NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Marius Pedersen otvoril novú prevádzku v Pezinku

Spoločnosť Marius Pedersen dnes slávnostne zahájila činnosť nového areálu na spracovanie triedeného odpadu v Pezinku. Investíciu za 2,2 milióna eur financovali z vlastných zdrojov.

Marius Pedersen otvoril novú prevádzku v Pezinku

V prvej etape nového areálu je zastavaných desaťtisíc štvorcových metrov, pričom Marius Pedersen v budúcnosti plánuje ďalšie rozširovanie prevádzky o nové technológie. „Tie budú súvisieť predovšetkým s trendmi, ktoré súvisia s vývojom trhu a legislatívy odpadového hospodárstva,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Oliver Šujan.

Dominantou nového strediska je triediaca hala, ktorej výstavba vyplynula z požiadavky nakladať s viac ako 9.000 tonami odpadov, ktoré spoločnosť získava z mesta Pezinok a blízkeho okolia.


Čítajte: Oliver Šujan: Odpadový trh má stále potenciál | Odpady-portal.sk, 16.03.2013

Súčasťou areálu je aj nová administratívna budova, dopravné zázemie, sklad na nebezpečný odpad a sklad na elektrozariadenia. „Priestor je tiež ideálnou možnosťou vybudovať pre občanov ďalší zo zberných dvorov,“ objasnil ďalšie zámery firmy Oliver Šujan. Samotná hala má približne 2000 metrov štvorcových.

Foto: Hala na dotrieďovanie a prípravu odpadu na expedíciu

Primátor Pezinka Oliver Solga privítal novú investíciu jednej z najväčších spoločností na Slovensku, ktorá sa zaoberá nakladaním s odpadmi. „Je to pre nás majákom možnosti, ako narábať s komunálnym odpadom a nevoziť ho len na skládku,“ povedal.

Pripomenul situáciu v Pezinku, ktorý je známy veľkým odporom vedenia mesta a občanov proti novej skládke komunálneho odpadu v blízkosti centra mesta a tiež proti vybudovaniu splyňovacej elektrárne.

Životné prostredie v Pezinku komplikuje podľa primátora aj množstvo nebezpečného odpadu na starej skládke, ako aj 25 tisíc automobilov, ktoré denne prejdú cez Pezinok.

Foto: Slávnostné otvorenie areálu

Toto všetko hovorí v prospech nového projektu. Budeme nápomocní tomu, aby sme ho využívali, a aby sme budúce zmluvy, spolu so starostami okolitých obcí, koncipovali tak, aby podstatná časť komunálneho odpadu, ktorý sa dá využiť, končil tu, a nie na skládkach,“ priblížil primátor Pezinka, pričom vyzdvihol prínos prevádzky k progresívnemu nakladaniu s odpadom. „Týmto areálom sme sa ocitli v 21. storočí. Projekt pomôže mestu nielen po stránke technickej, ale aj morálnej, lebo budeme mať argument k tomu, aby sme čo najviac separovali a čo najviac odpadu skončilo tu. Je to ťažšia cesta, ale o to záslužnejšia,“ uzavrel Oliver Solga.

Regionálny riaditeľ Marius Pedersen v Pezinku Ľubomír Košťál predstavil kľúčové zariadenie haly, ktorým je lisovací stroj Presona. Zariadenie produkuje 250-500 kilogramové balíky, pričom spracováva najmä kartonáž, fólie, PET fľaše. „Na lise sa spracováva asi 14 druhov odpadu,“ priblížil. Ďalším zariadením haly je stroj na spracovanie polystyrénu, ktorý ho rozdrví a zhutní do objemovo menších a ťažších kvádrov.

Ďalšou súčasťou areálu je medzisklad, z ktorého následne firma expeduje výstupné balíky do celej Európy, pričom exportné zmluvy zabezpečuje centrálny obchodník tejto medzinárodnej spoločnosti. Súčasťou areálu je aj moderný sklad materiálu na nebezpečný odpad.

Foto: Lisovací stroj

Marius Pedersen začal s výstavbou areálu na jar v roku 2013 a dokončený bol na jeseň v 2014. „Slávnostné otvorenie areálu sme presunuli na február, nielen kvôli dokončeniu schvaľovacích procesov k celému projektu, ale aj kvôli tomu, aby sme novú prevádzku mohli predviesť starostom zvoleným až po minuloročných jesenných voľbách,“ objasnil Košťál. Pôvodný menší areál na Hasičskej ulici v Pezinku firma už opustila a plánuje ho predať.

Odpadová spoločnosť so sídlom v Trenčíne patrí dlhodobo k silným hráčom na trhu s odpadmi v pezinskom regióne. V komunálnom odpade obsluhuje sedemnásť obcí v okolí Šamorína a jedenásť pri Pezinku. Významnú časť obratu však tvoria aj priemyselní zákazníci. Od septembra minulého roku patrí do jej portfólia aj spoločnosť PETMAS, ktorá v Pezinku vykonáva množstvo verejných prác, vrátane údržby zelene, osvetlenia, či komunikácií.

Firma nezaháľa ani v ďalšom v rozširovaní portfólia svojich služieb na Slovensku. Oliver Šujan zdôraznil najmä rozširovanie skládky odpadov Luštek pri Dubnici nad Váhom a inštalovanie novej optickej linky na triedenie plastov v Šulekove pri Hlohovci. „Ide pravdepodobne o prvú linku tohto druhu na Slovensku,“ uzavrel generálny riaditeľ spoločnosti.

Ľubomír Košťál | časť vozového parku

 

Oliver Solga | Oliver Šujan

Ľubomír Košťál predstavuje lis na polystyrén

 

Sklad nebezpečného odpadu | Sklad elektroodpadu

 

Značky
Marius Pedersen

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odkladá sa to o ďalší rok. Taraba rozhodol o úprave odpadov pred skládkovaním

Odkladá sa to o ďalší rok. Taraba rozhodol o úprave odpadov pred skládkovaním

Ministerstvo zároveň chystá aj legislatívne zmeny.

Naše riešenie vyhovuje všetkým. Taraba uviedol novelu skládkovej vyhlášky (+ fact-checking)

Naše riešenie vyhovuje všetkým. Taraba uviedol novelu skládkovej vyhlášky (+ fact-checking)

Posun termínu o rok a zrušenie povinného testu GS21 privítali predstavitelia samosprávnych združení s poklonami.

Úprava odpadu, bioplyn aj biopalivá. Do odpadov poputujú ďalšie eurofondy

Úprava odpadu, bioplyn aj biopalivá. Do odpadov poputujú ďalšie eurofondy

Projekty neprispejú len k zlepšeniu nakladania s odpadmi, ale aj k čiastočnému riešeniu energetického deficitu, tvrdí envirorezort.