NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Čo sľubujú politické strany v odpadovom hospodárstve? Pozreli sme sa na ich programy

Niektoré strany nenavrhujú nič, SaS by zmenila zákon o odpadoch.

Čo sľubujú politické strany v odpadovom hospodárstve? Pozreli sme sa na ich programy

Foto: Fotolia

Povinné zálohovanie PET fliaš, zmena zákona o odpadoch či jednotné zúčtovacie centrum pre odpadové hospodárstvo. Hoci vo volebných programoch je odpadové hospodárstvo iba marginálnou témou, niektoré strany prišli s návrhmi na zmeny.

Smer-SD: o odpadoch ani slovo

Ekonomika, bezpečnosť štátu, verejné služby, životná úroveň a právny štát. Vládna strana predstavila volebný program pozostávajúci z piatich bodov, ktorý sa zmestil na jednu stranu. stranu. Chýbajú mu akékoľvek konkrétne referenčné ciele a postupy riešení.

Odpadové hospodárstvo patrí k oblastiam, o ktorých sa "Priority programu strany Smer - SD" nezmieňujú vôbec. Odpadov sa taktiež netýka ani jedno z opatrení tzv. sociálnych balíčkov, v ktorých sa strana chystá pokračovať, ak sa stane súčasťou novej vlády. Ako si najväčšia slovenská strana predstavuje politiku odpadového hospodárstva, teda ostáva záhadou.

#Sieť: zálohovať PET fľaše

Program Siete sa odpadovému hospodárstvu na rozdiel od programu vládnej strany venuje, hoci svojim zámerom v tejto oblasti strana venuje iba niekoľko viet. Navrhované opatrenia strana Radoslava Procházku rozdeľuje na tie, ktoré by realizovala v prvých sto dňoch vlády, v prvých dvoch rokoch a za celé štyri roky.

"Ministerstvo životného prostredia je dnes organizácia slúžiaca viac záujmovým skupinám, než občanom a prírode. Je podfinancované a neplní svoj účel," píše sa v programe na margo rezortu životného prostredia. Počas prvých sto dní vládnutia Sieť sľubuje premeniť MŽP SR na funkčnú a otvorenú organizáciu. Okrem najvyšších postov by strana zrušila politické nominácie na ministerstve a upravila by i služobný zákon.

Do konca volebného obdobia 2016 - 2020 opozičná strana sľubuje zavedenie zálohovateľných plastových fliaš. "Dosiahneme tým najmä opakované používanie druhotnej suroviny, ktorá sa pridlho rozkladá, čím zredukujeme ďalšie znečisťovanie prírody. Zálohovateľnosť PET fliaš zabezpečí, že už vyčistené čierne skládky sa neobnovia v pôvodnom rozsahu," argumentuje strana. Počiatočnú investíciu na zariadenie recyklačnej infraštruktúry by strana chcela hradiť z eurofondov.

Most - Híd: recyklácia

Program nazvaný "Občianska vízia" je rozpracovaný na 173 stranách, pričom otázky odpadového hospodárstva program okrajovo pokrýva predovšetkým v kapitole o udržateľnosti vidieka.

Prioritou strany Bélu Bugára je v tejto oblasti predovšetkým recyklácia. "V súčasnosti nemáme fungujúci systém recyklácie jednotlivých komodít. Je potrebné venovať pozornosť nedostatkom systému separácie a navrhnúť riešenia na zdokonalenie fungovania systému," píše sa v programe. Návrhy konkrétnych riešení však program neprináša.

SNS: jednotné zúčtovacie centrum pre odpadové hospodárstvo

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Verejné obstarávanie začala pripravovať už úradnícka vláda, plán odobrila v septembri 2023.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.