NATUR-PACK

Ministerstvo rozdá na čierne skládky ďalšie štyri milióny

Minister životného prostredia SR László Sólymos predstavil ďalšie iniciatívy, ktorých cieľom je zelenšie Slovensko. Mestá a obce môžu oddnes predkladať na Environmentálny fond žiadosti zamerané na odstraňovanie čiernych skládok a zvyšovanie energetickej účinnosti a zatepľovanie verejných budov.

Ministerstvo rozdá na čierne skládky ďalšie štyri milióny
László Sólymos | Foto: Odpady-portal.sk

Na tento účel envirorezort vyčlenil 14 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur pôjde na podporu zatepľovania a 4 milióny na likvidáciu nelegálnych skládok.

Podmienkou na získanie finančnej podpory zameranej na likvidáciu čiernych skládok pre obec je, aby sa nelegálna skládka nachádzala v jej katastri a bolo začaté konanie na zistenie osoby zodpovednej za nezákonné umiestnenie odpadu. Žiadosti môžu predkladať aj samosprávy, ktoré v minulých kolách programu neboli úspešné.

V jednej žiadosti môžu riešiť sanáciu viacerých miest, maximálne do výšky 50 tisíc eur pri dodržaní podmienky minimálneho 5 % spolufinancovania zo strany žiadateľa. Financovať sa bude zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni. Podporuje sa aj vytriedenie využiteľného odpadu a úprava miesta do pôvodného stavu. Projekty musia byť ukončené do 30. septembra 2017.

László Sólymos

Ministerstvo už na riešenie nelegálnych skládok preinvestovalo vlani 10 miliónov eur, ktoré do Environmentálneho fondu pritiekli zo zanikajúceho Recyklačného fondu.

Ďalších 8 miliónov bolo z Environmentálneho fondu spotrebovaných tohto roku. Ďalšiu výzvu na 15 miliónov eur plánoval rezort vypísať začiatkom apríla (5 miliónov eur z Recyklačného fondu a 10 miliónov eur z ministerstva financií), ohlásená však bola len už spomenutá nová dotácia na 4 milióny eur.

Minister Sólymos priznáva, že 22 miliónov, ktoré bude spolu vyžité na odstránenie nelegálnych skládok, nezabráni vzniku nových. „Naďalej vznikajú nové skládky. Tieto peniaze nie sú na to, aby sme odstránili problém, ale aby sme pomohli obciam a mestám. Sú však už obce, ktoré sa snažia predchádzať vzniku tohto problému,“ povedal šéf envirorezortu. Na ministerstve sa preto snažia sústrediť na environmentálne vzdelávanie.

Zákon o odpadoch ukladá obciam povinnosť zabezpečiť zhodnotenie alebo zneškodnenie komunálneho odpadu alebo drobného stavebného odpadu na vlastné náklady. A to aj v prípade, že ide o odpad umiestnený na pozemku, ktorý jej nepatrí.

Toto opatrenie bolo kritizované zo strany obcí a miest už pri príprave nového zákona o odpadoch, nakoľko musia niesť na náklady za vznik nelegálnej skládky, ktoré by mal niesť vlastník pozemku.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)