NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Čaká recykláciu plastových obalov prudký rozmach?

Vedecký objav prináša nielen šancu na vyššie využitie polyetylénu a polypropylénu, ale i možnosť premeniť ich na ešte užitočnejší materiál.

Nový polymér môže výrazne znížiť množstvo plastového odpadu

Foto: Flickr

Tím vedcov z Cornell University a Univerzity v Minnesote vyvinul novú prísadu - tetrablok polymér, ktorý podľa nich môže výrazne znížiť množstvo odpadu z plastových obalov.

Nový polymér umožňuje spojiť polyetylén a polypropylén do silného spojeného plastu, čo je inak nemožné. V praxi to môže napríklad znamenať, že obal na mlieko bude možné vyrobiť použitím o 30 % menej plastu. To znamená tiež vytváranie menšieho objemu odpadov a zužitkovanie v súčanosti nespracovateľných a najpoužívanejších druhov plastu.

V súčasnosti sa iba minimum plastových obalov používa na recyklovanú výrobu nových produktov. Nová prísada tak môže zvýšiť dopyt po polyetyléne a polypropyléne aj mimo oblasti ich súčasného využitia.

Ako spojiť PE a PP?

Vedecká práca výskumníkov pod názvom “Zlúčenie polyetylénu a polypropylénu: Zlepšené vlastnosti s multiblokovými PE/iPP polymérmi” bola koncom februára publikovaná v časopise Science.

Zatiaľ čo environmentálne skupiny požadujú zákaz alebo obmedzenie používania plastových výrobkov, niektoré firmy sa snažia vyrábať viac recyklovateľné produkty. Nový objav ponúka spôsob, ako možno plasty naďalej používať ako hlavný obalový materiál a zároveň znižovať ich množstvo v odpade.

PE a PP tvoria dve tretiny plastového odpadu. Keďže tieto materiály sa vyznačujú odlišným chemickým zložením (hoci založenom na uhľovodíkoch), nemožno ich spolu skombinovať za iným účelom.

Pri testovaní vedci stmeľovali spolu dva pásy plastov použitím spojiva z rôznych multiblokových polymérov. Potom ich mechanicky roztrhovali od seba. Spojivo z dvojblokových polymérov dlho nevydržalo. Spojivo zo štvorblokových polymérov však držalo tak pevne, že plastové pásy sa zlomili.

Nový polymér môže výrazne znížiť množstvo plastového odpadu

Vedci takéto testy už realizovali v minulosti. Pridávali však 10 % spojivového materiálu, výsledkom čoho bola hmota s odlišnými vlastnosťami od pôvodnej.

Menej plastu, lepšie vlastnosti

“Čo je na tomto vzrušujúce je to, že sme znížili podiel aditíva na 1 % a výsledkom je plastová zmes s vynikajúcimi vlastnosťami,” objasňuje Geoffrey Coates, profesor chémie a chemickej biológie v Tisch University.

Cieľom výskumu bolo podľa Coatesa odpovedať na otázku: “Môžeme zobrať všetok polyetylén a polypropylén na svete, nahádzať ich na jednu kopu, rozpustiť a získať hmotu s rovnakými alebo dokonca lepšími vlastnosťami ako uvedené materiály?”

Význam nového polyméru nie je dôležitý iba pre recyklačné odvetvie (napríklad recykláciu plastových fliaš), ale môže byť zárodkom úplne nového druhu mechanicky pevných polymérnych zmesí.

“Ak dokážete vyrobiť obal na mlieko s 30 % menej materiálu, pretože jeho mechanické vlastnosti sú lepšie, predstavte si tú udržateľnosť. Používate menej plastu, menej ropy, recyklujete menej vecí a máte ľahší produkt, ktorý používa menej fosílneho paliva pri jeho preprave,” tvrdí James Eagan, vedec zo skupiny G. Coatesa.

“Ak sú tieto tvrdenia skutočne pravdivé, teda že 1 % spojiva je rovnako účinné ako 10 % iných, potom by to z hľadiska nákladovosti bol naozajstný prelom,” nazdáva sa Ernie Simpson, viceprezident pre výskum a vývoj recyklačnej spoločnosti TerraCycle. To zároveň predpokladá zhruba rovnakú jednotkovú cenu nového materiálu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj vymenoval nového riaditeľa Environmentálneho fondu. Predstavil 10 priorít

Budaj vymenoval nového riaditeľa Environmentálneho fondu. Predstavil 10 priorít

Nový riaditeľ Environfondu zváži obnovenie aktivít Recyklačného fondu. Súčasná podpora triedeného zberu podľa neho samosprávam neumožňuje realizovať opatrenia, ktoré nie sú ekonomicky efektívne pre OZV.

Triedený zber aj zhodnocovanie BRKO. Aké činnosti zadotuje Envirofond v budúcom roku?

Triedený zber aj zhodnocovanie BRKO. Aké činnosti zadotuje Envirofond v budúcom roku?

Žiadosť o podporu je možné zaslať do 15. decembra.

V Sliači sa vyzbieralo do červeno-bielych kontajnerov jeden a pol tony elektroodpadu

V Sliači sa vyzbieralo do červeno-bielych kontajnerov jeden a pol tony elektroodpadu

Spoločnosť ASEKOL SK prišla s unikátnym riešením ako zjednodušiť ľuďom zber elektroodpadu, samosprávy si nový systém tohto zberu obľúbili.