Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Internet vecí v odpadoch – dobrý sluha, zlý pán?

Rastúce množstvo komunálneho odpadu a tým aj jeho náklady na zber, čo je najväčšia položka v celom procese jeho spracovania a likvidácie (v USA tvorí až 61 % nákladov), vyžaduje nové postupy a technológie. Jedným z riešení môžu byť tzv. “inteligentné” kontajnery v rámci prichádzajúcej vlny internetu vecí. No pribúdajúce senzory v domácnostiach, mestách a objem zbieraných dát odkrývajú aj odvrátenú tvár – riziko špehovania a zneužívania týchto informácií.

Internet vecí v odpadoch – dobrý sluha, zlý pán?

Foto: Bigbelly, Enevo

S rastúcim počtom obyvateľov žijúcich vo veľkých mestských aglomeráciach sa zvyšuje aj množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu. Jeho objem rastie ešte rýchlejšie ako miera urbanizácie.

Zatiaľ čo začiatkom tisícročia 2,9 miliardy ľudí v mestách vytvorilo zhruba 0,64 kg pevného komunálneho odpadu na osobu a deň, o desať rokov neskôr tri miliardy obyvateľov vyhodili denne do koša v priemere 1,2 kg odpadkov.

Správa Svetovej banky odhaduje, že toto množstvo sa do roku 2025 zvýši na 1,42 kg. Mestá po celom svete vyprodukovali 1,3 miliardy ton odpadu v roku 2011. Tento objem by mal vzrásť na 2,2 mld. do roku 2025. Za rovnaké obdobie tiež stúpnu náklady na likvidáciu pevného komunálneho odpadu z 205 na 375 mld. dolárov.

Viaceré spoločnosti preto prichádzajú s produktami riešiace potreby municipalít. Newyorská spoločnosť Bigbelly začala vyrábať tzv. “inteligentné” Wi-Fi smetné a recyklačné nádoby, ktoré chce umiestniť do niektorých štvrtí, kde budú zároveň slúžiť ako bezplatné Wi-Fi miesta.

Slnečnou energiou napájané nádoby stláčajú odpad prichádzajúci do vnútra a umožňujú tak ich menej časté vyprázdňovanie. Senzory hlásia dosiahnutie plnej kapacity alebo nadmerný zápach a komunikujú s miestnou organizáciou zabezpečujúcou likvidáciu odpadov.

S podobným nápadom prišla aj fínska spoločnosť Enevo. Jej senzor je možné inštalovať do zberných nádob obsahujúcich zmiešaný odpad, papier, kartón, sklo, kovy, elektroniku alebo textílie.

Vykokovýkonné lítiové batérie vydržia podľa výrobcu zhruba desať rokov. Dáta zo senzorov do Enevo serverov sú prenášané štandardnou bezdrôtovou mobilnou technológiou 2G/3G.

Okrem miery naplnenosti senzor vníma aj teplotu a môže upozorniť napríklad na požiar. Takisto detekuje aj najmenší pohyb nádoby. Podľa slov výrobcu doterajší zákazníci hlásia zníženie nákladov na zber odpadu o 20 až 40 %.

Ďalším prínosom je menej častá preplnenosť nádob a priehľadnosť činností nakladania s odpadom.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
TECHNOLÓGIE

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.