Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Ministerstvo nevie, koľko skládok odpadov nemá plán úpravy

Pred dvomi rokmi, 25. apríla 2013, rozhodol Súdny dvor EÚ (ESD) o tom, že Slovenská republika si nesplnila svoje povinnosti tým, že povolila prevádzkovanie skládky odpadov Žilina-Považský Chlmec bez plánu úpravy skládky. Envirorezort tvrdí, že nemá informácie, ktoré by sa vzťahovali k iným skládkam odpadov. Rozhodnutie ESD s inými skládkami podľa rezortu nemožno spájať.

Ministerstvo nevie, koľko skládok odpadov nemá plán úpravy

Fotolia

Súdny dvor EÚ vo veci platnosti prevádzkovania skládky v Považskom Chlmci konštatoval, že „Slovenská republika si tým, že povolila prevádzkovanie skládky odpadov Žilina Považský Chlmec bez plánu úpravy skládky a bez toho, aby bolo prijaté konečné rozhodnutie o tom, či táto skládka môže pokračovať vo svojej prevádzke na základe schváleného plánu úpravy, nesplnila povinnosti, ktoré jej vyplývajú z článku 14 písm. a) až c) smernice Rady 1999/31/ES z 26. apríla 1999 o skládkach odpadov."

Podľa našich informácií je na Slovensku prevádzkovaných viacero skládok, ktoré tento plán úpravy nemajú. Smernica Rady o skládkach odpadov z roku 1999 však stanovuje členským štátom povinnosť prijať opatrenia na zabezpečenie toho, aby skládky, ktorým bolo vydané povolenie alebo ktoré už boli v prevádzke v čase transpozície smernice, nemohli pokračovať v prevádzke, pokiaľ sa neuskutočnia niektoré opatrenia.

Jedným z tých opatrení je, že prevádzkovateľ skládky má do jedného roka odo dňa stanoveného v smernici pripraviť a predložiť na schválenie plán úpravy skládky. Na základe tohto plánu potom majú príslušné orgány rozhodnúť, či prevádzka skládky môže pokračovať.

MŽP SR: Nezaznamenali sme informácie

Na otázku, či existujú v súčasnosti na Slovensku aj ďalšie prevádzkované skládky, ku ktorým nie je doložený plán úpravy skládky, odpovedalo ministerstvo vyhýbavo.

„Takéto informácie vzťahujúce sa k iným skládkam odpadov ako je Považský Chlmec rezort v takomto zmysle nezaznamenal, preto neposkytuje bližšie informácie,“ uviedol Maroš Stano, hovorca rezortu. Ďalšie informácie vzťahujúce sa k prípadu skládky v Považskom Chlmci podľa ministerstva nepodliehajú zverejneniu.

Súdny dvor vo svojom stanovisku tiež konštatuje, že integrované povolenie nemožno považovať za schválený plán úpravy a teda Slovenská republika nemohla prijať konečné rozhodnutie vo veci prevádzkovania skládky v Považskom Chlmci.

Ministerstvo však neuvažuje o ďalšom postupe v prípade iných skládok odpadov, ktoré nespĺňajú požiadavky smernice o skládkovaní odpadov, teda najmä tých, ktoré nedisponujú plánom úpravy.

„Rozsudok týkajúci sa skládky odpadov Považský Chlmec sa vzťahuje výlučne na túto skládku a nemožno ho spájať s ostatnými skládkami odpadov prevádzkovanými v Slovenskej republike,“ priblížil hovorca miniserstva, pričom zdôraznil, že všetky skládky odpadov prevádzkované v súčasnej dobe spĺňajú stavebno-technické požiadavky na budovanie skládok odpadov a tie, ktoré podliehajú integrovanému povoľovaniu, majú vydané právoplatné integrované povolenie.

„K otázke ďalšieho postupu pri skládkach odpadov, ktoré by nedisponovali plánom úprav sa nateraz nie je možné vyjadriť, nakoľko ide o hypotetickú otázku,“ povedal Stano.

 
 

Zostáva vám 20% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Zmiešané plasty sú recyklačný problém, zhodli sa experti (DISKUSIA)

Zmiešané plasty sú recyklačný problém, zhodli sa experti (DISKUSIA)

Z niektorých povinností treba vycúvať. Zrušiť parameter GS21 a umožniť samosprávam, nech si riešia kuchynský odpad sami, tvrdia odborníci.

Odhalili nelegálny dovoz odpadu z Talianska. Teraz sa má zhodnotiť na Slovensku

Odhalili nelegálny dovoz odpadu z Talianska. Teraz sa má zhodnotiť na Slovensku

Nelegálne dovezený odpad SIŽP zdokumentovala v sklade na Liptove (+ VIDEO).

Patrí na zberný dvor, ale končí pri kontajneroch. Objemný odpad mestu zvyšuje náklady

Patrí na zberný dvor, ale končí pri kontajneroch. Objemný odpad mestu zvyšuje náklady

Radnica zintenzívňuje kontroly a hovorí o pokutách. Občanov vyzývajú, aby prípady nahlasovali.