NATUR-PACK

Zsolt Simon: Starostovia budú mať plnú hlavu odpadu, občan za odpad zaplatí viac

Dlhoočakávaný zákon o odpadoch zavádza podľa strany Most-Híd nové povinnosti pre obce a mestá, o ktorých starostovia donedávna ani len netušili.

Zsolt Simon: Starostovia budú mať plnú hlavu odpadu, občan za odpad zaplatí viac
Flickr

"Obce sa stanú rukojemníkmi odpadu, budú musieť dofinancovať odpad z vlastného rozpočtu, budú prispievať výrobcom, budú sa na vlastné náklady starať o kvalitu vytriedeného zberu. Navyše, čierne skládky zostanú opäť na pleciach starostov a primátorov a obce budú podriadené zmluvnému partnerovi, ktorý ich zaviaže finančnými limitami." Na riziká schválenia návrhu nového zákna o odpadoch včera upozornil podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon v súvislosti s novým zákonom o odpadoch z dielne rezortu životného prostredia.

„Pri príprave návrhu tohto zákona, dokonca aj v pripomienkovom konaní jeho autori doslova ignorovali až 1700 zásadných pripomienok odborníkov z praxe. Aj to svedčí o tom, že nový zákon o odpadoch nie je tvorený pre občanov, ktorých sa problematický proces nakladania s odpadmi týka, ale pre isté záujmové skupiny, ktorým ide najmä o výhodný kšeft,“ zdôraznil pred novinármi Zsolt Simon, ktorý na nedostatky pripravovaného zákona v týchto dňoch upozornil starostov.

Ani kritickú situáciu okolo čiernych skládok či skutočné zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov nový zákon nerieši. „Obce namiesto výrobcov a na vlastné náklady budú napríklad musieť zabezpečovať kvalitu triedeného zberu. Navyše, obce nebudú mať možnosť výberu zmluvného partnera spomedzi viacerých organizácií zodpovednosti výrobcov,“ zdôraznil Zsolt Simon.

Primátori, starostovia a ich poslanci podľa Simona vôbec netušia, že schválením zákona v navrhovanej podobe budú stále jednou nohou v kriminále. „Mestá a obce budú pod tlakom kontroly efektívneho nakladania s verejnými financiami zo strany priemyslu. Ak sa totiž kontrolou efektivity preukáže, že systém nebol nastavený dostatočne efektívne, tak primátori, starostovia a poslanci nielenže budú musieť vykonať zmeny nadiktované priemyslom, ale sa budú musieť zodpovedať za nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi a to je už rozmer trestno-právneho konania určený pre orgány činné v trestnom konaní.“

Návrh nového zákona v súčasnej podobe je podľa Simona dôkazom ďalšieho zlyhania Ficovej vlády, ktorá opäť potvrdila, že jej nejde o záujmy občanov. „Je poľutovaniahodné, že opäť zvíťazili lobistické skupiny a nie občan,“ pripomenul. Zsolt Simon aj ako člen Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie NR SR starostov obcí a primátorov miest ešte začiatkom augusta písomne vyzval, aby k celej veci do konca tohto mesiaca zaujali stanovisko.

Zdroj: Most-Híd


Diskusia(0)