Most-Híd spolu s ďalšími opozičnými stranami zaslali
podanie na Ústavný súd SR pre nový zákon o odpadoch.
Podľa podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona je súčasne
platný zákon o odpadoch nielen v rozpore s Ústavou, ale aj Zmluvou
o Európskej únii. Navyše bude mať negatívny dopad na občanov,
ktorým sa v dôsledku tohto zákona zvýšia miestne dane.
Zákon účinný od 1. januára 2016 zavádza viaceré podmienky,
ktoré sú v rozpore s voľnou súťažou. Takisto nastavuje
legislatívny rámec, ktorý zavádza vznik monopolnej organizácie
zodpovednosti výrobcov, čo je podľa Simona v rozpore s čl. 35
ods. 1 Ústavy SR. „Organizácia zodpovednosti výrobcov by nemala
podliehať autorizácii zo strany ministerstva, ale len registrácii,
čím by sa obmedzila svojvôľa zo strany štátu,“ vyhlásil
Zsolt Simon.
Podľa neho súčasné znenie zákona je nevýhodné pre obce a
mestá, teda v konečnom dôsledku na ich obyvateľov. „Obce budú
nútené podpísať zmluvu s OZV aj napriek tomu, že nebudú mať
pokryté všetky skutočné náklady, ktoré vynaložia na zber a
triedenie recyklovateľného odpadu,“ povedal o zákone podpredseda
Simon.
Tento nepomer sa podľa neho v konečnom dôsledku prejaví vo
zvýšení miestnych daní. „Obyvatelia tak za recykláciu výrobku
zaplatia dvakrát. Raz pri kúpe výrobku, druhýkrát pri zvýšení
miestnych daní v roku 2017 kvôli jeho znehodnoteniu,“ dodal
Simon.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.