NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z., konkrétne v jej prílohe č. 2.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Ilustračné foto: Fotolia

POZOR! Aktuálne tlačivo Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním, ako aj spôsob, akým ho vypĺňať, nájdete v tomto článku, ktorý vám prinášame v spolupráci s Ing. Zuzanou Balkovou EKO-IN®, školiteľkou, konzultantkou a externou poradkyňou v oblasti odpadového hospodárstva a v ďalších oblastiach environmentálneho manažérstva.

V tomto článku iba pripomíname, že Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (podľa § 14 ods. 1 písm. g) a ods. 4, § 125 ods. 7 písm. b) zákona o odpadoch) podáva:

  • držiteľ odpadu

  • sprostredkovateľ a

  • obchodník

na tlačive, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 2, ak nakladá ročne v súhrne s viac ako 50 kg nebezpečných odpadov alebo s viac ako jednou tonou ostatných odpadov. Ak ide o vznik biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu a odpadov uvedených v prílohe č. 3, Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa podáva bez ohľadu na ich množstvo.

Ako často sa podáva ohlásenie?

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa podáva za obdobie kalendárneho roka príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva do 28. februára nasledujúceho roka.

Okrem Ohlásenia o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa za obdobie kalendárneho štvrťroka podáva na tlačive, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 2, aj Ohlásenie o vzniku a nakladaní

  1. s použitými batériami a akumulátormi,

  2. s odpadovými olejmi,

  3. s odpadovými pneumatikami,

  4. s odpadmi z viacvrstvových kombinovaných materiálov,

  5. s elektroodpadom,

  6. s odpadmi z polyetylénteraftalátu,

  7. s odpadmi z polyetylénu,

  8. s odpadmi z polypropylénu,

  9. s odpadmi z polystyrénu,

  10. s odpadmi z polyvinylchloridu,

  11. s odpadmi z papiera a lepenky,

  12. s odpadmi zo skla,

  13. so starými vozidlami,

  14. s odpadmi z kovových obalov.

Toto ohlásenie sa zasiela príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva do konca mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka; to sa nevzťahuje na pôvodcov odpadov.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním držiteľ odpadu, sprostredkovateľ a obchodník uchováva v elektronickej podobe alebo v písomnej podobe päť rokov.

V tlačive sa nachádza aj Spôsob vypĺňania tlačiva OHLÁSENIE O VZNIKU ODPADU A NAKLADANÍ S NÍM.


Mohlo by vás zaujímať

Zákon č. 79/2015 o odpadoch. Prečítajte si aktuálne znenie

Zákon č. 79/2015 o odpadoch. Prečítajte si aktuálne znenie

Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch (aktuálne znenie si môžete prečítať nižšie) upravuje pôsobnosť orgánov štátnej správy a obcí, práva a povinnosti osôb pri predchádzaní vzniku odpadov a pri nakladaní s odpadmi, zodpovednosť za porušenie povinností na úseku odpadového hospodárstva.

EXKLUZÍVNE: Návrh zmeny smernice 1999/31/ES o skládkach odpadov

EXKLUZÍVNE: Návrh zmeny smernice 1999/31/ES o skládkach odpadov

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo návrh predbežného stanovisko SR k návrhom noviel „odpadových“ smerníc EPaR. Jeho súčasťou sú i znenia zmien, ktoré navrhuje Komisia. Prinášame vám prehľad zmien, ktoré navrhuje Európska komisia v smernici 1999/31/ES o skládkach odpadov, zapracovaný do aktuálne platných predpisov.

Spôsoby zneškodňovania a zhodnocovania odpadov

Spôsoby zneškodňovania a zhodnocovania odpadov

Spôsoby zhodnocovania a zneškodňovania odpadov podľa zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch.

X
X
X
X