NATUR-PACK

Do konca septembra sa firmy a inštitúcie môžu elektroodpadu zbaviť bezplatne

Kolektívna organizácia na ekologický zber a spracovanie elektroodpadu SEWA ponúka bezplatný odvoz a likvidáciu vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov.

Do konca septembra sa firmy a inštitúcie môžu elektroodpadu zbaviť bezplatne

Slovenské firmy a inštitúcie majú počas leta možnosť nechať si svoje vyradené kopírky, monitory, počítače či iný elektroodpad odviesť a zlikvidovať bez poplatkov. Spoločnosť SEWA im v rámci projektu „Letná e-deratizácia kancelárií“ ponúka zabezpečenie odberu vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov priamo v ich priestoroch a zdarma.

Ušetriť tak môžu nemalé finančné prostriedky, ktoré súvisia s odvozom odpadu, jeho likvidáciou, ako aj administratívou celého procesu. Ponuka na bezplatnú letnú „e-deratizáciu“ pre firmy a inštitúcie platí do 30. septembra 2015.

Povinnosťou každej firmy či inštitúcie je nakladať s elektroodpadom ekologicky a v súlade so zákonom o odpadoch, s čím súvisia priame finančné náklady na jeho odvoz a likvidáciu. Vyradenú IT techniku ani staré chladničky z firemných „kuchyniek“ nemožno vyhodiť do komunálneho odpadu.

Za takýto postup totiž hrozí pokuta až do výšky 16 597 eur, a to aj v prípade, že ide o také malé zariadenia, ako sú napríklad počítačové myši. Dôvodom je ekologická hrozba pre životné prostredie, ktorú predstavuje množstvo škodlivých látok obsiahnutých v týchto zariadeniach.

Čítajte tiež:

-> Do zberu a recyklácie elektroodpadu sa zapojilo viac ako 3 500 domácností
Viac ako 3500 zapojených domácností, viac ako 9200 kusov vyzbieraného elektroodpadu odovzdaného na recykláciu v celkovej váhe temer 300 ton, aj to sú výsledky projektu Čistíme Slovensko. Projekt spolu zrealizovali najväčší slovenský predajca spotrebnej elektroniky Nay Elektrodom a počtom členov najväčšia kolektívna organizácia na ekologický zber a spracovanie elektroodpadu SEWA.

-> Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých
O fungovaní kolektívnej organizácie SEWA a problémoch vyplývajúcich zo súčasnej legislatívy sme hovorili s výkonným riaditeľom SEWA, a.s. Jozefom Kozákom. Rozhovor vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo vo februári 2012.

Hoci bezplatný odber vyradených elektrozariadení od občanov zabezpečujú aj samotní obchodníci, túto povinnosť majú len v prípade, že si u nich zakúpite nový prístroj. Komplexné nakladanie s elektroodpadom tento variant u väčších firiem a inštitúcií rozhodne nerieši,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA, a.s.

SEWA ponúka firmám a inštitúciám možnosť bezplatného odvozu a likvidácie vyradenej IT techniky a iných elektrospotrebičov priamo z ich priestorov. Stačí, ak záujem o túto službu nahlásia prostredníctvom elektronického formulára, mailom, či telefonicky a my im do 7 pracovných dní zabezpečíme jeho odvoz a likvidáciu. Následne vystavíme potvrdenie, ktoré každá firma a inštitúcia potrebuje pre prípad kontroly,“ dodáva J. Kozák.

Odber vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov v priestoroch firmy, aký umožňuje projekt „Letná e-deratizácia kancelárií“, je pre firmy alebo inštitúcie možnosťou ako sa jednoducho a ekologicky zbaviť starej techniky. Okrem nákladov na dopravu SEWA odbremení aj od administratívy súvisiacej s evidenciou nebezpečných odpadov. Ak by napríklad firma chcela vo vlastnej réžii odviesť a zlikvidovať 300 kg elektroodpadu, zaplatila by za to približne 50 eur.

Možnosť bezplatného odvozu a likvidácie elektroodpadu majú firmy a inštitúcie až do 30. septembra 2015. O túto službu môžu požiadať telefonicky alebo prostredníctvom elektronického formulára na stránke SEWA.

Značky
elektroodpad SEWA

Diskusia(0)