MŽP zverejnilo predbežnú informáciu k novele zákona o odpadoch | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

MŽP zverejnilo predbežnú informáciu k novele zákona o odpadoch

Envirorezort chce do zákona zapracovať problematiku ľahkých plastových tašiek.

MŽP zverejnilo predbežnú informáciu k novele zákona o odpadoch

Foto: Photodune

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo predbežnú informáciu k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 91/2016 Z. z.

Informáciu predložil envirorezort podľa § 9 nového zákona č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov, podľa ktorého predkladateľ pred spustením tvorby návrhu právneho predpisu, v záujme informovania verejnosti a orgánov verejnej správy, zverejní na portáli predbežnú informáciu o pripravovanom návrhu právneho predpisu.

V predbežnej informácii predkladateľ najmä stručne uvedie základné ciele a tézy pripravovaného návrhu právneho predpisu, zhodnotenie súčasného stavu a predpokladaný termín začatia pripomienkového konania.

Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť odstránenie nedostatočnej transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady č. 2008/98/ES o odpade a o zrušení určitých smerníc, ako aj zabezpečiť úplnú transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/720 z 29. apríla 2015, ktorou sa mení smernica 94/62/ES, pokiaľ ide o zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek.

V rámci prípadu EU Pilot č. 5699/13/ENVI ide o doplnenie podmienok pre kritériá, ktoré sa musia splniť v záujme dosiahnutia stavu konca odpadu, doplnenie požiadaviek súhlasu na povolenie výnimky zo zákazu zmiešavania nebezpečného odpadu a doplnenie požiadaviek súhlasov na povolenie spracovania odpadu.

Všeobecným cieľom návrhu, ktorým sa preberá smernica EPaR (EÚ) 2015/720, ktorou sa mení smernica 94/62/ES, pokiaľ ide o zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek, je obmedziť negatívne vplyvy na životné prostredie, najmä z hľadiska ich odhadzovania, podporiť predchádzanie vzniku odpadu a efektívnejšie využívať zdroje a zároveň pritom obmedziť negatívne sociálno-ekonomické vplyvy.

Konkrétnejším cieľom návrhu je obmedziť spotrebu plastových tašiek s hrúbkou menšou ako 50 mikrónov (0,05 mm) v Slovenskej republike.

Aktuálne platný zákon o odpadoch zatiaľ neupravuje transpozíciu smernice EPaR 2015/720, pokiaľ ide o zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek.

Zároveň je podľa ministerstva potrebné zabezpečiť úplnú transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES o odpade a o zrušení určitých smerníc.

Proces konzultácie s dotknutými podnikateľskými subjektami a ich zastupiteľskými organizáciami ako aj so zástupcami Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (kontaktný bod pre Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) sa uskutočnil dňa 27. mája 2016.

Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je jún 2016.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. sadovsky@grafia.sk13.06.2016 (09:03)
    Ak je cieľom návrhu obmedziť negatívne vplyvy na životné prostredie, najmä z hľadiska ich odhadzovania, tak potom by sa mali riešiť aj PET fľaše, lebo tie takisto končia najčastejšie vyhodené v prírode.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Nebezpečné odpady chce ministerstvo zneškodniť v dvoch fázach. Plán dnes odobrila vláda.

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) reaguje na tlačovú správu Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) zverejnenú na Odpady-portal.sk. Reakciu IEP prinášame v plnom znení.