NATUR-PACK

Editoriál. Obehové hospodárstvo v praxi

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2015/12.

Editoriál. Obehové hospodárstvo v praxi
Ilustračné foto: Fotolia

Mimovládna organizácia Zero Waste Europe vydala v novembri krátku analýzu, v ktorej tvrdí, že zákaz skládkovania nie je správnou cestou na dosiahnutie nulového skládkovania. Práve naopak, nulové skládkovanie sa dá dosiahnuť nenulovým skládkovaním. Autori tvrdia, že zákaz ukladania odpadu na skládku viedol k zvýšeniu miery energetického zhodnocovania odpadu, zároveň spôsobil skládkovanie zvyškov po spaľovaní a nesplnil tak úmysel zvýšiť mieru recyklácie.

Mimochodom, celkom zaujímavé, i keď už pomerne známe zistenia. Po nich však prichádza grandiózny záver: združenie navrhuje, aby členské krajiny zvýšili daň za energetické zhodnocovanie odpadov na úroveň skládkovej dane.

Tak si to zhrňme. Pod tlakom zelených hnutí zaviedli vlády daň či poplatok za skládkovanie odpadu. Zvýšili tým ekonomickú atraktívnosť pre energetické zhodnocovanie odpadu.

Nie vždy však natoľko, aby investícia do spaľovne mala primeranú návratnosť, takže mnoho týchto zariadení v Európe bolo vybudovaných pomocou dotácií. To znamená, že za odklon od skládkovania k spaľovniam zaplatia v prvom kroku občania (aj firmy) viac v poplatkoch za komunálny odpad, v druhom kroku viac cez vybrané peniaze do rozpočtu verejnej správy, z ktorých sa použije dotácia.

V momente, keď je misia splnená a občania platia dvakrát za vybudovanie a využívanie spaľovní, majú podľa združenia občania zaplatiť tretí raz – za to, aby tie spaľovne neboli využívané. A je to.

Netreba zabudnúť, že na pozadí systému pretláčania peňazí do recyklácie platí občan aj štvrtý, piaty a „ixtýkrát“ za vybudovanie recyklačných kapacít a financovanie zhodnocovania separovaných zložiek komunálneho odpadu.

Toto je číra podstata konceptu obehového hospodárstva – na to, aby aspoň úspešne predstieralo zdanie, že funguje, si musí spotrebiteľ v každej časti kruhu zaň priplatiť.

Otázkou ostáva, či sa tok odpadu v kruhu konečne pohne. Detinskej predstave aktivistov a ich spojencov medzi vládnymi úradníkmi totiž nehrá do karát „blbá“ povaha ľudí, ktorí si nedajú pokoj a stále niečo vyvíjajú, čím zlacňujú primárne suroviny. Takže sa môže stať to, čo sa už pomaly aj začína diať, že po niektorých druhotných surovinách čoskoro ani pes neštekne.

Čo sa bude diať potom? Z konania vlád vieme, že si pokoj nedajú, lebo do svojej predstavy sú zahryznuté ako pitbul. V talóne majú ešte niekoľko šumných nápadov.

Mohli by sa napríklad inšpirovať systémom obchodovania s emisiami skleníkových plynov a zaviesť kvóty na vyrobené obaly. Alebo dotovať tých, ktorých sa pred zberným dvorom podarí presvedčiť, aby svoj starý spotrebič ešte využívali.

Budúci rok bude možno plný prekvapení.

Milí čitatelia, v mene vydavateľstva mesačníka Odpadové hospodárstvo a denníkov Odpady-portal.sk a Energie-portal.sk vám prajem pokojné vianočné sviatky a veľa zdaru v novom roku 2016.

Radovan Kazda

Značky
Komentáre

Diskusia(0)