NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Čo bude na konferencii Nový zákon o odpadoch v praxi – 2017?

Na otázky odpovedá Mgr. Martin Kovačič, konateľ spoločnosti EKOS PLUS s.r.o., ktorá je organizátorom podujatia.

Čo bude na konferencii Nový zákon o odpadoch v praxi – 2017?

Vaše konferencie sa veľmi často venujú problematike odpadového hospodárstva. Prečo práve odpady?

Oblasť odpadov je sféra, kde ako krajina najviac zaostávame za požiadavkami i priemerom Európskej únie.

V ostatných oblastiach, ako sú ochrana ovzdušia, skleníkové plyny, regulácia priemyslu a pod. sme v priemere, často aj nad priemerom zvyšku EÚ. V odpadoch sme jednoznačne na chvoste niekde medzi Bulharskom a Rumunskom...

Zároveň však pre nás platia ambiciózne ciele odpadového hospodárstva, ktoré by sme mali o tri roky splniť a tomu zodpovedá dynamika legislatívnych zmien.

Zásadná zmena, ktorú priniesol nový zákon, vyvoláva otázky a u mnohých aktérov neistotu. Naším cieľom je vytvoriť platformu, kde sa všetci môžu stretnúť, vzájomne sa informovať a ďalej diskutovať o problematike a jej jednotlivých oblastiach.

Najbližšia konferencia vo februári má názov Nový zákon o odpadoch v praxi. Rovnako sa volala aj konferencia v máji minulého roku. Nie je príliš skoro na rovnakú tému?

Hlavná téma je zhodná, ale náplň odlišná. V máji sa predstavoval nový zákon, komentár k nemu, riešili sa najmä nové povinnosti, predstavovali sa nové vyhlášky. Na februárovej konferencii sa chceme posunúť ďalej.

Máme za sebou prvý rok fungovania zákona a objavili sa konkrétne problémy, otázky a pripravujú sa zmeny.

V Žiline by sme sa mali 15. februára rozprávať o fungovaní nového zákona v praxi, otvorene hovoriť o jeho výhodách i nevýhodách, prípadne problémoch pri jeho uplatňovaní.

Bude sa hovoriť aj novelizácii zákona?

Bude sa rozoberať všetko, čo súvisí s uplatňovaním nového zákona. Ak MŽP dospelo k rozhodnutiu, že je potrebná novela, tak o nej určite budeme hovoriť.

Pani riaditeľka Šuplatová sa diskusii o zákone nikdy nebránila, práve naopak. Takže som presvedčený, že téma novelizácie zaznie aj v jej príspevku a vrátime sa k nej aj v diskusnom paneli.

Nemyslíte si, že konferencií a školení venovaných novému zákonu je na Slovensku pomerne dosť? V čom sa odlišujete?

Podujatí je naozaj veľa a myslím si, že je to dobre. Treba si uvedomiť, že nový zákon priniesol zásadnú zmenu, ktorá priamo ovplyvňuje obrovské množstvo subjektov – od veľkých prevádzkovateľov, cez podnikateľov v OH, až po obce a obyvateľov.

Nechcem komentovať, v čom sme lepší alebo iní, ale mimoriadny záujem účastníkov potvrdzuje, že téma je aktuálna a otázok je stále veľa. Naši účastníci očakávajú odpovede a dôverujú nám, že ich dostanú. Urobíme maximum, aby sme ich nesklamali.

Hovorí sa, že ľudia z ministerstva nie sú práve nadšení z takýchto podujatí, lebo sú na nich vystavení silnej kritike.

Mám úplne opačnú skúsenosť. Zo strany pracovníkov MŽP sme vždy dostali plnú podporu. Pani riaditeľka Šuplatová nikdy neváhala, či prísť a vystúpiť, alebo či ísť do panelovej diskusie, aj keď vedela, že ide do potenciálne horúcej debaty.

Ministerstvo aj tento rok poskytlo konferencii záštitu, štátny tajomník JUDr. Susko prisľúbil, že ak mu to povinnosti dovolia, príde konferenciu otvoriť. To je jasná odpoveď na vašu otázku.

Čo do budúcnosti pripravuje Ekos Plus?

Popri menších odborných seminároch budeme pred letom organizovať pokračovanie česko-slovenskej environmentálnej konferencie – Enviro 2017. Formát sa minulý rok veľmi osvedčil, vzájomná výmena názorov a skúseností medzi slovenskými a českými odborníkmi priniesla nové pohľady a vzišli z nej aj nápady na zmenu legislatívy.

Tento rok by sme pohľad „zvonku? radi obohatili o partnera zo západnej Európy, aby sme o vývoji environmentálnej legislatívy mohli diskutovať v širšom kontexte, takže sa je na čo tešiť.

Konferencia e+ „Nový zákon o odpadoch v praxi 2017“ sa uskutoční už 15. februára, je možné sa ešte prihlásiť?

Ako som spomínal, záujem účastníkov je veľmi veľký a blížime sa ku kapacitnému limitu, ale urobíme všetko pre to, aby sme nikoho nemuseli odmietnuť.

Značky
EKOS PLUS

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Je to riešenie pre zaolejované vody, emulzie a pracie luhy. Firma ponúka ich zhodnotenie

Je to riešenie pre zaolejované vody, emulzie a pracie luhy. Firma ponúka ich zhodnotenie

Olejový koncentrát sa dá regenerovať alebo využiť ako palivo.

Aktualizovaný program konferencie Odpady 2024

Aktualizovaný program konferencie Odpady 2024

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 12. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční už tento týždeň, 20. - 21. júna v Žiline.

EE Club: Ako výrobcovia financujú triedený zber (Pozvánka na diskusiu)

EE Club: Ako výrobcovia financujú triedený zber (Pozvánka na diskusiu)

Denník Odpady-portal.sk pozýva na ďalšie podujatie v rámci cyklu diskusií EE CLUB.

X
X
X
X