NATUR-PACK

Zsolt Simon: Minister Žiga odsúva zákon o odpadoch, lebo idú komunálne voľby

„Oddialenie legislatívneho procesu o 3-4 mesiace, ktoré oznámil po včerajšej tripartite, nie je ničím iným len manévrom ministra a vlády presunúť rozhodnutie o zákone, ktorý ide proti obciam, až po komunálnych voľbách. Zrejme sa obávajú, že by si prijatím takéhoto zákona pohnevali mestá a obce a tak radšej počkajú s jeho prijatím po komunálnych voľbách,“ uviedol v utorok podpredseda Most-Híd Zsolt Simon v reakcii na rozhodnutie ministra životného prostredia oddialiť proces prijímania nového zákona o odpadoch.

Zsolt Simon: Minister Žiga odsúva zákon o odpadoch, lebo idú komunálne voľby
Dreamstime

Podľa Simona sa zákon nerobil pre ľudí, ale pre lobistov a finančné skupiny, čo má potvrdzovať aj nedávno zverejnené vyhlásenie výrobcov k novému zákonu. „Platí tu slovenské porekadlo, že trafená hus zagága. Zákon zlepší situáciu pre výrobcov, ale nie pre občanov. Pre výrobcov je zákon dobrý, pre občana to až také výhodné nebude,“ uviedol Zsolt Simon.

Podľa podpredsedu Mostu-Híd ide Slovensko zaviesť model, ktorý funguje iba v ČR a v značne modifikovanom systéme v Belgicku. Jeho výsledkom bude silná monopolizácia, ktorá povedie k zvýšeniu cien. „Za zber odpadu je zodpovedná obec. Je faktom, že OZV nebude musieť obci uhradiť všetky náklady - ako to vyplýva z § 59 ods. 5, 7 a 8 - ale len obvyklé (tie nie sú nikde definované) a budú môcť vykonávať kontrolu efektivity. Teda budú môcť odmietnuť zaplatenie plnej čiastky nákladov. To, ale znamená, že obec bude musieť doplatiť rozdiel. Obec tento doplatok vie zaplatiť jedine po tom, čo zvýši poplatok pre občanov,“ tvrdí Simon.

Zsolt Simon zároveň vyzval vládu a ministra Žigu, aby doplnili informáciu, koľko bude nová regulácia stáť občana a kde to bude prínosom pre občana. „Zatiaľ výhody vidíme len na strane výrobcov odpadov, hlavne nadnárodných, čo potvrdili aj svojim vyhlásením. A kde je istota pre občana, ktorú mu SMER sľuboval?“ uviedol podpredseda strany Most-Híd.


Diskusia(0)