Eversheds Sutherland

Anketa: Ako hodnotíte novelu zákona č. 17/2004 Z.z. o poplatkoch za uloženie odpadov?

Odborníkov v oblasti odpadového hospodárstva sme sa spýtali na to, ako novelu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára tohto roku. Väčšina expertov hodnotí novelu viac negatívne.

Anketa: Ako hodnotíte novelu zákona č. 17/2004 Z.z. o poplatkoch za uloženie odpadov?
redakcia
OTÁZKA: Od 1. januára 2014 vstúpila do platnosti novela zákona č. 17/2004 Z.z. o poplatkoch za uloženie odpadov. Hodnotíte novelu zákona pozitívne?

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (v.z. Sekretariát AZZZ SR) – NIE

Peter Gallovič, konateľ, E.P.A. spol. s r.o. - NIE

Peter Krasnec, generálny riaditeľ, General Plastic, a.s. - ÁNO

Peter Kuba, prezident ZOVP SR, – NIE

Neviem si v plnom rozsahu a správne vysvetliť ako chápať zaradenie odpadov do položky Komunálne odpady po vytriedení piatich zložiek. Nechápem túto vysvetlivku, najmä v nadväznosti na § 39 ods. 18 zákona o odpadoch. Viaceré obce kompostujú vlastný biologický odpad, v mnohých obciach sa kompostuje v domácnostiach a možno obce zabezpečujú energetické zhodnotenie týchto odpadov. Prečo potom musia platiť väčší poplatok?

Ondrej Sárkány, vedúci kancelárie, Združenie obcí Horného Žitného ostrova v odpadovom hospodárstve so sídlom v Šamoríne - ???

V zmysle pozmeňujúcich doplnkov sme s novelou spokojní. Vďaka spolupráci s MŽP SR a výboru životného prostredia NR SR sme sa snažili „poplatkový zákon“ na ďaľšie obdobie zreálniť, s cieľom udržať na kvalitnej úrovni skládkovanie v súčasnosti netriediteľného komunálneho odpadu. Zároveň sme chceli zabezpečiť riadne platenie za uloženie pôvodcami, s tým, že triedia minimálne päť jeho zložiek. Ako združenie samospráv vnímame mieru neplatenia za skládkovanie už teraz. Sme presvedčení, že ak by rástla výška poplatkov, zvyšovala by sa i miera ich neplatenia.

Navrhujeme však postupné zvyšovanie tohto poplatku, nakoľko sme presvedčení o jeho význame, avšak ročne maximálne o 1–5 %, s tým, že zároveň časť tohto povinného odvodu môžu obdržať oblastné združenia samospráv prevádzkujúce skládku spolu so zariadením na zhodnocovanie odpadov v zmysle príslušných povolení (napríklad tretina pripadne príslušnej obci, tretina štátu cez envirofond a tretina prevádzkujúcim združeniam a podobne). Iba takto sa zabezpečí účinne znižovanie podielu skládkovania na vyšší podiel zhodnocovania triediteľných odpadov v rámci tejto prevádzky. Zároveň je možné zvýšený poplatok za uloženie bez problémov uhrádzať z dôvodu, že zníži sa jeho množstvo.

Taktiež vítame umožnenie delenia príslušnej platby aj „tranzitnej“ obci, nakoľko aj ona znáša negatívne dopravné záťaže na zariadenia pre skládkovanie odpadov, s cieľom neodsudzovať riadnu skládku ako „smetisko“, ale postupne takéto zariadenie meniť na zariadenie na zhodnocovanie a skládkovanie príslušných odpadov. Pre tranzitné obce budú tento podiel z poplatkov za uloženie vysokým prínosom, nakoľko doprava je súčasťou aj takéhoto zariadenia a vie z nich čiastočne eliminovať tranzitné vplyvy.

Tomáš Schabjuk, riaditeľ, Odpadový hospodár s.r.o. - ???

Pozitívne sa dá hodnotiť fakt, že sa zákon po dlhých rokoch zmenil a stanovili sa jasnejšie pravidlá. Zmeny však pravdepodobne neprinesú žiadnu výraznú zmenu, či progres v odpadovom hospodárstve. Na odklon od skládkovania odpadov bude mať novela zanedbateľný vplyv.

Štefan Sklenár, konateľ, ENVI-GEOS Nitra, s.r.o. – NIE

Novela zákona zhoršuje podmienky spolužitia obcí,pri delení poplatkov za skládkovanie, keď správnu hranicu /katastrálnú /povýšila na hranicu negatívnych vplyvov skládky na životné prostredie.K tomu nie je čo dodať.

Marián Šimoňák, konateľ, TEDOS, spol. s r.o. – NIE

Oliver Šujan, generálny riaditeľ, Marius Pedersen a.s. - ÁNO

Novela odzrkadľuje reálne ekonomické možnosti zneškodnenia odpadov v SR s prihliadnutím na aktuálny stav financií v mestách a obciach.

Ján Velebný, Oddelenie životného prostredia a dopravy, Mesto Zvolen – ÁNO

Radovan Kazda, šéfredaktor Odpady-portal.sk – NIE

Pozitívom je, že zásadne nezvyšuje výšku poplatkov. Počet podmienok a výnimiek, ktoré robia novelu neprehľadnou a komplikovanou na výkon, však opäť vzrástol.

Minianketa

Čo si myslíte o novele zákona vy? Pridajte sa do ankety. Taktiež môžete vyjadriť svoj názor v diskusii pod článkom. Pridanie príspevku v diskusii pod článkom môžu zaregistrovaní čitatelia. Registrácia je jednoduchá a trvalo BEZPLATNÁ, slúži najmä ako ochrana proti spamu.

Hodnotíte novelu zákona č. 17/2004 Z.z. o poplatkoch za uloženie odpadov pozitívne?
ÁNO
15%
NIE
85%
Celkem hlasovalo: 20
Značky
skládkovanie

Diskusia(0)