Výskumníci zo škótskej Edinbourgh University vynašli metódu na získavanie zlata z vyradených mobilov, televízorov, počítačov a ďalšieho elektronického odpadu. Ich objav minulý týždeň zverejnil nemecký časopis Angewandte Chemie.
Zlato sa pri výrobe elektroniky využíva predovšetkým ako komponent dosiek plošných zdrojov (DPS). Tie slúžia ako nosný a konštrukčný prvok elektronických obvodov zložených z viacerých samostatných elektronických obvodov. Odhaduje sa, že týmto spôsobom môže byť naviazaných až sedem percent svetových zásob zlata.
Ročne až 300 ton zlata z elektroodpadu
Súčasné metódy na získavanie zlata z vyradenej elektroniky sú neefektívne a môžu ohrozovať zdravie, upozornili škótski vedci pri zverejňovaní výsledkov svojho výskumu. Metódy, ktoré sú momentálne k dispozícii využívajú toxické chemikálie, napríklad kyanidy, avšak nový postup by mal riziká spojené s týmito látkami odstrániť.
Jednoduchá extrakčná metóda, s ktorou prišli edinbourghskí vedci okrem toho, že nevyužíva toxické chemikálie, dosahuje oproti súčasným metódam aj vyššiu efektívnosť a z elektroodadu dokáže získať viac cenného kovu. Objav by mohol podľa odhadov pomôcť každoročne ušetriť až 300 ton zlata využitého v elektronických zariadeniach.
Bezpečná metóda bez toxínov
Ako novoobjavený postup prebieha? Dosky plošných spojov sa v prvom kroku ponoria do miernej kyseliny. Tá pomaly rozloží ich všetky kovové súčasti. Následne sa do roztoku kyseliny pridáva olejovité toluénové rozpúšťadlo s obsahom primárneho amidu, ktoré zo zmesi kovov dokáže selektívne vyextrahovať práve zlato. Podľa profesora Jasona Lovea z Edinbourgh University je zlato z chemickej zmesi získavané spolu s vodou.

„Po oddelení olejovitej fázy z kyselinovej fázy, premývanie olejovitej fázy vodou prenáša zlato do vodnej fázy, kde dôjde k elektroextrakcii,“ povedal Love pre britský portál The Engineer. „Toto celé musíme potom niekoľkokrát zopakovať, aby sme zaezpečili kompletný fázový prenos, no každý krok premývania je veľmi rýchly.“
Dokážu získať 100% zlata z elektroodpadu
V súčasnosti metóda podľa profesora Lovea umožňuje vyextrahovať približne 85% zlata z vyradených dosiek plošných spojov už počas prvého cyklu. Ďalšie opakovania zabezpečia stopercentné znovuzískanie cenného kovu, tvrdí profesor.
Zistenia škótskych vedcov by mohli v budúcnosti pomôcť získavať zlato ako i ďalšie cenné materiály z elektroodpadu vo veľkom meradle. Vzhľadom na rastúci objem elektroodpadu by mohol byť objav aj ekonomicky rentabilný. Podľa minuloročnej správy OSN by svetová produkcia elektronického odpadu (WEEE) už o dva roky mohla prekročiť 50 miliónov ton. V súčasnosti sa recykluje len asi 15% elektroodpadu.
„Chceme pracovať ďalej a vyvinúť celý proces, aby sme naplnili volanie po obehovom hospodárstve,“ dodal Love. Závery výskumu zverejnil minulý týždeň nemecké odborné periodikum Angewandte Chemie.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.