NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Recyklačný fond rozdeľoval dotácie v júni už druhýkrát. Podporil iba tri projekty

Správna rada Recyklačného fondu zasadala po dvoch týždňoch opäť. Oproti viac než ôsmim miliónom eur prideleným na svojom ostatnom zasadnutí teraz rozdelila iba zlomok - necelých 700-tisc eur.

Recyklačný fond rozdeľoval dotácie v júni už druhýkrát. Podporil iba tri projekty

Foto: Flickr

V pondelok Správna rada Recyklačného fondu na svojom šiestom zasadnutí v tomto roku vyhovela dovedna trom žiadostiam a nevyhovela jednej žiadosti o podporu. Recyklačný fond tak podporí projekty zberu a zhodnocovania odpadov dotáciou v sume 673 159 eur. Od začiatku roka Recyklačný fond udelil dotácie pre celkovo 106 projektov v súhrnnej výške takmer 26 miliónov eur.
 
Približne polovicu z rozdeleného balíka tvorí finančná podpora vo výške 341 000 eur spoločnosti ŽP EKO QELET, a. s. z Martina. Tá na schválenie predložila projekt s názvom „Modernizácia technológie zberu a spracovania starých vozidiel“.

"Cieľom projektu je zvýšiť hodnoty opätovného použitia a recyklácie starých vozidiel. Zlepšiť pracovné prostredie, zvýšiť ekologickú bezpečnosť pri spracovaní starých vozidiel a zvýšiť intenzitu vývozu vykúpených starých vozidiel a tým zabezpečiť plynulejšie spracovanie starých vozidiel," ozrejmil Recyklačný fond ciele projektu, ktorý podporil najštedrejšie. 
    
Druhým projektom, ktorý sa dočkal dotácie, je projekt „Propagácia triedenia a zhodnocovania odpadov“ predložený organizáciou zodpovednosti výrobcu RECYKLOGROUP, a .s. so sídlom v Bratislave.

Projekt by sa mal zamerať na propagáciu a informovanie právnických a fyzických osôb dotknutých a zainteresovaných v odpadovom hospodárstve o súčasnej situácii v oblasti odpadového hospodárstva a o nastávajúcich zmenách zavedených zákonom o odpadoch.

Od Recyklačného fondu firma dostane na tento zámer 114 259 eur.
    
Tretia z udelených dotácií bude smerovať do Nitry. "Nitrianske komunálne služby získali dotáciu vo výške 217 900 eur na projekt „Optimalizácia triedeného zberu odpadu viacúčelovým špeciálnym vozidlom“. V projekte sa jedná o technické doplnenie systému triedeného zberu odpadov o zberové vozidlo s lineárnym stláčaním odpadu s hydraulickou rukou," uviedol Recyklačný fond.

Vozidlo by malo byť možné používať na manipuláciu s polopodzemnými kontajnermi rozmiestnenými v Nitre.

Rozhodnutia o poskytnutí prostriedkov z Recyklačného fondu budú teraz podľa zákona o odpadoch postúpené na podpísanie ministrovi životného prostredia Slovenskej republiky. Ten má podľa súčasného znenia zákona vo veci právo veta. Novú právomoc minister získal zákonom o odpadoch z roku 2012 a bývalý šéf rezortu, Peter Žiga, ju aktívne využíval. Recyklačný fond však jeho veto spravidla prelomil.  

ZDROJ: Komuniké z VI. rokovania správnej rady Recyklačného fondu konaného dňa 20. 06. 2016

Tento článok si môžete prečítať bez toho, aby ste boli našim predplatiteľom. Väčšinu článkov však prinášame pre čitateľov, ktorí oceňujú hodnotu našich informácií. Ak sa vám článok páčil, staňte sa našim predplatiteľom. Pomôžte nám sledovať za vás, čo sa deje, prinášať vám viac informácií o vašich povinnostiach, o dianí na trhu, o technologických trendoch vo svete, rozširovať vám údaje odkazmi na zdroje a tiež stať sa vašim pomocníkom proti zbytočným reguláciám. Chceme vám byť zaviazaní prácou. Ďakujeme.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Verejné obstarávanie začala pripravovať už úradnícka vláda, plán odobrila v septembri 2023.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.