NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Odpad ako palivo

Kedy je materiál odpadom a kedy produktom? Článok vyšiel v mesačníku ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2014/10.

Odpad ako palivo

redakcia (ilustračné)

  • Publicistika |  21.11.2014 |  Mag. Annamária Tóthová | Dvořák Hager & Partners, advokátska kancelária, s.r.o.

Spaľovanie odpadov je do veľkej miery možné považovať za budúcnosť likvidácie odpadu. Avšak v Slovenskej republike nemožno doterajší právny stav hodnotiť ako dostatočný a odmietanie spaľovania odpadu verejnosťou predstavuje taktiež jeden z hlavných problémov pri realizácii takýchto projektov.

Úvod

Odpad je surovinou a nositeľom energie, ktorý sa v Európe a taktiež na Slovensku nachádza vo veľkom množstve. Napríklad biologicko-mechanicky upravená zmes z priemyselných a remeselných odpadov vykazuje výhrevnosť 12 až 25 GJ/t a tým prekonáva dokonca hnedé uhlie.

Odpad netreba do Európy dovážať a mohol by byť využívaný ako obrovský energetický potenciál nezávisle od opäť viac ako aktuálnych politických konfliktov v krajinách exportujúcich zemný plyn a ropu. Tento potenciál zostáva na Slovensku v zásade nevyužitý a končí na skládkach odpadov, kde ohrozuje pôdu, vodu a celkovo životné prostredie.

Na to, aby sa spaľovanie odpadu stalo vôbec ekonomicky zmysluplné, musí nastať nielen zmena v myslení verejnosti, ale aj právneho stavu. Tu je potrebné poznamenať, že to druhé sa v súčasnosti už do istej miery deje.

Rozdiel medzi odpadom a produktom

Jedna z najťažších otázok odpadového hospodárstva je, či sa má s určitou vecou, ako napr. zvyškami z produkcie (ako piliny, odpady z obalov, fólie) nakladať ako s odpadom alebo ako s produktom.

Táto otázka má dôležitý význam. Ak sa budú napr. zvyšky z produkcie nejakej píly považovať za produkt a nie za odpad, môžu byť tieto „drevené kúsky? prepravované cez hranice v rámci EÚ bez obmedzení. Zariadenie, v ktorom budú drevené zvyšky skladované a spaľované, potrebuje len stavebné povolenie a eventuálne súhlas orgánov požiarnej ochrany a technickej inšpekcie, ale len zriedkavo bude musieť byť vykonané posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Ak sa však tie isté drevené kúsky budú považovať za odpad, podlieha ich preprava cez hranice prísnym ustanoveniam európskeho nariadenia o preprave odpadu1, spaľovacie zariadenie, ako aj miesto skladovania potrebujú povolenie podľa zákona o odpadoch2 a zákona o ochrane ovzdušia3 a v mnohých prípadoch bude musieť byť vykonané posudzovanie vplyvov na životné prostredie4. Emisie podliehajú taktiež prísnym emisným limitom podľa smernice o priemyselných emisiách5, ktoré boli do slovenského právneho poriadku prevzaté6.

Len palivo vyrobené z odpadu, ktoré dosiahne tzv. „stav konca odpadu“ podľa rámcovej smernice o odpade č. 2008/98/ES7, resp. zákona o odpadoch8, už bude z každého ohľadu považované za produkt, teda spaľovacie zariadenie nebude musieť spĺňať prísne požiadavky na spaľovanie odpadov, ale len klasických palív.

Pre úplnosť je potrebné uviesť, že už aj dnes pre niektorý odpad z biomasy stačí, aby spĺňal požiadavky na spaľovanie klasických palív9.

Súčasný stav a pripravovaná právna úprava

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jacob Simonsen: Zatvárať ZEVO? Nie je to dobrý nápad, nerecyklovateľný odpad nezmizne

Jacob Simonsen: Zatvárať ZEVO? Nie je to dobrý nápad, nerecyklovateľný odpad nezmizne

Energetické zhodnocovanie odpadu bude aj v budúcnosti dôležitou súčasťou cirkulárnej ekonomiky, hovorí šéf dánskeho ZEVO Copenhill, presláveného aj zjazdovkou na streche.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/04

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/04

Čo obsahuje aprílové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Miroslav Jakuš: Po 20 rokoch je na čom stavať, ISOH 2 treba budovať s rozvahou

Miroslav Jakuš: Po 20 rokoch je na čom stavať, ISOH 2 treba budovať s rozvahou

Ministerstvo nenavrhlo koncepciu ISOH 2 správne, nový systém sa do roku 2023 zrejme vybudovať nestihne, hovorí riaditeľ spoločnosti INISOFT, ktorá český ISOH vytvorila a dodnes celý systém spravuje.