NATUR-PACK

Boom elektromobilov teší ťažobné spoločnosti

Vzácne kovy ako meď alebo lítium sú nevyhnutnou súčasťou batérií aj v Tesle. Ťažiari preto horlivo sledujú počínanie Elona Muska a Číny.

Boom elektromobilov teší ťažobné spoločnosti
Foto: Fotolia, Flickr

Meď je vzácny kov, patriaci odjakživa k tým najvzácnejším. Nielen preto, že pitie vody z medenej nádoby môže mať blahodarné účinky pre ľudské telo.

Už pred tisíckami rokov z nej ľudia vyrábali dôležité nástroje a zbrane. Meď bola zdrojom moci, niečo ako ropa v súčasnosti.

No vzácny kov zohráva dôležitú úlohu aj dnes. Využitie medi v elektrotechnike predstavuje tak široký záber, že len použitie v rastúcom množstve elektromobilov vyvoláva tlak na rast ceny suroviny. Možno ju nájsť napríklad v elektromotoroch, nabíjacích staniciach, drôtoch, či veterných a slnečných projektoch inteligentných sietí.

Vzácne kovy ako meď alebo lítium sú nevyhnutnou súčasťou batérií aj v Tesle

“Meď znamená infraštruktúru. A tej je potreba veľa. Rast HDP 2 % a reálna inflácia vyše 5 % - nazýva sa to defláciou. Všetky komodity indikovali presne toto v posledných rokoch. No už nie. S energetickou revolúciou príde nová fáza výrobnej infraštruktúry. Čína je v tomto svetovým lídrom, no nikto si nemôže dovoliť zaostať,” tvrdí Kirill Klip, šéf spoločnosti International Lithium Corporation.

Čítajte ďalej v Energie-portal.sk.

Diskusia(0)