NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Biologický odpad premieňajú na pelety. Pozrite, čo dokážu Arméni

Kilogram paliva zo sena stojí iba 10 centov.

Biologický odpad premieňajú na pelety. Pozrite, čo dokážu Arméni

V arménskej obci Basen v provincii Shirak začali v septembri minulého roku obyvatelia pracovať na vybudovaní malej experimentálnej prevádzky, ktorá by premieňala biologický odpad na pelety. Výrobu spustili na konci decembra.

Projekt finančne podporil Globálny ekologický fond OSN čiastkou, ktorá v prepočte činila približne 42 000 eur.

Komunitná nadácia obce poskytla na vybudovanie prevádzky priestory za približne 16 000 eur a podobnou sumou prispela samotná komunita obce. Celý projekt stál spolu približne 55 000 eur.

Na výrobu jednej tony peliet sa spotrebuje 250 kilowattov energie. Nadácia plánuje ešte zakúpiť 3-4 kilowattový fotovoltický systém, ktorý bude generovať elektrinu na výrobu peliet, čím by mali klesnúť výdavky za energiu.

Jeden kilogram v súčasnosti dokážu predávať za 50 arménskych dramov, čo je približne 0,10 eur.

Basen disponuje 1 800 hektármi ornej pôdy, pričom na jej väčšine sa niečo pestuje. Aj preto sa obyvatelia obce rozhodli, že hlavnou surovinou na výrobu peliet bude slama. Využiteľné by však bolo aj lístie, zvyšky krmív pre zvieratá, či odpad z maštalí.

vykurovanie

Keďže veľa farmárov zvykne zvyšky po žatve páliť, ich využitie na výrobu peliet by mohlo prispieť aj k poklesu počtu požiarov. Slama, ktorá sa takto premení na palivo, nahradí drevo a tým sa predíde aj potrebe výrubu stromov.

Pálenie slamy má negatívny vplyv na životné prostredie v súvislosti so znečisťovaním ovzdušia. Navyše sa ním zničí vrchná vrstva pôdy, ktorá je najúrodnejšia,“ hovorí Gurgen Petrosyan, predseda nadácie.

Starosta Hamlet Petrosyan uvádza, že obyvatelia obce o projekte vedeli, avšak nemohli si byť istí, či by sa im do slamy oplatilo investovať. Preto bolo ťažké projekt rozbehnúť.

Napriek tomu sa za prvý mesiac vyrobilo a predalo viac ako desať ton peliet. Pri súčasnom dopyte je však stále využitá iba polovičná kapacita prístroja na výrobu peliet.

V Basene sa túto zimu peletami rozhodli kúriť tri rodiny, ďalšie objednávky prišli z Jerevanu a o produkt prejavili záujem aj väčšie vykurovacie jednotky. Tento rok by sa nimi malo začať kúriť aj v miestnej materskej škole.

Pelety na Slovensku patria tiež k významne rastúcemu odvetviu.


Diskusia (4)

 1. bielkova@brezova.sk13.02.2017 (08:19)
  No dá sa i z blata žaba, dokonca zo slamy dervené peletky.
 2. Radovan Kazda13.02.2017 (08:42)
  Ďakujeme za upozornenie, chyba nastala u nás pri editovaní nadpisu, v článku sa nevyskytuje. Nadpis sme opravili. R. Kazda, šéfredaktor
 3. director@biomasa.sk13.02.2017 (08:54)
  Prevádzka síce nespĺňa (aj na pohľad) žiadne požiarnobezpečnostné predpisy, ale všetka česť tým dobrovoľníkom že to robia. Pred asi 10-12 rokmi bol u nás veľvyslanec Arménska a všetko sme mu ukázali a dali dostatok informácií. Viac sa ale nikto neozval. Pokiaľ máte na nich kontakt, prosím o zaslanie, aby som im poradil. ďakujem Ladislav Židek, GR BIOMASA Kysucký Lieskovec
 4. Radovan Kazda13.02.2017 (09:04)
  Dobrý deň, ďakujeme za doplnenie, kontakt žiaľ na nich nemáme. Áno, zariadenie vyzerá veľmi laicky zostrojené a inštalované, v každom prípade aktivita sa cení.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Metodický materiál má pomôcť pri povoľovaní nových zariadení. Obsahuje aj definíciu chemickej recyklácie.

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Pred zavedením zálohovania tvorili PET fľaše okolo 30 % objemu odpadov v žltých kontajneroch.

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Časť odpadu zostane nerecyklovateľná, konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.