Eversheds Sutherland

Česko: Obce nemôžu predaj kovov zakázať

Bohumín a ďalšie mestá na Karvinsku chcú zakázať predaj kovov v komerčných zberniach. Na základe zmeny mestskej vyhlášky o nakladaní s odpadmi by tam ľudia museli odovzdávať kovy a starý papier výhradne zadarmo v mestských zberných dvoroch. Radnice chcú týmto spôsobom bojovať proti zlodejom kovov aj zberniam, ktoré často vykupujú kradnuté veci. Podľa názoru ministerstva vnútra mesta však na takúto vyhlášku nemajú právo.

Česko: Obce nemôžu predaj kovov zakázať
Flickr

"Obce nemôžu nikomu zakazovať, aby predával svoj kovový odpad a zároveň aby ho prestal vykupovať," cituje Česká televize hovorcu ministerstva vnútra Vladimíra Řepku. Zástupca starostu Bohumína Lumír Macura (ČSSD) však tento názor odmieta." Budeme za vyhlášku bojovať, pôjdeme trebárs až k Ústavnému súdu. Dúfame, že nám dajú súdy za pravdu tak ako v prípade herní," poznamenal Macura. Narážal na nedávne rozhodnutie Ústavného súdu, ktorým mesto obhájilo právo zakázať si videoterminál.

Nápad bohumínskej radnice zakázať vyhláškou výkup niektorých kovov prevzali podľa ČT aj ďalšie mestá ako Karviná, Havířov, pridať sa chce aj Ostrava. Krádeže kovov, ktoré často vedú k všeobecnému ohrozeniu, sú podľa českej štátnej televízie v aglomeráciách Ostravska a Karvinska veľkým problémom. „Podľa štatistík spôsobili zlodeji kovov v Moravskosliezskom kraji len v minulom roku škodu asi sedemdesiat miliónov korún,“ uvádza ČT.

Proti pripravovanej mestskej vyhláške sa búria prevádzkovatelia prosperujúcich zberní. "Slovo recyklácia berieme stále ako recykláciu, nie podporu zlodejov," cituje televízia prevádzkovateľa zberne, ktorý tvrdí, že v jeho zberni sa kradnuté poklopy od kanála alebo dopravné značky nenájdu.

Bohumínčania sa podľa ČT na výčitky, že sa dopúšťajú obmedzovanie slobodného podnikania, pripravili. "Odpad, ktorý nám ľudia donesú do zberného dvora, predáme formou jednoduchej súťaže sběrnám v meste," vysvetľoval Bohumínskej zástupca primátora.

Odpadový hospodár Pavel Konečný však tvrdí, že to nestačí. "Aj keby sme súťaž vyhrali a šrot získali, celoročnú prevádzku neudržíme. Výkup by už nebol denne, tak ako doteraz, ale len mesačne alebo kvartálne. To by sme skrachovali," tvrdí.

Predstavitelia Bohumína budú usilovať aj o to, aby komerčné zberne a výkupy zmizli aj zo zákona o odpadoch, ktorého novelizácia sa pripravuje.

Zdroj: Česká televize


Diskusia(0)