V Česku pribudne nová „ozetvéčka“. Ak získa autorizáciu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

V Česku pribudne nová „ozetvéčka“. Ak získa autorizáciu

Spoločnosť REMA AOS podala 15. apríla 2016 žiadosť o udelenie autorizácie na české ministerstvo životného prostredia. Spoločnosť sa tak stáva v krátkej dobe ďalším záujemcom o preniknutie na trh s obalmi.

V Česku pribudne nová „ozetvéčka“. Ak získa autorizáciu

Foto: Fotolia

Snahou REMA ASO je uspokojiť stále rastúci dopyt svojich obchodných partnerov.

Skupina REMA, ktorá zahŕňa kolektívne systémy elektrozariadení a batérií prevádzkované spoločnosťami REMA Systém, a.s., REMA PV Systém, a.s. a REMA Battery, s.r.o., pristúpila k realizácii tohto projektu na základe dopytu svojich klientov v prevádzkovaných kolektívnych systémoch, kedy základnou prioritou je pokrytie dopytu plnenie viac legislatívnych povinností pod jednou strechou.

Konkrétne ide o elektrozariadenia, batérie alebo akumulátory a obaly.

"Radi by sme tiež zhodnotili viac ako 10 rokov nášho pôsobenia na tomto trhu," hovorí Ing. David Vandrovec, člen predstavenstva REMA AOS, a.s.

Príklad v nedávnej minulosti

Posledným záujemcom o autorizáciu bola spoločnosť Interseroh, s.r.o., ktorá po zdĺhavom správnom konaní neuspela.

Český envirorezort podmieňoval autorizáciu okrem iného zákonnou podmienkou zákona o obaloch, podla ktorého akcionár AOS nesmie podnikať v oblasti nakladania s odpadmi. Táto podmienka nebola jediná, ale je veľmi zásadná.

"Táto legislatívna podmienka je splniteľná tak, že jej jednoducho vyhoviete," upozorňuje David Vandrovec a dodáva: "Spoločnosť REMA AOS, a.s. ktorá stojí za projektom autorizovane obalovej spoločnosti skupiny REMA, má vlastnícku štruktúru tvorenú 10 akcionármi, ktorí sú tzv. povinnými osobami a súčasne nepodnikajú v oblasti nakladania s odpadmi. Rovnako tak všetky spoločnosti skupiny REMA nepodnikajú v oblasti nakladania s odpadmi. "

Predstava je jasná a realizovateľná

Ďalším dôvodom negatívneho rozhodnutia MŽP o udelení autorizácie spoločnosti Interseroh bola absencia vlastnej zbernej siete a nedostatočná záruka spolupráce s obcami.

"V rámci zbernej siete plánuje projekt REMA AOS spolupracovať s obcami. Projekt si berie za cieľ stať sa alternatívou na trhu v ČR na strane povinných osôb, ako aj zberných sietí, vrátane obcí, a ostatných partnerov, ako sú zvozové spoločnosti, triediace linky, spracovatelia a pod., a to pri minimálnom zachovaní, resp . zlepšení všetkých ukazovateľov zberu a recyklácie obalov a odpadov z obalov v ČR," upresňuje David Vandrovec.

Ministerstvo životného prostredia má teraz zákonnú lehotu na vyjadrenie sa k žiadosti a na pripomienkovanie.

Vzhľadom na to, že prebieha prerokovávanie nových zákonov, teda zákona o odpadoch a zákona o výrobkoch po dobe životnosti, dá sa predpokladať, že využije právo túto lehotu predĺžiť.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Prezidentka vetovala novelu zákona o EIA. Obmedzíte práva verejnosti, dôvodí

Zákonu vyčíta najmä ustanovenia týkajúce sa práv verejnosti v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.