Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ministerskí analytici si posvietili na rezort životného prostredia

Slovensko vykazuje v medzinárodnom porovnaní nadpriemerné výsledky pri znižovaní skleníkových plynov, no stále zaostáva v oblasti manažmentu odpadových vôd, odpadového hospodárstva a kvalite ovzdušia.

recyklačná linka

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Také sú závery z najnovšej analýzy projektu Hodnota za peniaze, ktorú zverejnili ministerstvá financií a životného prostredia.

Kam idú peniaze?

V rokoch 2010 až 2016 smeroval najväčší objem finančných prostriedkov práve do odpadových vôd a zabezpečovania pitnou vodou (43 %), do protipovodňových opatrení (12 %) a do odpadového hospodárstva (15 %). Analýza obsahuje zhodnotenie najväčších výziev v jednotlivých oblastiach životného prostredia z pohľadu vyššej hodnoty za peniaze.

Investície do verejných kanalizácií a vodovodov priniesli pozitívne výsledky, ale Slovensko stále vykazuje podpriemernú mieru pripojeného obyvateľstva na čistiarne odpadových vôd. Investície sa zamerali najmä na dosiahnutie záväzkov Slovenskej republiky voči Európskej komisii,“ uvádza sa v analýze.

Na druhej strane odborníci z uvedených rezortov konštatujú, že najmä menšie obce nie je možné financovať zo zdrojov EÚ. Tie sú tak odkázané na každoročné čerpanie malých súm z Environmentálneho fondu, z ktorých často nie sú schopné vybudovať kompletnú infraštruktúru.

Projekt sa tak časovo predlžuje a ostáva nevyužívaný. Už v súčasnosti vybudovaná kanalizácia by vedela obslúžiť omnoho vyšší počet obyvateľov,“ konštatujú ministerskí odborníci.

Lepšia ochrana

Podľa analytikov dodržiavanie prioritizácie projektov v oblasti protipovodňovej ochrany môže výrazne zvýšiť hodnotu za peniaze.

Napriek lepším nástrojom na manažment protipovodňových rizík sa z rôznych príčin v súčasnosti realizujú projekty aj s nižšou a nízkou prioritou.

„Pri dodržiavaní stanovenej prioritizácie by sa v najbližších rokoch za rovnaké náklady vedeli zrealizovať projekty, ktoré by celkovo zabránili o 1,54 mld. eur vyšším škodám a ochránili by o 38 tisíc obyvateľov viac,“ tvrdia analytici.

Recyklácia odpadov

Z analýzy ďalej vyplýva, že Slovensko má nízku mieru recyklácie napriek rozsiahlej výstavbe infraštruktúry triedenia a zhodnocovania. „Potrebná je lepšia evidencia existujúcich zariadení na spracovanie odpadov.

Aktuálne údaje však ukazujú okrem bioodpadu a papiera dostatočné kapacity. Náklady na uzatvorenie rovnakej plochy skládky sa výrazne odlišovali, v niektorých okresoch až 7-násobne,“ približujú odborníci.

Ekonomické členenie všetkých výdavkov v odpadovom hospodárstve (v mil. eur)

výdavky na odpady

Analýza ďalej poukazuje na ovzdušie, ktoré je nadpriemerne znečistené. Upozorňuje hlavne na tuhé znečisťujúce látky, ktoré sú výsledkom neefektívneho využívania tuhých palív a spaľovacích motorov.

Na tvorbe tuhých znečisťujúcich látok sa z približne 80 % podieľa sektor domácností, obchodu a inštitúcií.

Hlavnými príčinami sú vysoký podiel tuhých palív, vrátane biomasy používaných v domácnostiach a využívanie menej kvalitných spaľovacích motorov v osobnej doprave.

Prideľovanie financií

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.