NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Potravinový odpad: francúzske obchody si so zákazom vyhadzovania poradili po svojom

Už rok platí zákon nútiaci tamojšie supermarkety darovať doteraz vyhadzované potraviny na charitu. Veľa sa toho nezmenilo.

Odpad z jedla vyhadzujú obchody naďalej

Foto: Fotolia

Od minulého roku platí vo Francúzsku zákaz plytvania potravinami. Podľa nového zákona musia supermarkety odovzdávať potraviny po uplynutí dátumu spotreby tamojším charitám. Inak im hrozí pokuta vo výške do 75-tisíc eur alebo dokonca dvojročné väzenie.

Francúzsko je prvou krajinou na svete, kde sú supermarkety zákonom nútené darovať časť nepredaných potravinových výrobkov. Dovtedy takéto potraviny končili ako odpad.

Situácia po roku však nenasvedčuje výraznému zlepšeniu v “boji proti vyhadzovaniu potravinového odpadu”. Dôvod? Obchodné reťazce a charitatívne organizácie majú problém s distribúciou takýchto potravín.

Potravinový odpad vyhadzujú stále

Kvalitná logistika prepravy a distribúcie vyžaduje vyzdvihnutie tovaru a jeho včasné doručenie na miesto určenia. Obchody aj potravinové banky musia nájsť aj viac personálu, skladovacích priestorov a chladiacich zariadení, ktoré by zvládli zvýšené množstvo takýchto potravín. To všetko sú ďalšie náklady.

Zákon však, proti vôli kritikov “nedostatočne prísnej regulácie”, neuvádza akú časť z celkového množstva takýchto potravín majú supermarkety darovať. Tie sa preto týmto spôsobom zbavujú iba nepatrného percenta tovaru s uplynutou dobou trvanlivosti.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vo vyhláške k úprave odpadu pred skládkovaním pribudol ďalší parameter stabilizácie

Vo vyhláške k úprave odpadu pred skládkovaním pribudol ďalší parameter stabilizácie

Vyhláška č. 382/2018 Z.z. o skládkovaní odpadov prešla pripomienkovým konaním. Na čo upozorňujú odpadárske spoločnosti?

Nebezpečný odpad končil na čiernych skládkach na Orave. SIŽP sa obrátila na políciu

Nebezpečný odpad končil na čiernych skládkach na Orave. SIŽP sa obrátila na políciu

Výrobca ferozliatin OFZ podľa zistení SIŽP predal nebezpečný odpad s obsahom ťažkých kovov ďalšej firme ako certifikovaný vedľajší produkt.

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Odpad z plošného testovania na COVID-19 v súčasnosti zhodnocuje jediná spaľovňa. Vojenská nemocnica hľadá ďalšie spaľovne, ktoré môžu nebezpečný odpad zlikvidovať.