NATUR-PACK

Editoriál. Kto je normálny?

Editoriál vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2014/02.

Editoriál. Kto je normálny?
Európska komisia spustila záverečnú fázu kampane o lepšom nakladaní s odpadmi. V internetovej kampani vystupuje päť animovaných postavičiek košov na smeti, ktoré bývajú vo svojich bytoch v jednom činžiaku. Každý kôš má svoje meno a prívlastok začínajúci na prvé písmeno mena. Prvá "smetiačka" má v angličtine meno Impulse Inga a po slovensky sa volá Impulzívna Inga, kým Česi ju premenovali na Akční Agátu. Kôš Richard Rubbish je český Oldřich Odhozený a náš Odpadkový Ondrej. Chubby Charlie je Servác Soudeček a Bacuľatý Braňo.

Pozoruhodným metodickým posunom sa však z anglického Routine Robbie a českého Rutinéra Rudu stal slovenský Normálny Norbert. Slovenskí tvorcovia prekladu v Bruseli sa zrejme obávajú o svoju budúcnosť, pretože, všakáno, Robert je síce na Slovensku rozšírené meno, takže by ho mohli pokojne použiť, ale Robert predsa nemôže byť odpadkový kôš a Rudolf bol tiež politik. Takže je to Noro. A je taký normálny.

Aby bolo zadosťučinené aj slovenskému šlendriánstvu, tak z anglického smetiaka, ktorý sa volá Water maniac Walter – po česky Vodní nadšenec Vojta – sa na Slovensku stal Viktor. Nemá však s vodou nič spoločné, jeho meno je Maniak Viktor. Vtipnú pointu s prvými písmenami prekladatelia síce úspešne zabili, ale vytvorili tým novú. Maniak Viktor býva totiž o poschodie vyššie nad Normálnym Norbertom, z čoho musí mať Noro dozaista obrovskú radosť.

Takto sa úradníci v Únii „hrajkajú” na svojom piesočku.

Medzitým v januári Komisia stanovila akčný plán na podporu rozvoja modrej energie a oznámila piliere nového rámca EÚ pre klímu a energetiku do roku 2030 – teda mnoho nových regulácií – a schválila tiež štátnu pomoc pre splyňovacie zariadenie vo Fínsku.

Všetky tieto zdanlivo nesúvisiace aktivity však spája spoločný argumentačný podklad. Presvedčenie Komisie, že nimi vytvára pracovné príležitosti a pomáha zlepšiť životné prostredie. Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou, preto nečudo, že aj vo veľkých nadnárodných spoločnostiach prerazil „ekoimidž” a v pevnej viere začali používať drahšie alebo komplikovanejšie riešenia namiesto jednoduchších a lacných. Záchrana planéty Zem, alebo aspoň presvedčenie, že o záchranu ide, alebo aspoň akceptovanie, že vlády konajú podľa tohto presvedčenia, sa stali naším každodenným biznisom.

V ňom má náskok ten, kto má dostatok informácií, vraví manažérska poučka, ktorá by bola i dobrým reklamným sloganom pre časopis Odpadové hospodárstvo. Nám ide však o viac, chceme vám posúvať informácie, v ktorých nebudete musieť filtrovať blá-blá-blá, ktorým sú znečistené všetky podstatné správy prichádzajúce od orgánov verejnej moci.

Vážení čitatelia, od tohto čísla prinášame viac dôležitých informácií pre vás, ktorým je časopis primárne určený – pre producentov a spotrebiteľov, teda priemysel, obchod, samosprávy, ako aj pre firmy, ktoré služby pre priemysel a samosprávy priamo poskytujú. Začíname vychádzať s prílohou Energo, zameranou na energetiku, ktorá doposiaľ vychádzala ako samostatný časopis. Adekvátne k tomu rozširujeme i počet strán, takže čitatelia oboch časopisov nebudú o informácie zo svojho odboru záujmu v ničom ukrátení.

Veríme, že vás náš pridaný obsah rovnako zaujme a tešíme sa na ďalšie dobrodružstvá poznania.

Značky
Komentáre

Diskusia(0)