Správa, ktorú tento týždeň zverejnila Európska environmentálna kancelária (EEB), ukázala, že prísnejšia odpadová legislatíva má v EÚ podporu najmä na juhu. Prečo vyššie recyklačné ciele podporuje práve juh EÚ?
Podľa prieskumu, ktorý zrealizovala EEB v spolupráci s neziskovými organizáciami Priatelia Zeme a Zero Waste Europe, je Únia v otázkach odpadového hospodárstva rozdelená. Analytici stojaci za prieskumom zisťovali, akú podporu má medzi jednotlivými členskými štátmi prísnejšia odpadová legislatíva.
Autori výskumu sa konkrétne zamerali na vyššie recyklačné ciele pre komunálny odpad, ciele pre opätovné používanie obalov, zníženie množstva tvoreného odpadu, vyššiu mieru separácie či presadenie celounijnej schémy rozšírenej zodpovednosti výrobcov.
„Pýtali sme sa vládnych predstaviteľov, či podporia tieto dôležité návrhy. Naším cieľom je podporiť otvorený a transparentný rozhodovací proces na úrovni EÚ a plnohodnotný prechod k obehovému hospodárstvu,“ uviedla EEB.

Foto: Fotolia
Experti na odpadové hospodárstvo z jednotlivých štátov by sa mali nad novými návrhmi stretnúť budúci týždeň v Bruseli. Do konca mesiaca by následne mali byť spustené trilaterálne rokovania medzi Radou, Komisiou a Parlamentom o zmenách v legislatíve o odpadoch.
„Rokovania prebiehajúce v Bruseli určia budúcnosť odpadovej legislatívy v 28 členských štátoch a ukážu, či je EÚ pripravená na prechod na obehové hospodárstvo,“ skonštatovala ďalej EEB.
Viac recyklácie? Sever je chladnejší
Podľa zistení, ku ktorým prišli autori výskumu, by nové „ambicióznejšie“ návrhy týkajúce sa obehového hospodárstva mohli naraziť na odpor najmä medzi tzv. severnými štátmi.
„Medzi krajiny, ktoré nesúhlasia s väčšinou návrhov, patria Dánsko a Fínsko – teda štáty, ktoré sú často považované za lídrov v odpadovej politike napriek obrovskému množstvu odpadu, ktoré produkujú. Ďalšie krajiny odhodlané kategoricky odmietať vyššie ambície, sú Maďarsko, Litva a Lotyšsko,“ uviedla EEB vo svojom stanovisku.
Hoci ďalších päť krajín, Česká republika, Taliansko, Švédsko, Portugalsko a Luxembursko, pravdepodobne nakoniec podporia zvýšenie celoeurópskeho recyklačného cieľa na 65%, podľa záverov prieskumu budú určite proti plánom, aby bolo povinné dosiahnuť 10-percentný podiel opätovne využívaných obalov či stanoviť ciele pre predchádzanie vzniku odpadu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.