MŽP reaguje na problém s medveďmi, v Tatrách vzniknú desiatky stojísk | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

MŽP reaguje na problém s medveďmi, v Tatrách vzniknú desiatky stojísk

Rezort životného prostredia vyšiel v ústrety samosprávam a prostredníctvom Environmentálneho fondu poskytol dotácie vo výške jeden a pol milióna eur na zabezpečenie kontajnerových stojísk na komunálny odpad pred medveďom hnedým.

MŽP reaguje na problém s medveďmi, v Tatrách vzniknú desiatky stojísk

Foto: Fotolia

Desiatky takýchto stojísk pribudnú do konca novembra v meste Vysoké Tatry, v obci Štrba a v obci Podkonice v Nízkych Tatrách.

Medvede hnedé majú dlhoročný návyk chodiť za ľahko dostupnou potravou do smetných nádob v obývaných častiach Tatier, strácajú plachosť a stávajú sa hrozbou pre ľudí.

„Nie je riešením žiadať ministerstvo o povolenie na odstrel desiatok medveďov, a pritom nemať zabezpečené kontajnery. Musíme predchádzať rizikovým situáciám, ísť cestou prevencie. Preto som podpísal udelenie dotácie pre vznik kontajnerových stojísk v problémových lokalitách,“ povedal na brífingu s novinármi v Tatrách minister životného prostredia László Sólymos.

Riaditeľ TANAP-u Pavol Majko tento krok víta. „Zabezpečenie stojísk sa osvedčilo, je to bežná prevencia napríklad aj v severských štátoch Európy, v Kanade či v USA,“ uviedol.

Najvyššiu dotáciu na zabezpečenie kontajnerových stojísk pred medveďom hnedým vo výške 1 milión 240 tisíc eur získalo mesto Vysoké Tatry. Obec Štrba získala na tento účel 200 tisíc a obec Podkonice 60 tisíc eur. „Problém sa týmto zjavne úplne nevyrieši, ale výrazne znížime riziko stretu medveďa s človekom. Ochrana životov ľudí musí byť na prvom mieste,“ doplnil šéf envirorezortu.

Územie najstaršieho národného parku na Slovensku – Tatranského národného parku (TANAP) je prirodzeným domovom medveďa hnedého. Odborníci a ochranári zo Správy TANAP-u vykonávajú v meste Vysoké Tatry, ktoré svojim územím zasahuje do národného parku, pravidelne obhliadky, plašenia a v prípade potreby poskytujú aj elektrické ohradníky.

„Všetky typy plašenia majú len dočasný účinok. V krátkom čase sa zviera k nezabezpečeným kontajnerom znovu vrátilo. Elektrické ohradníky sa osvedčili pri vysokohorských chatách alebo na ochranu včelstiev, v rámci intravilánov miest je ich montáž i prevádzka komplikovaná,“ vysvetlil Majko.

Medveď hnedý

Medveď hnedý je živočích celoročne chránený nielen slovenskou, ale aj európskou legislatívou. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ministerstvo rozhoduje o povolení výnimky na odstrel medveďa v správnom konaní.

Ministerstvo smie povoliť výnimku na odstrel medveďa len v odôvodnených prípadoch, pričom každú žiadosť individuálne posudzuje. Tieto výnimky sú pritom plne v súlade s európskou smernicou o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, resp. s ustanoveniami Bernského dohovoru.

Ministerstvo teda neudeľuje a ani nemôže udeliť žiadne kvóty na odstrel tejto šelmy.

Výnimku na odstrel ministerstvo povolí na problémového jedinca a po zadovážení potrebných podkladov pre vydanie rozhodnutia, najmä stanoviska Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) – to znamená, že pred povolením výnimky je potrebné odborné posúdenie situácie zo strany ŠOP SR - priame výjazdy, monitoring lokality, zbieranie výpovedí občanov a pod.

Všetci účastníci konania disponujú v správnom konaní svojimi procesnými právami, uplatnenie si ktorých ministerstvo nemôže ovplyvniť a je povinné ich rešpektovať.

Každé správne konanie je osobitné svojimi okolnosťami.

Zdroj: MŽP SR

Značky
medvedeTatry

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Kompost z kuchynského odpadu je nekvalitný, farmári ho nechcú, konštatuje ministerstvo

Slovenskí farmári ročne použijú desaťtisíce ton kompostu. Väčšinu tvorí priemyselný kompost alebo maštaľný hnoj.

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Procesy EIA a integrované povoľovania sa majú zefektívniť. Ministerstvo chystá veľké zmeny

Šéfka sekcie EIA z rezortu životného prostredia predstavila tiež viacero noviniek, ktoré prídu do praxe s novým zákonom o výstavbe. Z ministerstva sa má stať najväčší stavebný orgán v krajine.

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Integrované povoľovanie sa má zmeniť. Pribudnú nové povinnosti

Novela zákona má priniesť niekoľko dôležitých zmien.