NATUR-PACK

Anketa. Ako hodnotíte oddialenie schválenia nového zákona o odpadoch?

Ministerstvo životného prostredia pozastavilo legislatívny proces týkajúci sa nového zákona o odpadoch kvôli zaslaniu návrhu na vnútrokomunitárne pripomienkové konanie do Bruselu. Odborníkov v oblasti odpadového hospodárstva sme sa spýtali na to, ako hodnotia toto rozhodnutie ministerstva.

Anketa. Ako hodnotíte oddialenie schválenia nového zákona o odpadoch?
Dreamstime

VÝSLEDKY

Z dvanástich doručených odpovedí vyplýva, že rozhodnutie ministerstva hodnotí pozitívne polovica odpovedajúcich. Štyria s rozhodnutím nesúhlasia, dvaja sa nepriklonili ani na jednu stranu.

KONTEXT

Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) pozastavil legislatívny proces týkajúci sa nového zákona o odpadoch. Oznámil to 18. augusta počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady. Minister vysvetlil, že ešte predtým ako svoj reformný zákon pošle na rokovanie vlády a do parlamentu, podrobí ho vnútrokomunitárnemu pripomienkovému konaniu v rámci Európskej únie a Európskej komisie.

OTÁZKA: Považujete rozhodnutie ministerstva životného prostredia oddialiť schvaľovanie návrhu nového zákona o odpadoch tým, že ešte predtým, ako bude návrh predmetom rokovania vlády a parlamentu, bude podrobený vnútrokomunitárnemu pripomienkovému konaniu v rámci Európskej únie a Európskej komisie, za správne?

Soňa Antalová, konateľka, ECO-AS – NIE

Je to neštandardný postup. Komu vyhovuje odďaľovanie schválenia nového zákona o odpadoch?

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR – ÁNO

Bernhard Hager, Dvořák Hager & Partners, advokátska kancelária, s.r.o. – NIE

Už dnes vieme, že niektoré časti návrhu sú v rozpore s právom EÚ, preto netreba čakať na odpovede Komisie. Namiesto toho by mohol minister už dnes začať pripravovať nový návrh zákona.

Miroslav Jurkovič, výkonný riaditeľ, Slicpen - Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie - ÁNO

Ide o nevyhnutnú procedúru. Vnútrokominitárne pripomienkové konanie je v prípade návrhu zákona o odpadoch nevyhnutnosťou nakoľko, prinajmenej pre obaly, ide o technickú normu, ktorá podlieha povinnosti absolvovať tento proces. Ide o štandardný postup, rovnaký bol i pri príprave a schvaľovaní zákona o obaloch. Ak by návrh zákona neabsolvoval tento proces, tak bude nevymožiteľný na spoločnom trhu.

Peter Krasnec, generálny riaditeľ, General Plastic, a.s. – ÁNO

Jiří Mikulenka, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, SLOVMAS, a.s. – NIE

Nechápem, čo môže kto očakávať (okrem zosmiešnenia SR) od zaslania do Bruselu pracovného návrhu takého zákona, s ktorým má problém celá spoločnosť... Miesto toho by sa bolo potrebné sústrediť, samozrejme za spoluúčasti skutočných odborníkov, na prípravu návrhu naozaj dobrej legislatívy a začať dobrým legislatívnym zámerom...

Dušan Magula, Managing Director, Brantner Walter Ges.m.b.H. - ÁNO

Branislav Moňok, Priatelia Zeme – ŠPZ – NIE

Ak by bol zákon pripravený tak, že by neobsahoval toľko diskutabilných ustanovení, tak by sa to dalo pochopiť. V stave, v akom sa však návrh zákona nachádza, si myslím, že ho treba prednostne riešiť „doma“ na Slovensku. Zákon treba riadne predstaviť, ešte o ňom diskutovať a argumenty za a proti podložiť odbornými argumentami.

Hana Nováková, generálna riaditeľka, ENVI-PAK, a.s. - ÁNO

Ide o technickú právnu normu, preto považujem jej zaslanie na vnútrokomunitárne pripomienkové konanie za dôležitý krok, ktorým sa vylúčia všetky prípadné rozpory s právoplatnými predpismi Európskej únie.

Michal Sebíň, riaditeľ, NATUR-PACK, a.s. – ???

Najlepšie by bolo, keby sa zákon vrátil naspäť do pracovných skupín.

Tomáš Schabjuk, Odpadový hospodár s.r.o. - ???

Vnímam to ako politické riešenie problému s názvom „reforma“ odpadového hospodárstva.

Peter Valent, výkonný riaditeľ, ENVIDOM – združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu - ÁNO

Dokonca za veľmi správne rozhodnutie. Zaslanie návrhu zákona o odpadoch na vnútrokomunitárne pripomienkové konanie v EÚ nie je zastavenie ani oddialenie legislatívneho procesu, ale potvrdením toho, že MŽP malo snahu korektne transponovať smernice EÚ do nášho právneho poriadku a nemá obavy súlad preukázať. Pokiaľ sme súčasťou EÚ, tak práve takýto postup je v normálnej spoločnosti štandardný a korektný... o tom sa nám v predchádzajúcom období mohlo len snívať.

---

Radovan Kazda, šéfredaktor Odpady-portal.sk – NIE

Zaslanie návrhu zákona v tomto štádiu do Bruselu vysiela signál, že minister nedôveruje schopnosti svojich odborníkov v rezorte čítať a porozumieť smerniciam. Zároveň je zbytočné, nakoľko návrh zákona musí ešte prejsť schvaľovaním v parlamente. Ak v ňom pozmeňovacie návrhy niečo zásadné zmenia, pôjde návrh opäť na posúdenie na Komisiu?

---

Minianketa

Čo si myslíte o tom vy? Pridajte sa do ankety. Taktiež môžete vyjadriť svoj názor v diskusii pod článkom. Pridanie príspevku v diskusii pod článkom môžu zaregistrovaní čitatelia. Registrácia je jednoduchá a trvalo BEZPLATNÁ.

Považujete rozhodnutie ministerstva životného prostredia oddialiť schvaľovanie návrhu nového zákona o odpadoch jeho zaslaním na pripomienkovanie do Bruselu za správne?
ÁNO
39%
NIE
57%
???
4%
Celkem hlasovalo: 28
Značky
ENVI-PAK

Diskusia(0)