NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

V nakladaní s odpadmi sme na chvoste EÚ

Článok vyšiel v mesačníku ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO 2015/02.

V nakladaní s odpadmi sme na chvoste EÚ

Fotolia

  • Publicistika |  17.02.2015 |  Jana Gemeranová, ENVI-PAK

Každý občan Slovenska vyprodukuje ročne 323 kg komunálneho odpadu (údaj Štatistického úradu SR z roku 2012). Z tohto množstva sa vytriedi a následne recykluje necelých 10 %. K triedeniu odpadu sa napriek tomu hlási až 67 % občanov. Túto disproporciu môže vyriešiť nový zákon o odpadoch.

Aj keď je tento štatistický údaj porovnateľný so štátmi Európskej únie (podľa EUROSTAT-u Európania  vytvoria približne 500 kg/rok odpadu, z toho je 46 kg vytriedeného a recyklovaného), je neporovnateľný z hľadiska podielu skládkovania a recyklovania odpadu. Na Slovensku končí na skládkach až 74 % odpadu, pričom naši rakúski susedia vyvážajú na skládky len 3 %. Priemer Európskej únie je 23 %. Tento stav svedčí o tom, že Slovensko sa úrovňou nakladania s odpadmi radí takmer medzi krajiny tretieho sveta. Zmena by mala byť v záujme nás všetkých. Ak sa však situácia nemení k lepšiemu, či dokonca sa ešte zhoršuje, musí prísť k zmene legislatívnych pravidiel.

Pripravovaný zákon o odpadoch, o ktorom v súčasnosti rokuje Národná rada Slovenskej republiky, by v oblasti odpadového hospodárstva mohol výrazne zmeniť súčasný stav a postavenie Slovenska. Nový právny rámec si vyžadujú aj povinnosti voči EÚ, že do roku 2020 upravíme systém odpadového hospodárstva tak, aby sme minimálne 50 % komunálneho odpadu triedili a recyklovali. Navyše, do roku 2030 by sme mali túto pomyselnú latku zdvihnúť až na 70 %.

Na to, aby sa nám podarilo splniť tento náročný cieľ, je na zabezpečenie efektívneho fungovania zberu a zhodnocovania odpadov potrebný prepracovaný systém, ktorý zachová osvedčené postupy, ale prinesie aj nové, úspešne fungujúce vo vyspelých európskych štátoch. Napríklad systém založený na priamej spolupráci medzi organizáciou zastupujúcou výrobcov a samosprávou.

Osobitý význam pri racionálnom nakladaní s odpadmi by malo mať prenesenie zodpovednosti za financovanie triedeného zberu a nakladanie s odpadmi, pochádzajúcimi z výrobkov, zo samospráv na výrobcov, alebo nimi prevádzkované organizácie. Tieto a ďalšie navrhované legislatívne pravidlá by mali priniesť do systému a zmluvných vzťahov vyššiu transparentnosť, sprehľadniť materiálové toky odpadov a ich financovanie, jasne určiť zodpovednosť, ale aj otvoriť trh novým subjektom.

Slováci, podľa prieskumov, majú skutočný záujem o triedenie odpadu. Potrebujú na to vytvorené podmienky. Nový zákon navrhuje systém, ktorý by mal k triedeniu motivovať napríklad zľavou z poplatku za odpad. Zodpovednosť za odpady sa rozšíri z obcí na výrobcov a táto principiálna zmena výrazne ovplyvní celkové fungovanie nového systému. Množstvo skládkového odpadu a náklady naň by sa mali začať postupne znižovať a tým nás priblížiť k európskemu štandardu a splneniu záväzkov, ktorými sme v EÚ viazaní.

Navrhnutý systém v novom zákone o odpadoch má pôvod v overených systémoch fungujúcich už roky v starej Európe, kde majú podľa renomovaných auditov zabehnuté najefektívnejšie systémy triedeného zberu odpadov z obalov v pomere k vynaloženým financiám a dosiahnutým výsledkom recyklácie.

ERRÁTA

Vo februárovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo vyšiel tento príspevok s podnadpisom „Nulový odpad je nemožný, preto potrebujeme skládky.“, ktorý však patril k článku z januárového čísla časopisu.

Za chybu sa autorke i čitateľom ospravedlňujeme.

redakcia


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Materiálová recyklácia je pekná, no nerieši problém odpadového hospodárstva, tvrdí prevádzkovateľ ZEVO

Materiálová recyklácia je pekná, no nerieši problém odpadového hospodárstva, tvrdí prevádzkovateľ ZEVO

Asi by sme nemali donekonečna hovoriť, že budeme zelení, nech to stojí čo to stojí. Lebo nakoniec to zaplatia ľudia, hovorí Iveta Jurenová zo SAKO Brno.

Nariadenie o ekodizajne – supply chain by malo zbystriť pozornosť (PRÁVNY POHĽAD)

Nariadenie o ekodizajne – supply chain by malo zbystriť pozornosť (PRÁVNY POHĽAD)

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v decembrovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 10-12/2024 a zaoberá sa nariadením o ekodizajne udržateľných výrobkov.

TOP 10 najčítanejších článkov o odpadoch v roku 2024

TOP 10 najčítanejších článkov o odpadoch v roku 2024

Nestíhali ste celý rok sledovať dianie? Tu je 10 textov, ktoré by vám nemali ujsť.

X
X
X
X