NATUR-PACK

Diskusia: Niektorí výrobcovia sa obávajú monopolizácie trhu nakladania s obalmi

Návrh nového zákona o odpadoch vnímajú viacerí výrobcovia a dovozcovia kontroverzne. Obávajú sa vzniku monopolizácie nakladania s odpadmi a niektorých ďalších ustanovení zákona o odpadoch. Vyplynulo to z diskusie v otvorenom diskusnom fóre, ktoré sa uskutočnilo 13. 11. po skončení kongresu Deň odpadového hospodárstva.

Diskusia: Niektorí výrobcovia sa obávajú monopolizácie trhu nakladania s obalmi
redakcia

Prezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský vníma návrh zákona negatívne najmä z toho dôvodu, že nie je nastavený na zodpovednosti firiem a samospráv, ale na rozhodujúcej úlohe organizácií zodpovednosti výrobcu. „V procese tvorby zákona vnímame dvoch partnerov: občana, ktorý zaplatí za budúce nakladanie s výrobkom, keď sa stane odpadom, už na začiatku výrobcovi v cene výrobku, pričom neskôr zo zariadenia „spraví“ odpad v obci. Na jednej strane je tak obec a na druhej výrobca a dovozca, obaja majú za občana problém s odpadom vyriešiť. Všetkých ostatných, vrátane OZV, spracovateľov, či štátu, vnímam v súvislosti s rozšírenou zodpovednosťou výrobcu ako tých, ktorí sú servisnými organizáciami, ktoré sú nevyhnutné na to, aby ten proces fungoval,“ uviedol, pričom podotkol, že v súčasnom návrhu zákona tento vzťah nie je dostatočne ukotvený.

Podľa Vladimíra Šináka, predsedu predstavenstva oprávnenej organizácie NATUR-PACK, návrh zákona nesprávne postavil oprávnené organizácie (podľa návrhu nového zákona organizácie zodpovednosti výrobcu – OZV – pozn. red.) do pozície, v ktorej by OZV mali na systéme profitovať. „My máme poskytovať službu pre občana a výrobcu, preto nemôžeme byť v tejto hierarchii na vrchole. Tento návrh nás stavia do pozície rozhodujúceho, kľúčového hráča v celom systéme, pričom potiera pozíciu priemyslu, občana a tým pádom aj obcí, zberoviek, recyklátorov a ostatných,“ objasnil.

Obchodovanie OZV s druhotnými surovinami

K návrhu zákona o odpadoch má výhrady aj prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve Peter Krasnec. Za jeden zo sporných bodov v zákone považuje ustanovenia, ktoré umožňujú OZV naďalej obchodovať s druhotnými surovinami. „Pokiaľ takéto ustanovenie bude schválené, vznikne tu vertikálny monopol. Budeme čeliť tomu istému problému ako v Česku v komodite elektroodpadov, teda, že jedna firma si podchytí celý reťazec, bude vyberať poplatky od výrobcov a dovozcov, bude disponovať vlastnými spracovateľskými kapacitami a zároveň si v zákone vybaví, že to bude robiť iba ona. Považujeme za zbytočné narúšať existujúci a fungujúci trh nejakými zákonnými normami,“ uviedol. Podľa Krasneca by riešením problému bol zákaz obchodovania s druhotnými surovinami pre OZV.

Riaditeľka odboru odpadového hospodárstva Eleonóra Šuplatová vníma tento problém ako priestor pre jeho vyriešenie v ďalšom procese tvorby zákona. „V zámere ministerstva nebol zámer, aby OZV mohli obchodovať s druhotnými surovinami, preto ho odstránime zo zákona v nasledujúcom legislatívnom procese, alebo cez poslanecký návrh. OZV by nemali s týmto materiálom obchodovať,“ objasnila riaditeľka odboru.

Exkluzivita vzťahov a riziká monopolu

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)