Vyššie počiatočné náklady by sa mali vrátiť cez menej frekventovaný zvoz odpadu, vyššiu životnosť kontajnerov a čistotu okolia.
Podzemné kontajnery sú bežným spôsobom zberu odpadu najmä v západnej Európe. V porovnaní s tradičnými nádobami sú jednoduchšie na používanie, estetickejšie a neznečisťujú najbližšie okolie. Práve takéto typy uviedli do používania nedávno v dvoch slovenskách mestách.
"Je to na komunálny aj separovaný odpad. Toto sídlisko má 4000 až 4500 obyvateľov a chceli by sme tento systém zaviesť všade. Tie 1100 litrové nádoby by mali zmiznúť z povrchu zeme a všetko by sme mali dostať do zeme. Tak v podstate budujeme zelené a čisté mesto," uviedol pre agentúru TASR primátor Moldavy nad Bodvou Slavomír Borovský.
“Jedno stanovište vychádza približne na 36-tisíc eur, čo pri dnešných cenách nie je až také drahé. Myslím si, že aj mestá veľké ako naše si to môžu dovoliť," tvrdí. “Mesto financuje projekt z vlastných zdrojov. Celkové náklady na jeho realizáciu sú 76-tisíc eur,” upresňuje pre Odpady-portál hovorkyňa mesta Nikola Koložová.
Jednou z výhod je aj menej častý zvoz odpadu, keďže objem nádob je zhruba šesť krát väčší ako pri tradičných. “Čas ukáže ako často sa budú tieto kontajnery vyprázdňovať, ale podľa odhadov by to malo byť každé tri týždne. Sme si však istí, že v konečnom dôsledku sa náklady vynaložené na výstavbu kontajnerov čoskoro vrátia,” tvrdí N. Koložová.
Nové kontajnery dodala spoločnosť MEVA, patriaca medzi popredných výrobcov nádob na komunálny odpad v strednej Európe.
Riaditeľ slovenského zastúpenia MEVA-SK Tomáš Jarco zdôrazňuje výhody podzemných kontajnerov: “Je to výrazne vyššia estetická úroveň, poriadok okolo kontajnerov, ako aj vyššia hygienická úroveň zberu. Z kontajnerov prakticky nie je možné svojvoľne vyberať odpad.”
“Nezanedbateľným plusom je tiež úspora plochy. Jeden podzemný kontajner nahradí približne šesť kusov 1100 litrových kontajnerov. To sa prejavuje na zníženej frekvencii vývozu a celkovej úspore prevádzkových nákladov. Tieto kontajnery zároveň dosahujú niekoľkonásobne vyššiu životnosť oproti klasickým,” objasňuje T. Jarco pre Odpady-portál.
No zároveň zmieňuje aj ich nevýhody. Sú to výrazne vyššie obstarávacie náklady, pričom pre obstaranie väčšieho počtu podzemných kontajnerov je potrebný iný typ zberového vozidla z dôvodu efektívnosti zvozu. V niektorých prípadoch môže byť nevýhodou aj redšia sieť stanovíšť.
Liptovský Mikuláš a Moldava nad Bodvou sú prvé miesta na Slovensku, kde boli dodávané podzemné kontajnery značky MEVA, t.j. podzemné kontajnery tohto typu (železobetónová šachta a v nej kovový žiarovo zinkovaný kontajner, celý osadený pod úrovňou zeme a nadzemnú časť tvorí len elegantný vhadzovací kôš). V Liptovskom Mikuláši naviac budú tieto kontajnery vybavené snímačom naplnenia.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.