Eversheds Sutherland

Editoriál. Uhorková sezóna po slovensky

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2015/08. Mesačník Odpadové hospodárstvo spolu s prístupom k spoplatneným článkom na Odpady-portal.sk a Energie-portal.sk si môžete predplatiť tu.

Editoriál. Uhorková sezóna po slovensky
Na prvý pohľad sa zdá, že leto ubieha svojím obvyklým pokojným tokom a nie inak by to malo byť i v našom starom, dobrom odpadovom hospodárstve. Klasická uhorková sezóna uprostred dovoleniek a vylihovania na plážach všetkých končín sveta...

Toto zdanie navonok nezodpovedá skutočnosti, pretože práve v týchto dňoch si intenzívne plnia svoje domáce úlohy adepti na autorizáciu pre budúce organizácie zodpovednosti výrobcov obalových i neobalových materiálov v zmysle ešte neúčinného zákona č.79/2015.

Vtipné zadanie rezortu im totiž nadelilo strategickú úlohu zozbierať čo najviac zmlúv o budúcich zmluvách s obcami, bez ktorých túžobne očakávajúcu autorizáciu na svoju činnosť nedostanú. Aby táto hra nebola taká jednoduchá, každá obec môže podpísať iba jednu takúto zmluvu. Ak by ich podpísala viac, vystavila by sa riziku sankcií zo zákona i žalôb od neuspokojených zmluvných partnerov. Situáciu príliš neuľahčuje ani skutočnosť, že k zákonu neexistujú vykonávacie predpisy. Tieto sa úmorne pripravujú v dielni organizátora strategickej hry.

Starostovia obcí nachádzajú na svojich stoloch každý deň nové návrhy zmlúv, pričom ich počet na konci leta môže narásť na takých 10 – 15. Čo robiť v tejto "prekérnej" situácii? Lámu si hlavu hlavy obcí a miest. Pokiaľ podpíšu zmluvu so žiadateľom, ktorý nakoniec nedostane autorizáciu, na čo mu bude taká zmluva? Veľmi si nepomôžu...

Do tejto šlamastiky vstupuje ešte tretí partner a tým sú zberové spoločnosti, ktoré sú ďalším účastníkom v hre medzi žiadateľmi o autorizáciu a samosprávou. Ide im o udržanie existujúcich zmlúv, získanie solídneho postavenia do budúcnosti, spravodlivé ohodnotenie ich činnosti. Chce to však nastavenie korektných vzťahov hneď od počiatku. To nie je jednoduchá úloha.

Grafický trojuholník zmluvných vzťahov medzi uvedenými subjektmi až podozrivo pripomína symbol recyklácie, či po novom obehového hospodárstva. Hľadanie konsenzu môže trvať niekoľko takýchto "obehov", kým sa dostaví konečný výsledok.

Držme palce našim novodobým kozmonautom, aby sa v obehovom hospodárstve nezacyklili.

 Ľubomír Augustín
Autor je členom redakčnej rady a spoluvydavateľom mesačníka Odpadové hospodárstvo

Značky
Komentáre

Diskusia(0)