NATUR-PACK

Otvorený list spoločnosti NATUR-PACK samosprávam

Spoločnosť NATUR-PACK, a.s. poslala otvorený list predsedu predstavenstva spoločnosti Vladimíra Šináka k zákonu o odpadoch a k procesu zazmluvňovania samospráv pre získanie autorizácie na činnosť OZV.

Otvorený list spoločnosti NATUR-PACK samosprávam
Ilustračné foto: Photodune
Vážené starostky, primátorky, starostovia a primátori,

v uplynulých mesiacoch som mal možnosť s viacerými z Vás otvorene komunikovať o problémoch, ktoré máte s odpadom aj o novom zákone o odpadoch.

Vhodnou príležitosťou na vzájomnú diskusiu bola snaha našej spoločnosti NATUR-PACK, a.s. spolupracovať s dostatočným počtom obcí a miest Slovenska, s cieľom získať akreditáciu ako tzv. organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV). Spoločne sme identifikovali viacero oblastí, ktoré by si zaslúžili väčšiu pozornosť zo strany štátu (nielen v zákone o odpadoch) a častokrát sme sa zhodli aj na praktických riešeniach.

Nebol som vo všetkých mestách a obciach a nehovoril som so všetkými starostami a primátormi. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že mnohí z Vás majú úplne inú predstavu o dobrom zákone o odpadoch, ako bol schválený v NR SR. Hoci ste si stokrát vypočuli a prečítali, že nový zákon je viac ako ideálny, stále existuje veľa otázok, na ktoré Vám nemá kto odpovedať. A to ani tvorcovia zákona, ktorí Vás dennodenne atakujú ponukami na školenie o zákone. A ani ja!

Dnes už asi nik nepochybuje, že zákon vznikol na objednávku a ani o tom, že to nebola spoločenská objednávka. Väčšina z nás sme z toho rozčúlení, ale zákon platí a musíme sa mu prispôsobiť (tak ako tisíckrát predtým), pokiaľ nebude vôľa ho novelizovať.

Som rád, že väčšina z Vás akceptovala názor, že tak vážny zákon, ak je zákon o odpadoch nemožno jednoducho zrušiť, ale je potrebné ho novelizovať. Ktoré časti a kedy? To bol zásadný bod našej diskusie.

Pretože som mal, na rozdiel od väčšiny z Vás, možnosť aj čas zoznámiť sa s odbornými stanoviskami ZMOS, zamestnávateľov, odbornej verejnosti k návrhu zákona, dovoľujem si v troch bodoch predostrieť svoj návrh, ako ďalej.

  1. nerušiť platný zákon o odpadoch, ale novelizovať ho

  2. za základ novelizácie zobrať stanovisko ZMOS predložené v rámci pripomienkového konania k zákonu

  3. do novely zákona zapracovať legitímnu požiadavku zamestnávateľov, podľa ktorej sa na financovaní separovaného zberu v obciach podieľajú tzv. povinné osoby podľa svojho trhového podielu a nie podľa zásady jedna OZV jedna obec, tak ako je to dnes.

Vážené starostky, primátorky, starostovia a primátori,

dovoľte mi opätovne sa ospravedlniť každému z Vás, s ktorým sme neuzatvorili zmluvu o budúcej zmluve, aj keď ste prejavili záujem túto zmluvu s nami podpísať. Zákon definuje povinnosť uzatvoriť zmluvy budúcich OZV s mestami a obcami v súlade s trhovým a zberovým podielom budúcich OZV.

V normálnej spoločnosti, kde sú OZV neziskové organizácie, by nebol problém, aby naša OZV trhový a zberový podiel prekročila a následne došlo cez koordinačné centrum ku vzájomnému vyrovnaniu medzi OZV.

V našej spoločnosti, plnej nepriateľstva a nenávisti, súdnych sporov, ohovárania a neochoty diskutovať, sú a asi aj budú tzv. OZV (neziskové organizácie) skôr nástrojom na ovládnutie trhu ako nezištnou a neziskovou službou.

Z toho dôvodu sa snažíme striktne držať litery zákona, aj keď ho považujeme vo viacerých častiach za hlúpy.

Vladimír Šinák
predseda predstavenstva
NATUR-PACK, a.s.

Príspevok je otvoreným listom zaslaným redakcii. Názory prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.

 


Diskusia(0)