Eurostat: Slovensko v rebríčku recyklácie v rámci EÚ úplne prepadlo | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Eurostat: Produkcia komunálneho odpadu v EÚ v roku 2014

Slovensko je na samom konci v recyklácií a kompostovaní komunálnych odpadov v rámci Európskej únie. Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu za rok 2014, ktoré Eurostat zverejnil tento týždeň.

Eurostat: Slovensko v rebríčku recyklácie v rámci EÚ úplne prepadlo

Produkcia komunálneho odpadu v EÚ a nakladanie s ním (v kg/osobu) | Zdroj: Eurostat

Najviac skončí na skládkach

Slováci pred dvoma rokmi vyprodukovali 321 kilogramov odpadu na hlavu, pričom len 282 kilogramov sa následne spracovalo. Najväčší podiel odpadu u nás skončil na skládkach, a to až 76 percent. Ďalších 12 percent sa spálilo a len šesť percent sa zrecyklovalo prípadne skompostovalo.

Z pohľadu uvedených posledných dvoch metód spracovania sme na tom veľmi zle. Slovensko sa tak radí ku krajinám ako Lotyšsko, Rumunsko alebo Malta. V priemere sa pritom v celej Európskej únii zrecykluje až 28 percent a skompostuje 16 percent odpadov. Aj naši susedia sú na tom oveľa lepšie. Napríklad v Česku dokážu takýmito spôsobmi zhodnotiť až 26 percent.

Komunálny odpad v EÚ v roku 2014

Objem odpadov dlhodobo klesá

V priemere Európania vyprodukovali v roku 2014 475 kilogramov na jedného obyvateľa. Z celkového množstva sa spracovalo 465 kilogramov.

V porovnaní s rokom 2002 tak ide o pokles o 10 percent, pričom ekonomiky jednotlivých štátov EÚ rástli. Momentálne sa v množstve produkcii odpadov v rámci únie nachádzame na úrovni polovici 90. rokov minulého storočia.

Z celkového objemu odpadov skončilo 28 percent v recyklácii a rovnaké množstvo aj na skládkach. Následne 27 percent bolo spálených a 16 percent skompostovaných. Najviac recyklujú a kompostujú krajiny ako Nemecko, Rakúsko alebo Slovinsko a Švédsko.

Za zmienku stojí aj Estónsko, ktoré už v roku 2012 recyklovalo 40 percent komunálneho odpadu. Medzitým sa však v krajine postavili viaceré veľké spaľovne. O dva roky neskôr Estónci tak recyklovali len 31 percent svojich odpadkov.

Stiahnite si kompletné dáta a správu Eurostatu

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Eurostat

Diskusia (1)

  1. m.hrabcak61@gmail.com28.03.2016 (11:10)
    Vážený p. Odkladal ! Môžte mi vysvetliť Váš negatívny komentár k Estónsku a jeho waste managementu ??? Máte k nemu nejaké seriózne odborné analýzy ? Alebo len preberáte výplody istého českého odpadového experta z dúhového Hnutia ? Letmý pohľad do databázy Eurostatu totiž ukazuje, že Estónsko v rokoch 2011 až 2013 znížilo produkciu MSW o viac ako 30% v porovnaní s rokmi 2005 -2008. Čo sa takým zeleným "lídrom" ako je Rakusko, Švédsko či Nemecko nikdy doteraz nepodarilo !!! A pokiaľ musíme horlivo vyznávať HIERARCHIU OH, tak je predsa Predchádzanie vzniku odpadov vždy vyššie, ako Recyklácia, či nie ?! Očakával so od Vás serióznejšiu analýzu údajov Eurostatu, nie populistický pamflet... Marek Hrabčák, Prešov

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.