Paul van Dongen: Našou prednosťou je kvalita | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Paul van Dongen: Našou prednosťou je kvalita

Naše tridsaťročné skúsenosti v technológiách na zhodnocovanie odpadov chceme ponúknuť aj na stredo- a východoeurópskom trhu, hovorí Paul van Dongen, generálny riaditeľ spoločnosti NMH s.r.o., ktorá od roku 2010 pôsobí v Seredi. Kľúčovým biznisom firmy je výroba a dodávka technológií na spracovanie odpadov a nakladanie s odpadmi.

Paul van Dongen: Našou prednosťou je kvalita

  • Publicistika |  05.03.2014 |  Radovan Kazda, Ľubomír Augustín
Čo sa skrýva za názvom vašej spoločnosti NMH?

Naša materská holandská spoločnosť N.M. HEILIG B.V. je rodinným podnikom, ktorý vedie jej majiteľ Nicolas Maria Heilig. Slovenská dcéra má teda iniciály svojho zakladateľa.

Ako vznikla materská spoločnosť?

Bol to taký typický „holandský" sen. Majiteľ spoločnosti začal podnikať pred viac ako tridsiatimi rokmi úplne od nuly. Postupne sa mu podarilo vybudovať skupinu, ktorá má svoje dcéry predovšetkým v Nemecku, ale aj v ďalších krajinách. Výrazný rozvoj spoločnosti v tomto smere nastal na sklonku minulého storočia.

Skupina zamestnáva už okolo 400 ľudí a má ročný obrat viac ako 100 miliónov eur. V súčasnosti už spolupracujeme s viacerými významnými spoločnosťami na trhu s odpadmi, napríklad so skupinou VEOLIA.

Firma pôsobí na Slovensku už takmer štyri roky, napriek tomu bola doposiaľ v tomto regióne málo známa.

NMH je zatiaľ najmladšia z firiem zo skupiny Heilig. Koncom roku 2010 sme spustili prvú výrobu. Náš výrobný program bol až doteraz orientovaný takmer výhradne na export, najmä pre klientov zo západnej Európy, keďže tam je firma etablovaná už mnoho rokov.

Zohrávajú v portfóliu skupiny hlavnú úlohu zariadenia pre odpadové hospodárstvo?

Je to náš „core business". Pre klientov dodávame množstvo zariadení na prepravu a triedenie odpadov na frakcie a na ich ďalšie spracovanie, ale aj zariadení na spracovanie plastov, dreva a mnohých ďalších odpadov a odpadových obalov.

Ako to prebieha?

V súčinnosti s našimi firmami dohodneme a pripravíme projektovú dokumentáciu, zabezpečíme technológiu  -  buď vo vlastnej výrobe, alebo subdodávkou  -  a celú technológiu postavíme, vrátane haly. Samozrejme, toto je komplexné riešenie. Momentálne také realizujeme napríklad u klienta v Škótsku, kde ide o investíciu do spracovania odpadov presahujúcu 12 miliónov eur. Iný príklad, závod na spracovanie PET fliaš v Srbsku sme z 90 percent robili vo vlastnej réžii.

Čím sa zaoberá sereďská NMH?

Vyrábame predovšetkým stroje a zariadenia na nakladanie s odpadmi, spracovanie a recykláciu odpadov. Sme takzvaní „oceliari". V portfóliu tovarov a služieb realizujeme napríklad aj stavebno-montážne práce určené pre klientov, ktorí majú záujem o kompletné riešenie. Zaoberáme sa aj predajom second hand machines – náhradných dielov, spracovaním nehrdzavejúcej ocele a výrobou strojov a zariadení na bulk handling – prepravou nadrozmerného sypaného materiálu, ako je napr. kameň a uhlie.

Čiže viete napríklad zabezpečiť kompletné riešenie pre dotrieďovaciu halu komunálneho odpadu?

Áno, toto je jeden z typických projektov. Komunálny odpad, PET fľaše, transportné linky, „čistenie" –uhlia a ďalšie.

Prečo ste sa rozhodli prísť práve na Slovensko?

Takéto rozhodnutia sú ovplyvnené viacerými faktormi, od podmienok na podnikanie v konkrétnej krajine, cez vzdelanostný „background", logistiku až po prirodzenú snahu hľadať nové trhy. Samotné umiestnenie výroby v rámci Slovenska v Seredi bolo zase vedené blízkosťou k bratislavskému letisku, čo podstatne znižuje čas prepravy manažmentu i samotných tovarov a klientov.

Ostatné roky sa vláda dostáva pod paľbu kritiky zamestnávateľov pre zhoršujúce sa podmienky na podnikanie. Ako vníma firma svoju budúcnosť na Slovensku?

Neuvažujeme v blízkej budúcnosti o odchode. Na rozdiel od viacerých veľkých zamestnávateľov naše produkty si vyžadujú pomerne vysokokvalifikovaných zamestnancov, ktorých nemožno presúvať len tak. Investovali sme do postavenia administratívnej budovy a  dvoch veľkých výrobných hál a chceme sa ďalej rozvíjať a rásť.

Na trhu existuje veľká ponuka strojov a zariadení pre odpadový priemysel. V čom vnímate svoje špecifikum a komparatívnu výhodu na trhu?

V kvalite a spoľahlivosti. V strojárstve je dôležité, aby každá súčiastka fungovala spoľahlivo a dlho, pretože mnohé priemyselné podniky vyrábajú nonstop. Nemôžu si dovoliť, aby sa im výroba zastavila na niekoľko dní pre zlú súčiastku. Čo sa týka našich produktov, v kvalite je ich prednosť. Napríklad v našich dopravníkoch používame najlepšie ložiská na trhu, to isté sa týka motorov. Firmám to napokon znižuje aj náklady na servis.

Zariadenia vyrábame „custom made". Nechodíme za potenciálnymi klientmi s ponukou hotových strojov. Sadneme si s nimi a kreslíme, čo potrebujú, potom vyvíjame zariadenie „šité na mieru".

Často tiež plníme požiadavky zákazníka na zariadenie v ich požadovanom vzhľade. Mnohé firmy chcú a potrebujú, aby stroje mali ich firemnú identitu, farbu alebo logá spoločnosti priamo vypálené do stroja.

Pôsobíte na Slovensku od začiatku firmy?

Na Slovensku som asi o dva roky dlhšie. Bol som prvým zamestnancom tohto výrobného podniku a mojou úlohou bolo vybudovať závod na zelenej lúke. Po tom, čo sme stabilizovali všetky procesy, chceme rozšíriť svoje pole pôsobnosti aj na trhoch v strednej Európe.

Holandsko je pomerne významným investorom na Slovensku, či už vo finančníctve, alebo v priemysle. Stretávate sa s holandskými podnikateľmi na Slovensku?

Holanďania sú veľkí patrioti. Nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že na Slovensku poznám každého Holanďana, ktorý tu žije. Často sa stretávame súkromne aj na rôznych podujatiach Holandskej obchodnej komory v SR.

Rozprávate veľmi dobre po slovensky, akoby ste len dlho žili v zahraničí.

Až do príchodu na Slovensko som vyrastal, žil i študoval v Holandsku. Moja mama je však Slovenka, takže základnú slovnú aj intonačnú výbavu som mal od detstva. Podstatnú časť slovenčiny som sa však musel naučiť až tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plasty, kovy a tetrapaky triedia spolu. Stavili na novú stratégiu a stáva sa z nich šampión EÚ

Plasty, kovy a tetrapaky triedia spolu. Stavili na novú stratégiu a stáva sa z nich šampión EÚ

High-tech triediace centrá rozdeľujú odpady z obalov do 14 homogénnych frakcií pripravených na ďalšiu recykláciu.

Z palív nepalivá a z odpadov neodpady?

Z palív nepalivá a z odpadov neodpady?

V ostatnom čase v médiách veľmi významne rezonuje diskusia o palivách vyrábaných z odpadu, tzv. druhotných palivách, a o zavedení ich zákazu. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/08.

Skládok pri Senci je viacero, analýza zápachu je nekorektná (píše Peter Krasnec)

Skládok pri Senci je viacero, analýza zápachu je nekorektná (píše Peter Krasnec)

Prinášame reakciu generálneho riaditeľa spoločnosti AVE SK na článok „Záhada neznámeho zápachu v Senci je objasnená. Zdrojom má byť skládka odpadov.“