Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V Parme zvýšili triedenie odpadu o 20% za 4 roky. Prečítajte si taliansky recept na separáciu

Aktívni občania, politická vôľa a finančná motivácia na znižovanie množstva komunálneho odpadu. Analýza Zero Waste Europe odhaľuje, vďaka čomu sa severotalianske mesto mohlo stať príkladom pre ďalšie samosprávy.

V Parme zvýšili triedenie odpadu o 20% za 4 roky. Prečítajte si taliansky recept na separáciu

Foto: Fotolia

Začiatkom celého príbehu a impulzom pre reformu odpadového hospodárstva v Parme sa stal zámer vybudovať pre mesto spaľovňu. Región Emilia Romagna, ktorého je Parma súčasťou, je v rámci celej krajiny oblasťou s vôbec najvyššou produkciou odpadu. Neklesajúce množstvo komunálneho odpadu a stagnujúca miera separácie samosprávu hľadať nové riešenia.

Plán vybudovať novú spaľovňu s ročnou kapacitou 180 000 ton energeticky zhodnoteného odpadu však v roku 2012 pred komunálnymi voľbami narazil na nebývalý odpor verejnosti. Občianske združenie Gestione Corretta Rifuti e Risorse (Správny manažment odpadov a zdrojov), ktoré je členom Zero Waste Europe, začalo namiesto spaľovne žiadať alternatívne riešenie.

Zber od dverí k dverám

V komunálnych voľbách napokon zvíťazil kandidát, ktorý zámer vtedajšieho starostu ostro kritizoval. Do svojho tímu po voľbách vzal i jednu z aktivistiek proti spaľovni, aby sa podieľala na parmskej reforme odpadového hospodárstva. Jedným z jeho prvých krokov ako zredukovať množstvo odpadu bolo taktiež otvorenie samosprávy - radnica zorganizovala sériu verejných diskusií, kde si nové vedenie mesta vypočulo názory obyvateľov. A inšpirovalo sa.

Separácia do príchodu nového starostu efektívne nefungovala. Zelený odpad sa v meste vôbec nezbieral - a všetok bioodpad, ktorý nemusel byť súčasťou komunálneho odpadu, končil na klasických skládkach. V Parme takisto vôbec neexistoval zber separovaného odpadu "od dverí k dverám". Separácia sa v takmer 200-tisícovom meste realizovala najmä prostredníctvom kontajnerov. Zber bioodpadu a zavedenie systému od dverí k dverám boli teda medzi prvými zmenami, ktoré obyvatelia pocítili. 

Poplatky závislé od množstva odpadu

Ďalšou časťou reformy, ktorú obyvatelia mohli pocítiť, bolo zavedenie schémy "pay-as-you-throw" ("plať podľa toho, koľko vyhadzuješ"). Poplatok za odvoz odpadu vďaka novej schéme priamo závisí od množstva odpadu, ktoré domácnosti vytvárajú.

"Poplatok pre každú domácnosť tvoria dve hlavné zložky: fixná časť založená na počte členov domácnosti a na ploche daného obydlia, a variabilná zložka závisiaca na produkcii odpadu," uvádza Zero Waste Europe v analýze.

Ekonomický stimul na zmenu správania domácnosti podľa analýzy dostali i v podobe tzv. eko-staníc. Tie vybudovali v meste zatiaľ štyri a ďalšie štyri majú pribudnúť v priebehu tohto roka. Zariadenia majú podobu malých "stánkov" s ôsmimi "oknami" na vhadzovanie vyseparovaného ako i komunálneho odpadu. Kým separovaný odpad môžu obyvatelia odovzdávať do eko-stanice zadarmo, za uloženie komunálneho odpadu mesto určilo cenu 70 centov na 40 litrov.

O 59% menej odpadu

Výsledky na seba v Parme nenechali dlho čakať.  Množstvo produkovaného odpadu sa za štyri roky znížilo odpadu o 15% a miera separácie sa naopak zvýšil z necelých 50% v roku 2011 na 72% o štyri roky neskôr. Vďaka tomu sa v meste podarilo znížiť objem generovaného odpadu  na jedného obyvateľa nevídaným spôsobom - 283kg sa znížil na 126kg. Išlo teda o 59-percentný pokles.

"Nová schéma separovaného zberu je úspechom nielen vďaka výsledkom v separácii a redukcii komunálneho odpadu, ale aj vďaka tomu, že schéma dokázala výrazne znížiť kontamináciu v každom odpadovom prúde, čo viedlo k vyššej kvalite materiálov," tvrdia autori štúdie. Nízke znečistenie vyseparovaného odpadu - v prípade papiera a skla na úrovni iba jedného až troch percent - podľa nich zefektívni a zlacní recykláciu. Ekonomicky rentabilná recyklácia je pritom jedným zo základných predpokladov fungujúceho obehového hospodárstva.  

ZDROJ:

Stiahnite si: The Story of Parma (celá prípadová štúdia je prístupná po bezplatnej registrácii)


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Firma chce na západnom Slovensku vybudovať linku už v prvej polovici roka 2024. Do povoľovacieho procesu EIA ešte nevstúpila.

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Podľa ministra je Slovensko skládková veľmoc a krajina je odkázaná na pitie kontaminovanej vody z neuzavretých skládok.