Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Čo prináša nový Program odpadového hospodárstva SR na roky 2016 – 2020

Splní vláda ciele, ku ktorým sa zaviazala?

Čo prináša nový Program odpadového hospodárstva SR na roky 2016 – 2020

  • Publicistika |  20.10.2015 |  Ing. Elena Bodíková, PhD. | VIK, s.r.o.

Vláda SR na svojom rokovaní dňa 14. októbra 2015 uznesením č. 562/2015 schválila Program odpadového hospodárstva SR na roky 2016 – 2020. Dokument prešiel procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie a medzirezortným pripomienkovým konaním. Program má 128 strán. Dokument pozostáva z piatich kapitol – základné údaje, charakteristika aktuálneho stavu odpadového hospodárstva, vyhodnotenie predchádzajúceho programu, záväzná časť programu a smerná časť programu.

Charakteristika aktuálneho stavu odpadového hospodárstva

MŽP SR konštatuje, že na Slovensku vzniká v priemere 9,5 mil. ton odpadov, pričom je možné dlhodobejšie pozorovať pokles vzniku nebezpečných odpadov z priemyselnej činnosti.

Najväčšie množstvá odpadov vznikajú v priemyselnej výrobe (sekcia C), stavebníctve (sekcia F), v oblasti dodávok elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu (sekcia D) a v oblasti dodávok vody, čistenia a odvodu odpadových vôd, odpadov a služieb nakladania s odpadmi (Sekcia E).

Od roku 2002 možno vznik komunálnych odpadov v SR hodnotiť ako konštantný. Z dlhodobého pozorovania vzniká v SR ročne v priemere 1,6 mil. ton komunálnych odpadov.

Zneškodňovanie dominuje

Dlhodobým negatívnym trendom nakladania s odpadmi je ich zneškodňovanie činnosťou skládkovania (D1). Od roku 2010 stúplo množstvo odpadov zneškodňovaných skládkovaním až na úroveň 5 mil. ton v roku 2013, čím podiel zneškodňovania odpadov skládkovaním na celkovom nakladaní s odpadmi presiahol úroveň 50 %.

O autorke
Ing. Elena Bodíková, PhD.
Články Eleny Bodíkovej na Odpady-portal.sk.

Materiálové zhodnocovanie odpadov (R2-R11) zaznamenalo medziročný nárast, napriek tomu nevykazuje očakávané hodnoty a v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi pokleslo množstvo recyklovaných odpadov až o 0,5 mil. ton. V roku 2013 bolo materiálovo zhodnotených len 30 % odpadov.

Vysoký podiel zneškodňovania komunálnych odpadov skládkovaním (69 % v roku 2013)je najväčším negatívom v nakladaní s odpadmi, ktorý bude potrebné zásadnými opatreniami zmeniť v prospech recyklácie a opätovného použitia odpadov. Množstvo vytriedených zložiek komunálnych odpadov predstavuje hodnotu okolo 250 tis. ton ročne, čo predstavuje 15 % z celkového množstva vzniknutých komunálnych odpadov v roku 2013.

V roku 2013 bolo v SR v prevádzke 124 skládok odpadov s celkovou voľnou kapacitou 20 875 879 m3. Najviac skládok odpadov (95) sa nachádza v triede pre skládky odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný, ktorá v sebe zahŕňa aj skládky odpadov určené na komunálne odpady.

V roku 2013 bolo v SR prevádzkovaných celkovo 13 spaľovní odpadov – dve na komunálny odpad, 5 na nebezpečný priemyselný odpad, jedna spaľovňa kafilérnych tukov a 5 spaľovní nemocničného odpadu. Spoluspaľovanie odpadov je využívané v štyroch spoločnostiach.

Vyhodnotenie predchádzajúceho programu

Hlavné ciele odpadového hospodárstva v komunálnej sfére sa splniť nepodarilo. Predovšetkým recyklácia komunálnych odpadov je na nízkej úrovni a na základe vývoja MŽP SR predpokladá, že cieľ recyklácie do roku 2015 na úroveň 35 % sa splniť nepodarí. Tento fakt úzko súvisí síce so stúpajúcou, no stále nedostatočnou úrovňou triedeného zberu, predovšetkým pre papier a lepenku, sklo, plasty a kovy.

Ako absolútne neuspokojivú možno hodnotiť situáciu v oblasti triedeného zberu a zhodnocovania biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov, kde sa nepodarilo v roku 2013 obmedziť skládkovanie na úroveň 50 % oproti roku 1995.

Ciele zhodnocovania čistiarenských kalov z čistenia komunálnych odpadových vôd a odpadových vôd s podobnými vlastnosťami ako komunálne odpadové vody sa priebežne plnia.

V oblasti zberu, spracovania a recyklácie odpadov z elektrických a elektronických zariadení , použitých batérií a akumulátorov a starých vozidiel sa plnia. Cieľ pre zhodnocovanie odpadových pneumatík bude na základe sledovaného vývoja nakladania s odpadovými pneumatikami pravdepodobne splnený. V oblasti odpadových olejov sa ciele energetického a materiálového zhodnocovania nepodarí do roku 2015 pravdepodobne splniť.

Pre odpady z obalov bola miera zhodnotenia a recyklácie odpadov z obalov pre papier, sklo, plasty, kovy a drevo pre rok 2012 splnená a priebežne sa naďalej plní. Možno predpokladať, že cieľ recyklácie pre stavebné odpady a odpady z demolácií bude v roku 2015 splnený s reálnym výhľadom na splnenie cieľa recyklácie do roku 2020 na požadovanú úroveň 70 %. Ciele pre odpady s obsahom PCB a zariadenia obsahujúce PCB sú priebežne plnené.

Pre splnenie stanovených cieľov bolo v predchádzajúcom programe navrhnutých spolu 100 opatrení. Z nich 29 opatrení bolo k stanovenému termínu splnených, pri dvoch opatreniach je reálny predpoklad, že splnené budú. Ďalších 53 opatrení je plnených priebežne, 4 navrhované opatrenia sú splnené čiastočne a 12 opatrení nie je plnených alebo nie je predpoklad, že by do stanoveného termínu splnené boli.

Záväzná časť programu

Záväzná časť POH SR na roky 2016 až 2020 obsahuje cieľové smerovanie nakladania s určenými druhmi a množstvami odpadov a opatrenia na ich dosiahnutie, opatrenia na znižovanie množstva biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov ukladaných na skládky odpadov a posúdenie potreby budovania nových zariadení na spracovanie odpadov a potreby rozšírenia existujúcich zariadení na spracovanie odpadov.

Hlavným cieľom odpadového hospodárstva SR do roku 2020 je minimalizácia negatívnych účinkov vzniku a nakladania s odpadmi na zdravie ľudí a životné prostredie.

Na dosiahnutie hlavného cieľa je prijatých 7 opatrení. Pre komunálne odpady je prevzatý cieľ zo smernice 2008/98/EC o odpade zvýšiť do roku 2020 prípravu na opätovné použitie a recykláciu odpadu z domácností ako papier, kov, plasty a sklo a podľa možnosti z iných zdrojov, pokiaľ tieto zdroje obsahujú podobný odpad ako odpad z domácností, najmenej na 50 % podľa hmotnosti.

K dosiahnutiu tohto cieľa sú schválené štyri opatrenia. Pre biologicky rozložiteľné komunálne odpady je cieľom do roku 2020 znížiť množstvo skládkovaných biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov na 35 % z celkového množstva (hmotnosti) biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov vzniknutých v roku 1995, k čomu bolo prijatých 9 opatrení.

Pre biologicky rozložiteľné priemyselné odpady je stanovený cieľ v roku 2020 materiálovo zhodnocovať 75 % vzniknutých odpadov, k čomu bolo schválené jedno opatrenie.

Pre papier a lepenku je prijatý cieľ do roku 2020 materiálovo zhodnocovať 70 % odpadov, k čomu sú prijaté tri opatrenia, pre odpady zo skla je cieľom 80 % materiálovo zhodnocovať so štyrmi opatreniami, pre odpady z plastov 55 % materiálovo zhodnocovať a 5 opatrení.

Nové sú ciele pre železné a neželezné kovy. Pre tie je stanovený cieľ 90 % materiálového zhodnotenia a prijaté sú dve opatrenia.

Pre odpady z obalov národné ciele v programe kopírujú ciele zo smernice 94/62/ES o obaloch. K dosiahnutiu týchto cieľov sú schválené dve opatrenia. Podobne aj národné ciele pre stavebné a demolačné odpady kopírujú požiadavky rámcovej smernice o odpade a k dosiahnutiu cieľa bolo prijatých 7 opatrení.

Pre odpadové pneumatiky je cieľom 80 % materiálové zhodnotenie a 15 % energetické zhodnotenie, k čomu bolo prijaté jedno opatrenie.

Pre staré vozidlá ciele kopírujú požiadavky smernice 200/53/ES o vozidlách po dobe životnosti. Ciele pre použité batérie a akumulátory sú ambiciózne a nad rámec požiadaviek smernice 2006/66/ES. K dosiahnutiu cieľov pre použité batérie a akumulátory boli prijaté tri opatrenia.

Ciele pre elektroodpady sú stanovené pre každú kategóriu zvlášť, k ich dosiahnutiu boli schválené dve opatrenia. Pre odpadové oleje bol schválený cieľ 60 % materiálového zhodnotenia a 15 % energetického zhodnotenia, k čomu bolo prijaté jedno opatrenie.

Pre nakladanie s PCB boli stanovené ciele do konca roka 2020 pripraviť podmienky tak, aby bolo možné do konca roka 2028 zabezpečiť environmentálne prijateľné nakladanie s odpadom kvapalín a zariadení kontaminovaných PCB s obsahom viac ako 0,005 % PCB a do konca roka 2020 pripraviť podmienky tak, aby bolo možné do konca roka 2025 zabezpečiť identifikáciu, označenie a zneškodnenie zariadení obsahujúcich viac ako 10 % PCB a s objemom väčším ako 5 litrov, viac ako 0,05 % PCB a s objemom väčším ako 5 litrov a viac ako 0,005 % PCB a s objemom väčším ako 0,05 litra.

Program obsahuje podmienky, obmedzenia a opatrenia pri cezhraničnej preprave, dovoze, vývoze a tranzite odpadov. Z nich je najvýznamnejší podmienený zákaz cezhraničnej prepravy odpadov za účelom energetického zhodnocovania odpadov v spaľovni odpadov, ako aj podmienený zákaz cezhraničnej prepravy určených prúdov nebezpečných odpadov za účelom zhodnotenia.

Záväzná časť programu ďalej obsahuje Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov v zmysle požiadavky smernice 1999/31/ES o skládkach odpadov. Odpadom z obalov sa venuje podkapitola s názvom Podpora preventívnych opatrení a systémov opätovného použitia obalov, ktorá len upozorňuje na opatrenia prijaté vo vládnom dokumente Program predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2014 až 2018, z nich hlavne na zákaz bezplatného poskytovania jednorazových nákupných tašiek, či na zákaz používania jednorazových riadov a príborov v stálych (trvalých) prevádzkach

Smerná časť programu

Na základe vyhodnotenia plnenia cieľov POH SR na roky 2011 až 2015 vyplynula potreba zásadným spôsobom zlepšiť systémy triedeného zberu komunálnych odpadov. V rámci siete zariadení na zhodnocovanie odpadov je potrebné pri niektorých prúdoch odpadov prehodnotiť kapacitné možnosti zariadení na recykláciu odpadov.

Pri plánovaní výstavby nových zariadení na nebezpečné odpady je potrebné zohľadňovať okrem iného princíp sebestačnosti a princíp blízkosti. Pri plánovaní výstavby nových zariadení na nakladanie s odpadmi je potrebné posudzovať potreby na úrovni väčších územných celkov.

V minulom období bola ako problémová oblasť identifikovaná sieť zariadení na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov, osobitne biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov. Jedným z hlavných cieľov bude v oblasti infraštruktúry zariadení na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov podporovať budovanie malých kompostární v obciach, kde produkcia biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov zodpovedá kapacitným možnostiam malej kompostárne.

Naďalej bude potrebné podporovať výstavbu alebo modernizáciu bioplynových staníc zameraných na zhodnocovanie kuchynských a reštauračných odpadov. Pre ostatné prúdy odpadov program konštatuje dostatok až prebytok kapacít na ich recykláciu.

V prípade spaľovní odpadov bolo MŽP SR ako autor dokumentu opatrné a uvádza iba konštatovanie, že možnosti vybudovania nových zariadení na energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov bude potrebné zvážiť vo väzbe na záväzok SR dosiahnuť do roku 2020 50 %-ný cieľ recyklácie a nevyužitý potenciál zariadení na spoluspaľovanie odpadov, ktoré využívajú tuhé alternatívne palivá vyrobené z odpadov. V prípade skládok odpadov program neuvažuje s budovaním nových skládok odpadov a rozširovanie kapacít existujúcich skládok odpadov bude potrebné posudzovať veľmi citlivo na základe reálnych potrieb skládkových kapacít dotknutého regiónu.

V smernej časti dokumentu sú uvedené aj systémy zberu odpadov, pričom konštatuje nedostatočný systém zberu kuchynského a reštauračného odpadu a očakávané zmeny v systémoch triedeného zberu komunálnych odpadov a vyhradených prúdov odpadov vzhľadom na požiadavky nového zákona o odpadoch.

Posledné podkapitoly programu sú opisného charakteru a stručne sa venujú kampaniam na zvyšovanie povedomia obyvateľstva a územiam kontaminovaným uzatvorenými skládkami odpadov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odpad ako príležitosť: Stredoeurópska revolúcia v premene odpadu na energiu (komentár)

Odpad ako príležitosť: Stredoeurópska revolúcia v premene odpadu na energiu (komentár)

Premena odpadu na energiu je investícia s obrovským potenciálom, píše Craig Turp-Balazs na portáli Emerging Europe. Text publikujme so súhlasom autora.

Povoľovanie stavieb sa od 1. apríla 2025 mení. Už naozaj (PRÁVNY POHĽAD)

Povoľovanie stavieb sa od 1. apríla 2025 mení. Už naozaj (PRÁVNY POHĽAD)

Hlavnou zmenou bude jednostupňové konanie pred stavebným úradom, ktorému bude predchádzať prerokovanie stavebného zámeru, píše Annamária Tóthová.

Názor. Súboj MBÚ a ZEVO je ilustračný príklad toho, prečo za Poľskom a Českom zaostávame

Názor. Súboj MBÚ a ZEVO je ilustračný príklad toho, prečo za Poľskom a Českom zaostávame

Netreba vymýšľať žiadne nové stratégie, stačí sa len inšpirovať príkladmi krajín, v ktorých je skládkovanie odpadov na minime, píše Lucia Šprinc, riaditeľka pre obchod a rozvoj spoločnosti Kosit, a. s.

X
X
X
X