NATUR-PACK

Tretí akčný plán energetickej efektívnosti počíta i s výmenou elektrospotrebičov

Ministerstvo hospodárstva SR predložilo materiál Akčný plán energetickej efektívnosti na roky 2014-2016 s výhľadom do roku 2020. Smernica EÚ o energetickej efektívnosti ukladá povinnosť členským štátom zaslať akčný plán energetickej efektívnosti každé tri roky do 30. apríla Európskej komisii. Plán počíta v rámci energetických úsporných opatrení aj s rozsiahlou výmenou elektrospotrebičov na Slovensku.

Tretí akčný plán energetickej efektívnosti počíta i s výmenou elektrospotrebičov
redakcia (ilustračné)

Opatrenia energetickej efektívnosti v sektore spotrebiče v rokoch 2011-2013

„Jediným opatrením, ktoré možno kvantitatívne vyhodnotiť a ktoré zároveň prináša výrazné úspory energie, je obmena bielej techniky,“ konštatuje ministerstvo hospodárstva. Toto opatrenie možno podľa rezortu vyhodnotiť z hľadiska úspory energie na základe počtu vyzbieraných elektrospotrebičov (združenie Envidom) a na základe štatistiky o predaných (novouvedených na trh) kusoch bielej techniky (združenie CECED).

Pri výpočte úspor energie sa zohľadňuje aj nákup nových spotrebičov a ich energetická trieda. To znamená, že úspora energie v rámci obmeny bielej techniky nezahŕňa spotrebu energie týchto novo-uvedených výrobkov na trh. Výsledkom toho je, že úspora energie zahŕňa iba úsporu, ktorá sa dosiahne čisto iba prostredníctvom výmeny starého spotrebiča za nový.

„Úspora energie obmenou bielej techniky dosiahla v rokoch 2011-2013 zhruba 670 TJ. Uvedená úspora zahŕňa iba úsporu energie obmenou chladničiek a mrazničiek, nakoľko v súčasnosti neexistuje detailná štatistika o ostatných spotrebičoch bielej techniky,“ objasňuje ministerstvo v pláne.

MH SR: Chýbajú dáta o ostatných spotrebičoch

Pre ostatné spotrebiče (osvetlenie, elektrické a elektronické zariadenia v domácnosti a kancelárske zariadenia) v súčasnosti neexistuje podľa rezortu údajová základňa, ani mechanizmus na výpočet úspor energie, ktoré sa dosiahli zvýhodnením od predajcov alebo výrobcov. Opatrenie „Zavedenie prehľadného zisťovania obmeny bielej techniky a ostatných spotrebičov a zariadení na trhu“ v spolupráci ŠÚSR, SIEA, CECED a združenia spotrebiteľov zatiaľ nebolo realizované, avšak v ďalšom období sa plánuje zaviesť a prevádzkovať monitorovanie obmeny bielej techniky a iných spotrebičov v rámci rozšírenia monitorovacieho systému (OP KŽP 2014-2020). Toto zisťovanie by zahŕňalo prieskum spotreby energie v 200 domácnostiach na vzorke spotrebičov, ako aj analýzu potenciálu úspor energie.

Nedostatkom dát trpia podľa ministerstvo aj informácie o kampaniach. „Informačné kampane zamerané na nákup/výmenu starých spotrebičov za nové efektívne sa každoročne realizujú zo strany výrobcov spotrebičov, avšak MH SR, ani CECED informácie o realizovaných kampaniach nezbiera,“ uviedlo ministerstvo.

Do roku 2020 musia byť zavedené inteligentné merače

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)