triediť odpad, sťažujú sa samosprávy

Odpadová legislatíva sa často mení a OZV nemotivujú obce triediť odpad, sťažujú sa samosprávy

Triedený zber má podľa názoru obcí veľké rezervy z viacerých dôvodov. Aké riešenia pre triedenie odpadu navrhujú?

Radikálna schéma v Nórsku, vďaka ktorej recyklujú 97 % plastových fliaš

Radikálna schéma v Nórsku, vďaka ktorej recyklujú 97 % plastových fliaš

Radikálny recyklačný program v Nórsku prináša takmer stopercentné výsledky. Ostatné krajiny sa ku nim chodia učiť “škandinávsky model“.