NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Komisia pripravuje veľkú odpadovú revolúciu. O novom balíčku opatrení začne hovoriť v júli

Európska komisia má 1. júla prijať balíček opatrení, ktoré majú smerovať k tzv. circular economy, teda uzavretej (kruhovej) ekonomike, v ktorej výrobky a materiály cirkulujú. Balíček má zahŕňať nelegislatívnu politickú komunikáciu uzavretej ekonomiky, udržateľných potravín a budov. Má tiež preskúmať súčasnú odpadovú legislatívu a navrhnúť nové ciele pre rôzne prúdy odpadov.

Komisia pripravuje veľkú odpadovú revolúciu. O novom balíčku opatrení začne hovoriť v júli

Flickr

Balíček má vo svojom jadre vytvárať tlak na vyššie ciele v oblasti recyklácie a na odstránenie skládkovania v odpadovej legislatíve. Niektoré regióny v členských štátoch už dosiahli 70 % mieru recyklácie a prakticky nulovú mieru skládkovania. Cieľom tejto politiky Komisie je, aby sa na túto úroveň najlepších krajín dostali do roku 2030 všetky krajiny EÚ.

Osobitnú pozornosť chce Komisia venovať „udržateľným budovám“ a „udržateľným potravinám“. V oboch prípadoch sa má komunikácia zameriavať priamo na fázu vzniku odpadov, ako súčasti celého životného cyklu.

Komisia dôvodí tým, že v EÚ sa každoročne vyhodí viac ako 100 miliónov ton potravín. Komisia predloží návrh, ako obmedziť plytvanie potravinami a získať kontrolu nad tým, že o potravinový odpad je systematicky sledovaný, takže Komisia bude môcť sledovať pokrok.

Stavebný sektor vytvára tretinu celkového množstva odpadu. Prevažná väčšina stavebného a demolačného odpadu je recyklovateľná, ale jeho priemerné znovuvyužitie v EÚ je nižšie ako 50 %. Cieľom návrhu Komisie je mať viac transparentné a kompatibilné informácie o vplyve environmentálnych vlastnostiach budov, ktoré môžu byť neskôr použité pri navrhovaní, výstavbe alebo investovaní do budov.

Pozadie

„Najlepší spôsob, ako zlepšiť efektivitu využitia zdrojov a urobiť Európu konkurencieschopnejšou do budúcnosti, je kruhová (circular) ekonomika, v ktorej sú výrobky znovu použité, opravené a recyklované. Európa je silne závislá na importe a dobré hospodárenie s odpadmi môže vytvárať trvalé pracovné miesta v regiónoch, zvýšiť príjmy a znížiť využívanie obmedzených primárnych zdrojov,“ konštatuje Európska komisia.

Podľa Komisie nový návrh balíčka zjednoduší legislatívu odpadového hospodárstva a spolupráca medzi Komisiou a členskými štátmi zlepší jej vykonávanie. „Spoločný a koherentný rámec EÚ pre podporu kruhovej ekonomiky má tvoriť kľúčovú úlohu pre politiku výrobkov, výskumu a inovácií, financovania a investícií, ako aj biznisu a spotrebiteľské správania,“ uvádza Komisia v tlačovej správe.

Pre expertov: Odkazy, zdroje

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.