Eversheds Sutherland

Kanadské mestá už používajú bezobslužné vyklápanie smetiakov

Automatizácia pri zbere odpadu je v plnom prúde a hoci sa jej niektoré mestá môžu brániť z najrôznejších dôvodov, vyhnúť sa používaniu robotických ramien a riešeniam uľahčujúcim život nemožno. Presviedča sa o tom aj kanadský Edmonton, kde v ako poslednom veľkom meste krajiny ešte nezaviedli automatizovaný zber.

Kanadské mestá už používajú bezobslužné vyklápanie smetiakov

Tamojšia radnica totiž s čoraz väčšími problémami hľadá a zabezpečuje nákladné autá, kde ešte nie sú namontované robotické ramená zdvíhajúce a vyprázdňujúce smetné nádoby namiesto ľudskej obsluhy. Často musí vynakladať dodatočné prostriedky na prispôsobenie takýchto vozidiel.

Môžeme ísť proti trendu, no je čoraz ťažšie kúpiť vozidlo bez automatizácie. Nie je to otázka toho, či zavedieme automatický zber, ale kedy,” tvrdí manažér pre infraštruktúru Chris Ward. Pred definitívnym rozhodnutím chce mesto vyriešiť dôležité otázky, ako napríklad či si ľudia budú musieť kupovať nové nádoby alebo či odpad bude musieť byť roztriedený už pred jeho nakladaním.

Podľa riaditeľa zberných služieb Trenta Tompkinsa Edmonton nezaspal dobu. Mesto sa vraj najskôr sústredilo na spracovanie a separovanie odpadu environmentálne priateľským spôsobom.

Nové vozidlá by mali umožniť ľahšie manévrovanie v ostrých zákrutách a najmä uľahčiť prácu smetiarov, ktorí už nebudú musieť zdvíhať ťažké bremená. Robotické ramená ešte nemusia podľa neho nevyhnutne znamenať prepúšťanie nadbytočných zamestnancov, pretože mnohé vozidlá obsluhuje aj tak už iba jedna osoba.

Bude obyvateľom stačiť jedna nádoba? V akej časti pozemku budú nádoby umiestnené, aby ich robotické rameno ľahko uchopilo a vyprázdnilo? Pridá mesto aj špeciálnu nádobu na odpad z jedla a kompost? To všetko chcú zodpovední študovať v tomto roku.

Pre príklady nemusia chodiť ďaleko, keďže automatizovaný zber poznajú už vo všetkých väčších mestách Kanady okrem Edmontonu.


Diskusia(0)