NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

MŽP zverejnilo predbežnú informáciu k novele zákona o odpadoch

Envirorezort chce do zákona zapracovať problematiku ľahkých plastových tašiek.

MŽP zverejnilo predbežnú informáciu k novele zákona o odpadoch

Foto: Photodune

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo predbežnú informáciu k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 91/2016 Z. z.

Informáciu predložil envirorezort podľa § 9 nového zákona č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov, podľa ktorého predkladateľ pred spustením tvorby návrhu právneho predpisu, v záujme informovania verejnosti a orgánov verejnej správy, zverejní na portáli predbežnú informáciu o pripravovanom návrhu právneho predpisu.

V predbežnej informácii predkladateľ najmä stručne uvedie základné ciele a tézy pripravovaného návrhu právneho predpisu, zhodnotenie súčasného stavu a predpokladaný termín začatia pripomienkového konania.

Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť odstránenie nedostatočnej transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady č. 2008/98/ES o odpade a o zrušení určitých smerníc, ako aj zabezpečiť úplnú transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/720 z 29. apríla 2015, ktorou sa mení smernica 94/62/ES, pokiaľ ide o zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek.

V rámci prípadu EU Pilot č. 5699/13/ENVI ide o doplnenie podmienok pre kritériá, ktoré sa musia splniť v záujme dosiahnutia stavu konca odpadu, doplnenie požiadaviek súhlasu na povolenie výnimky zo zákazu zmiešavania nebezpečného odpadu a doplnenie požiadaviek súhlasov na povolenie spracovania odpadu.

Všeobecným cieľom návrhu, ktorým sa preberá smernica EPaR (EÚ) 2015/720, ktorou sa mení smernica 94/62/ES, pokiaľ ide o zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek, je obmedziť negatívne vplyvy na životné prostredie, najmä z hľadiska ich odhadzovania, podporiť predchádzanie vzniku odpadu a efektívnejšie využívať zdroje a zároveň pritom obmedziť negatívne sociálno-ekonomické vplyvy.

Konkrétnejším cieľom návrhu je obmedziť spotrebu plastových tašiek s hrúbkou menšou ako 50 mikrónov (0,05 mm) v Slovenskej republike.

Aktuálne platný zákon o odpadoch zatiaľ neupravuje transpozíciu smernice EPaR 2015/720, pokiaľ ide o zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek.

Zároveň je podľa ministerstva potrebné zabezpečiť úplnú transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES o odpade a o zrušení určitých smerníc.

Proces konzultácie s dotknutými podnikateľskými subjektami a ich zastupiteľskými organizáciami ako aj so zástupcami Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (kontaktný bod pre Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) sa uskutočnil dňa 27. mája 2016.

Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je jún 2016.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. sadovsky@grafia.sk13.06.2016 (09:03)
    Ak je cieľom návrhu obmedziť negatívne vplyvy na životné prostredie, najmä z hľadiska ich odhadzovania, tak potom by sa mali riešiť aj PET fľaše, lebo tie takisto končia najčastejšie vyhodené v prírode.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Smernica o elektroodpade sa zmení. Rada prijala nové znenie

Smernica o elektroodpade sa zmení. Rada prijala nové znenie

Zmena sa týka zodpovednosti za financovanie zhodnotenia fotovoltických panelov.

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Úrady nepovolili rozšíriť existujúcu skládku. Obce tak stavajú novú neďaleko starej skládky.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.