NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Dreamstime.com

  • Publicistika |  24.04.2013 |  Ing. Marek Hrabčák | Geosofting Prešov
Návrh predložila parlamentná iniciatíva na „zavedenie povinnej zálohy na nápojové obaly“ na čele s Alois Gmur zo strany CVP (Kresťanský demokrati).  Od zavedenia povinných záloh si totiž táto iniciatíva vo Švajčiarsku sľubuje vyriešenie problémov s tzv. litteringom (pohodený odpad), stúpajúcim množstvom odpadov v prírode či horských strediskách a nakoniec aj zvýšenie miery recyklácie.

Toto rozhodnutie privítali najmä veľké recyklačné spoločnosti - Swiss Recycling, IGORA a PET-Recycling Schweiz, ktoré v spoločnom tlačovom prehlásení poukázali najmä na riziko zálohových systémov. Zodpovednosť za zber obalových odpadov by sa totiž preniesla len na obchodníkov. V súčasnosti existuje vo Švajčiarsku 65 000 odberných miest na tieto odpady, po zavedení zálohového systému by toto množstvo kleslo na cca 6 000 obchodných prevádzok.

Ostáva otázne, či vysoká miera recyklácie a súčasný systém môže byť zachovaný pri 10-násobnom znížení odberných miest pre spotrebiteľov. Prieskum vykonaný v marci 2013 ale poukázal, že súčasný systém spotrebiteľom vyhovuje a väčšina respondentov povinný zálohový systém odmietla.

Nová analýza údajov objasnila negatívne účinky zálohového systému, ktorý je  oproti súčasnému stavu oveľa nákladnejší. Prieskum zároveň poukázal, že obyvatelia nechcú žiadny úverový či hypotekárny experiment so zálohami, ale pohodlie súčasného systému s veľkým množstvom odberných miest.

Švajčiarsky Federálny úrad pre životné prostredie vypočítal, že povinný zálohový systém pre nápojové obaly by ročne vyžadoval 280 mil. frankov (asi 230 mil. EUR), čo je asi 4x viac ako súčasný systém. Zároveň zálohový systém nerieši napr. prepravné obaly či iné špecifické druhy obalov, alebo poškodené či rozbité obaly. Takže by zálohový systém nakoniec zahŕňal len 13 % z celkového množstva súčasných odpadov z obalov.

Analýza recyklačných spoločností zároveň poukázala, že povinný zálohový systém obalov bude mať aj ďalšie negatíva. Niektoré minoritné frakcie odpadového skla či hliníka, ktoré sa teraz zbierajú spoločne s dominantnými obalmi, sa po zavedení zálohového systému prepadnú medzi zvyškový zmesový odpad. Vzhľadom na ich množstvo bude samostatný zber absolútne neekonomický a nerentabilný. Po zavedení zálohového systému táto časť odpadov vypadne zo súčasného systému separovaného zberu a ostane na obtiaž len samosprávam.

Littering je problém, ktorý sa začal objavovať už aj vo Švajčiarsku a spôsobuje obciam veľké problémy a vysoké finančné náklady pri jeho odstraňovaní. Keďže sa jedná o zložitý spoločenský problém, neexistuje žiadne jednoduché riešenie, ako sa javí napríklad povinné zálohovanie. Oveľa dôležitejšia  je preto výchovná kampaň už od základných škôl a dôsledná prevencia. Na rizikových miestach so zvýšeným výskytom litteringu je potrebné práve posilniť  množstvo nádob, zber  a intenzitu odvozu odpadu pre zaistenie poriadku, uvádzajú v spoločnom vyhlásení recyklačné spoločnosti.

Podľa RECYCLING magazín spracoval Ing. Marek Hrabčák – Geosofting, s.r.o.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Švajčiarsko

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

To, že sme boli 30 rokov zvyknutí na rast produkcie zmesového odpadu, neznamená, že to tak bude naďalej, vraví Petr Havelka, riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva.