Podľa nezávislej štúdie realizovanej pre waleskú vládu je systém zavedený v roku 2011 mimoriadne efektívny a Wales by v ňom mal pokračovať. V recyklačných štatistikách už teraz výrazne prekonáva ostatné časti ostrovnej krajiny.
Výskum realizovaný Eunomia Research & Consulting analyzoval tzv. blueprint-preferred model, vďaka ktorému Wales dosiahol vysokú úroveň recyklácie, zvýšil efektivitu odpadového hospodárstva a priblížil sa k cieľom svojho programu Towards Zero Waste.
Nerecyklovateľný odpad odvážajú menej často
Model využitý vo Walese je systémom, v ktorom zber recyklovateľného odpadu a potravinového odpadu domácností prebieha jedenkrát za týždeň a zber "klasického odpadu" raz za dva týždne. Domácnosti svoj odpad tradične vykladajú pred dvere domu, prípadne na okraj cesty rozdelený do zvláštnych nádob alebo vriec podľa druhu. Z toho pochádza i označenie "kerbside system" - krajnicový systém.
Zadaním Eunomie bolo posúdiť, či zabehnutý systém aj naďalej predstavuje najlepší model pre odpadové hospodárstvo vo Walese. Výskum v tejto otázke prichádza k záveru, že "blueprint stále ponúka jasné benefity, čo sa týka nákladov a materiálovej kvality, kým nevýhody z hľadiska recyklačného výkonu a zdravia a bezpečnosti neexistujú."
Jedno vozidlo pre všetok odpad
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.